בתמורה לחידוש התיאום הצבאי-מודיעיני עם טורקיה, מסכימה ירושלים לאחדות פלסטינית

לקראת מעורבות טורקית רחבה יותר בהתקוממות נגד באשר אסד בסוריה, והאפשרות של פריצת עימות צבאי בין אנקרה ודמשק, חידשו טורקיה וישראל את התיאומים הצבאיים והמודיעיניים ביניהם במזרח הים התיכון, כך מדווחים בלעדית המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה. טורקיה נסוגה, כבר באמצע החודש, מהשתתפותה במשט לעזה ששרידים ממנו יתקיימו השבוע. סגן ראש הממשלה משה (בוגי) יעלון ביקר בימים האחרונים בטורקיה, ונפגש בחשאי עם טאייפ ארודגן, ועם ראש מוסד המודיעין המרכזי הטורקי ה-MIT פידאן חאקן Fidan Hakan, האיש העומד בראש תיאום הפעולות הצבאיות והמודיעיניות הטורקיות בנושא הסורי.
המקורות המודיעיניים ובוושינגטון של תיקדבקה מדווחים, כי פגישת יעלון עם ארדואן וחקאן, הוסדרה סופית בשיחה הטלפונית שהתקיימה בין אובמה לארדואן, ביום שלישי 21.6 לפנות בוקר, כמה שעות לאחר נאום בשאר אסד באוניברסיטת דמשק.
בשיחה הסכימו אובמה וארדואן, כי מאחר וגורלו של בשאר אסד כבר נחרץ וההערכות המודיעין האמריקניות והטורקיות נותנות לנשיא סוריה, בין 4 עד 6 חודשים נוספים להחזיק בשלטון בדמשק לפני שייפול, הם ינקטו נגדו מדיניות של שני ערוצים.
1. הגברת הלחץ המדיני-הכלכלי על משטר באשר אסד. ארצות הברית והאירופאים יחמירו בהדרגה את הסנקציות על סוריה.
2. הגברת הלחץ הצבאי על סוריה.
זו הסיבה מדוע המתיחות הצבאית על גבול טורקיה-סוריה נמצאת בימים האחרונים בעלייה חדה, ומדוע שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון דיברה בפעם הראשונה מאז החלה במרס לפני שלושה חודשים ההתקוממות נגד אסד, על אפשרות של התנגשות צבאית בין צבא טורקיה לצבא הסורי.
אם הצבא הסורי לא יפסיק את פעולותיו נגד הפליטים בגבול סוריה-טורקיה, אמרה קלינטון 'אנחנו עומדים לראות הסלמה של העימות (הצבאי) באזור'. …we're going to see an escalation of conflict in the area.
במקביל הודיעו הטורקים בשבת 25.6, כי הם החלו בבנייה מזורזת של מחנה פליטים ענק חדש באפאיידין Apaydin כ-10 ק''מ בתוך שטח טורקיה אשר יקלוט עוד 15,000 פליטים על כ-12,000 הפליטים אשר כבר הגיעו השבוע מצפון סוריה. הקמת מחנות הפליטים והעובדה כי צבא טורקיה הפרוס לאורך הגבול עם סוריה הוא שקולט את הפליטים ועוזר להם לחצות את הגבול , הביא לכך כי הסורים הציבו מול הכוחות הטורקיים את הטנקים של דוויזיה מס' 4 בפיקודו של מאהר אסד, מפקד המשמר הרפובליקני הסורי, הנחשבת ליחידה הקרבית המאומנת ביותר בצבא הסורי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי במצב זה בו המתיחות הצבאית בין סוריה וטורקיה תתגבר בימים ובשבועות הקרובים, חייבת טורקיה לתאם את פעולותיה האוויריות והימיות במזרח הים התיכון עם ארצות הברית ועם ישראל, וזאת בעיקר כדי שתוכל לנטרל את האפשרות כי משטר בשאר אסד יחליט כתגובה לפריצת קרבות בגבול הסורי-טורקי לשגר טילי קרקע-קרקע לעבר מטרות צבאיות טורקיות, ומטרות צבאיות אמריקניות בתוך טורקיה.  טאייפ ארדואן ופידאן חאקן הסכימו, לבקשת אובמה, לפגוש את סגן ראש הממשלה יעלון, ולשוחח אתו על הנושאים האלה, ובכך לחדש את היחסים האסטרטגיים שבין שתי המדינות שנותקו לפני שנה במאי 2010 בגלל ההשתלטות הישראלית על המשט הטורקי לרצועת עזה.
אולם המקורות של תיקדבקה מוסרים כי לחידוש היחסים הצבאיים והמודיעיניים בין טורקיה וישראל יש גם צד/מחיר מדיני. ראש הממשלה בנימין נתניהו נתן את הסכמתו לנשיא אובמה, כי ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארודאן ייקח חלק פעיל במו''מ המדיני הישראלי-פלסטיני, ובניסיון לצרף לשיחות אלה את החמס. ארדואן אמר לנשיא אובמה, כי הוא מעריך כי יש סיכויים טובים לכך שהוא יוכל לשנות את עמדותיו של מנהיג החמס חלאד משעל לגבי ישראל.
זו הסיבה מדוע ביום ו' 24.6 לאחר פגישתו של טאייפ ארדואן עם יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן באנקרה, אמר ראש הממשלה הטורקי כי 'טורקיה תגייס תמיכה אשר תעזור לפלסטינים להשיג הכרה במדינה משלהם', Turkey would mobilize support to help Palestinians achieve recognition and form their own state. הוא לא פירט כיצד טורקיה תגייס תמיכה זו
אבו מאזן מצידו אמר 'כי לא תהייה נטישה של דרך הפיוס' הפלסטיני', There will be no turning back from the road to reconciliation, ברמזו לשהותו של מנהיג החמס חאלד משעל באנקרה ולידיעות כי הוא סירב לראות ולהיפגש אתו.
אולם את הדברים המשמעותיים ביותר הנובעים מהחלטתה של ישראל לחזור לתיווך הטורקי בנושא הפלסטיני, תיווך אשר הופסק בדצמבר 2008 עם תחילתו של מבצע 'עופרת יצוקה' בעזה, והאשמותיו של ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, כלפי ראש הממשלה הישראלי דאז אהכוד אולמרט כי הוא הוליך אותו שולל, השמיע דווקא ביום ה' 23.6 סגן שר החוץ הישראלי דני איילון בשיחה עם משלחת עיתונאים טורקיים.
בדברו על טורקיה כעל מעצמה אזורית עם תפקיד היסטורי אדיר, We also accept and respect the fact that Turkey is a regional power with great historic role, הדגיש איילון כי אין לישראל כל התנגדות שאבו מאזן וחלאד משעל ייפגשו באנקרה וייחתמו שם על הסכם הפיוס שפירושו הקמת ממשלת אחדות לאומית פלסטינית.
'זה באינטרס שלנו כי אצל הפלסטינים תהייה אחדות', אמר איילון. 'אנו יודעים שכאשר הם (אבו מאזן וחלאד משעל) יחתמו, הם יחתמו עבור כולם, (גם אלה אצל הפלסטינים שמתנגדים להסכם), והדבר איננו מדאיג אותנו'. ציטוט המקור: it is also in our interests that Palestinians have unity. We know that once they sign, they sign for everybody and we don’t have to worry about this.
במילים אחרות, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר החוץ אביגדור ליברמן, סיכמו ביניהם מבלי להיוועץ בממשלה, כי אם התנאי של טאייפ ארדואן לחדש את התיאומים הצבאיים והמודיעיניים הטורקיים-ישראליים הוא שירושלים תסכים לנהל מו''מ עם ממשלת אחדות פלסטינית שבה משתתף החמס, הם מוכנים לשלם את המחיר הזה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות