בתגובה ראשונה על התקפת ישראל בחרטום: החמס שיגר 2 טילי 'גראד' לעבר הכור בדימונה

לא עברו 24 שעות מאז שנשיא סודן ושר ההסברה שלה הודיעו כי 'סודן תנקוט בצעדים החלטיים נגד מטרות של אינטרסים ישראליים שמעתה נחשבות כמטרה לגיטימית', וביום א' 28.10, שיגר החמס שני טילי 'גראד', כטילי איכון מטרות, לעבר הכור הגרעיני בדימונה.  הטילים התפוצצו בשטח פתוח בשטח המועצה רמת הנגב מערבית-דרומית לדימונה. מלבד המשמעות האסטרטגית של הירי הזה, יש כאן שתי התפתחויות חמורות. בירי הזה החמס הופך לזרוע מבצעית דרומית של איראן, כמו חיזבאללה בצפון. החמס ימשיך לשגר טילי 'גראד' משופרים בניסיון לפגוע בכור הגרעיני, בבסיסים של  חיל האוויר , ובתחנת המכ''ם המתקדם האמריקנית בנגב.
המבוכה של מערכת הביטחון וצה''ל מירי הטילים לעבר דימונה, ניכרה היטב ביום א', כאשר כל הבוקר נמסרו הודעות סותרות על ירי הטילים ועל המטרות שלהם. תחילה נמסר כי טיל 'גראד' אחד נורה לעבר באר שבע. רק מאוחר יותר נמסר על שני טלי 'גראד'.  למרות שירי טילי 'הגראד' לעבר הכור הגרעיני בוצע בשעה 7:44 בבוקר, לא נמסרה על כך כל הודעה במשך שעות רבות, וגם אז דובר באופן כללי על ירי טילים ראשוני לכיוון רמת הנגב מבלי להסביר את משמעות ההתפתחות. הכור הגרעיני בדימונה נמצא בנקודה הצפונית ביותר של גבולות המועצה המקומית רמת הנגב. הטווח האווירי מדרום מזרח רצועת עזה, אזור חאן יונס, לעבר דימונה, הוא בסה''כ כ-45 ק''מ. 
זו הפעם השנייה בשלושת השבועות האחרונים שטהרן מנסה ישירות לפגוע ישירות בכור הגרעיני בדימונה. ב-6 10, שיגרו האיראנים כלי טייס חמקן שטס מעל הכור וצילם אותו ואת מערכות ההגנה הנ''מ שלו. ב-28.10, החמס השתמש במידע שהתקבל מכלי הטייס, כדי לנסות ולפגוע בו בטילים.   

קודם לכן ביום א' בבוקר דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה על ההתפתחויות הבאות:    
ארבעה טילי 'גראד' נורו בבוקר, יום א ' 28.10, לעבר באר שבע. הטילים התפוצצו בשטחים פתוחים מחוץ לעיר. בעקבות הירי, אין לימודים היום בכל מוסדות החינוך בבאר שבע, מלבד באוניברסיטת בן-גוריון שם הלימוד מתקיימים. קודם לכן שיגרו הפלסטינים 5  טילי קסאם לעבר חבל אשכול.  שלושה התפוצצו בשטח הרצועה, שני טילים התפוצצו על גדר המערכת. חיל האוויר תקף את החוליה ששיגרה טילים לעבר חבל אשכול והתמקמה מזרחית לחאן יונס. פלסטיני אחד נהרג ואחר נפצע קשה מאד בתקיפה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות