ג'אלילי: לא נרשה למרד הסורי ולאויבים חיצוניים לשבור את הציר איראן-סוריה-חיזבאללה

איראן הגבירה ביום ג' 7.8 את איומיה, אבל גם את ההתחייבות שהיא לקחה על עצמה ביומיים האחרונים (ב'-וג' 7.8-6) גם בביירות וגם בדמשק, שלא לאפשר למה שהיא מכנה 'אויבים חיצוניים, וגם לא למורדים הסורים, לשבור את הציר של סוריה וחיזבאללה עם איראן. דברים אלה נאמרו בלילה על ידי יו''ר המועצה לביטחון האיראנית סעיד ג'אלילי בדמשק, לאחר פגישה עם נשיא סוריה בשאר אסד. ג'אלילי הוסיף ואמר, כי איראן לא תאפשר לזעזע את השותפות שלה עם ההנהגה הסורית. הנשיא אסד אמר, כי הוא נחוש לנצח את המורדים ולהביא לניצחון של כוחותיו. תיקדבקה: כאשר ג'אלילי ואסד מדברים על אויביה של סוריה, הם מתכוונים לארה''ב, טורקיה, ערב הסעודית, קטאר וישראל.
הדברים של ג'אלילי, הם התחייבות פומבית ומפורשת של טהרן, שלא לאפשר את הפלתו של נשיא סוריה בשאר אסד, לא על ידי גורמים פנימיים סורים, או גורמים מחוץ לסוריה. עוד מציינים המקורות שלנו, כי ג'אלילי הגיע לדמשק לאחר שהה ביום ב' 6.8 בביירות, שם קיים התייעצויות עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה. אפשר וצריך להניח, כי ג'אלילי הביא אתו לדמשק את הסיכומים עליהם הוחלט בביירות, כיצד איראן, סוריה, וחיזבאללה, יגיבו בדרכים מדיניות וצבאיות על ההתפתחויות הבאות בסוריה.
קודם לכן ביום ג' דיווחו  המקורות של  תיקדבקה:
טהרן הגבירה את איומיה הצבאיים באזור, כאשר ביום ג' 7.8, איים ראש המטות המזוינים האיראנים הגנרל חסן פירוזאבאדי Hasan Firuzabadi, במילים מאוד ברורות, כי 'טורקיה תהייה מטרה שנייה לאלימות אחרי סוריה, אם היא תמשיך לפעול בשמם של האינטרסים המערביים'. ציטוט המקור: Turkey will be next in line for violence after Syria if it continues to work on behalf of Western interests. 'אנקרה' המשיך ראש המטות המזוינים האיראנים  'הולכת לפי הקו המערבי (האמריקני) באזור, וכמוה עושות ערב הסעודית וקטאר, והן האחריות לשפיכות הדמים ברפובליקה הערבית' (כלומר, בסוריה).  'אם מדינות אלה תמשכנה בקו הזה הן צריכות לדעת כי טורקיה היא הבאה בתור' (למלחמה שתחולל בתוכה). 
במלים אחרות, ארה''ב, סעודיה וקטאר, צריכות לדעת כי האחריות לפריצת מלחמה עם טורקיה תיפול עליהן.

קודם לכן, איימה טהרן רשמית באמצעות אגרת-אזהרה המיועדת לממשל הנשיא אובמה,  שהעבירה לשגרירות שוויץ בטהרן, כי אם יאונה רע ל-48 עולי הרגל האיראניים המוחזקים כבני ערובה בידי צבא סוריה החופשית ה-FSA, איראן תראה בארה''ב אחראית לכל מה שיתרחש להם. האיגרת מציינת במפורש  כי היא נשלחה לוושינגטון, מאחר ואיראן רואה בארה''ב את האחראית לכל מה שמתרחש בסוריה.
לאחר משלוח האיגרת, ישנן ביום ג' 7.8, שלוש מדינות המאוימות צבאית במישרין על ידי טהרן,  ארצות הברית, טורקיה וישראל.   
הדברים של גנרל חסן פירוזאבאדי נאמרו זמן קצר לפני הגיעו ביום שלישי של שר החוץ האיראני עלי אכבר סאלהי לאנקרה, בניסיון איראני להפעיל על הטורקים לחץ  שיפעלו אצל צבא סוריה החופשי לשחרר את החטופים האיראנים שהוא מחזיק.
בו בזמן ממשיך בביקורו בלבנון, היועץ לביטחון לאומי האיראני סעיד ג'אלילי. נראה כי טהרן מפעילה עכשיו את כל התותחים הכבדים שברשותה בניסיון לשחרר את החטופים האיראניים.  ג'אלילי הגיע ביום ג' 7.8 לדמשק, ונפגש מיד עם הנשיא בשאר אסד. 
 

Print Friendly, PDF & Email