בתרגיל 'הפגיון הירוק' של כוחות המרינס האמריקנים והבריטים, גברו השבוע הבריטים על הטכנולוגיה האמריקנית. לקח חשוב לכוחות המיוחדים הישראליים

השבוע נערך בקליפורניה, בשטח אימונים של הצבא האמריקני 'פלמאס 29' Twentynine Palms training area, תרגיל הכוחות המיוחדים 'פגיון ירוק' Green Dagger, בו השתתפו חיילי מרינס וכוחות מיוחדים של צבאות ארצות הברית, בריטניה, הולנד, קנדה ואיחוד נסיכויות הנפט ה-UAE.
לא ברור מדוע כוחות קומנדו, או כוחות מיוחדים ישראליים לא הוזמנו להשתתף בתרגיל חשוב זה.
הסצנריו של התרגיל כלל קרבות ותחרות בהשלמת ביצוע משימות בין הכוחות המשתתפים, בתנאים הקרובים ביותר לשדה קרב אמיתי.
באמצע השבוע/התרגיל ספגו הכוחות האמריקנים שהיו מצוידים במתקדמים שבאמצעים הטכנולוגיים והאלקטרוניים'אבדות' כל כך כבדות מידי הכוחות הבריטיים, עד שהם ביקשו ממפקדת התרגיל להתחיל reset אותו מחדש.  
במילים אחרות הם נכנעו!
חיילי המרינס הבריטיים Royal Maines , שנשלחו בתרגיל להילחם בכוחות המרינס האמריקניים, הוציאו מכלל פעולה לא רק את הכוח הלוחם האמריקני, אלא גם את כל מערכות הציוד הטכנולוגי והאלקטרוני החדישות שהיה ברשותם.
התפיסה  האסטרטגית הבריטית החדשה לפיה הסיסמא לפיה פעלו עד עכשיו המריניס הבריטיים שהייתה 'יותר מידי עיקש כדי למות' Too Stubborn To Die, ( ביחידות מיוחדות בצה"ל הסיסמא היא: 'לא חוזרים עד שמנצחים' ), התחלפה עכשיו בסיסמא (אם אתה) נכשלת, תיכשל מהר, ותיכשל/תיפול טוב יותר', fail, fail fast, fail better.
תחת הסיסמא הזו אומנו הכוחות המיוחדים הבריטיים לפעול שהם בעלי ביטחון עצמי בהפעלת טכנולוגיות חדשות בתנאי קרב בשטחים בהם האויב שולט באמצעים אלקטרוניים, while also being confident operating in an environment jammed by enemy electronic warfare systems.
במקביל מיניסטריון ההגנה  הבריטי פועל לשלב את פעולות חילות האויר, היבשה, הים, ויכולות הסייבר הבריטיים עם פעולת משרדי הממשלה וגופי חירום אזרחיים, סצנריו שתורגל השבוע בישראל בתרגיל העורף הלאומי 2021.
כתוצאה מהתרגיל השבוע בקליפורניה, יחולקו כוחות המריניס הבריטיים עתה לשתי קבוצות לוחמות קטלניות Littoral Response Groups-LRG.  יחידה אחת צפונית, תוצב בים הבלטי ותהייה מוכנה להתערבות באירופה ובאזורי הקוטב הצפוני.
יחידה נוספת-דרומית תוצב במזרח התיכון דרומית לתעלת סואץ. יחידה זו תפעל באירועי חירום מעל אוניות מלחמה בריטיות, או מנמל דוקאם Duqm בעומאן, שישמש קרש קפיצה לכוחות הפועלים במפרץ, בים הערבי, ובים האדום.
אחד הלקחים של התרגיל בקליפורניה עבור האסטרטגיים הבריטים הוא, כי הכוחות המיוחדים הבריטיים צריכים להשתמש בתנאי קרב בטכנולוגיות מתקדמות, אבל לא לסמוך רק עליהן. היחידות צריכות להיות בעלות כושר ויכולת אש טובה ויעילה יותר.
הלקח עבור הכוחות האמריקנים הוא: שיטות הלחימה שלהם מיושנות ועליהם לפתח שיטות לחימה חדשות. טכנולוגיות חדשות ומתקדמות, אינן משפרות את יכולת הלחימה שלהם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מסקנה זו של התרגיל האמריקני-בריטי צריכה להדאיג את הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי ואת צה"ל.
רב אלוף כוכבי השקיע הרבה בשנים האחרונות  בהקניית כוח אש ואמצעים טכנולוגיים חדשים לכוחות המיוחדים הישראליים, אולם הוא הזניח את יכולת פעולתם הקרקעית.
בימים האחרונים פרסם מי שהיה בעבר המבקר של צה"ל האלוף ( מיל. )  יצחק בריק את הדברים הבאים: ' קליטת טכנולוגיה עילית בעלויות של מיליארדי שקלים ליחדות השדה מחייבת צבא ממושמע ומקצועי. היא מחייבת גם קיום של תרבות ארגונית, ניהולית ומנהיגותית תקינה, משמעת, בקרה ומעקב, הפקת לקחים ותיקונם'.
האלוף (מיל.) ממשיך ואומר:  'כל אלה אינם מתקיימים כיום בזרוע היבשה של צה״ל, במקום זה אנו נתקלים לרוב בהדחקה והכחשה. תרבות של עיגול פינות, טיוח, קשר של שתיקה וחשש להביע עמדה הנוגדת את רוח המפקד. מסיבה זו תוכניות לקליטת אמצעים חדשים והטמעתן שעלותן מגיעה לכדי מאות מיליוני שקלים ולעיתים אף לעלות של מיליארדי שקלים למשלם המיסים,  נכשלו בחלקם ולא הביאו את התוצאה המצופה.'
במילים אחרות, הטכנולוגיות החדשות, שהן אחת מאבני היסוד של תורת הלחימה החדשה של רב אלוף כוכבי, עבור היחידות המיוחדות לא הוטמעו ופועלות בצה"ל רק חלקית!
הנושא הזה הוא אקטואלי במיוחד לאור העובדה שהשבוע פתחו כוחות של חיל המשלוח מספר 51   the 51/5th Marine Expeditionary Brigade של המרינס האמריקני שהגיעו לאילת בתרגיל ביחד עם כוחות צה"ל שיימשך שלושה שבועות .  התרגיל יכלול, פעולת הכוחות בקרבות גרילה בשטחים עירוניים, פירוק פצצות, ותנועה והפעלת ארטילריה מהירה High Mobility Artillery Rocket System.
.   


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות