גדי אייזנקוט ויאיר גולן יצטרכו להוכיח כי הם יכולים להעביר את המלחמה הבאה מול איראן וחיזבאללה אל עומק שטח האויב

צה''ל איננו מוכן לשלוש המלחמות הבאות, אשר חלק או כולן יכולות להתרחש במשך 2015.  בצה''ל קיימת תחזית מודיעינית לפיה לפחות אחת מהן, הגדולה שבהן, יכולה להתרחש במחצית הראשונה של השנה הבאה, כלומר עד חג הפסח-בתחילת חודש אפריל.
רק מעטים בישראל שמו לב, כי אחד משלושת המועמדים להיות רמטכ''ל, האלוף יאיר גולן, ועתה מועמד להיות סגן רמטכ''ל, ומי שהיה עד לפני זמן קצר אלוף פיקוד צפון, ומנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, הבהירו בכוונה בפומבי- גולן ב-29 באוקטובר, ונסראללה מיד לאחריו ב-4 בנובמבר, את המסגרות האסטרטגיות  הכלליות של המלחמה זו.
האלוף גולן אמר, 'כי אין לצה''ל מידע מהימן המצביע (על קיומן) של מנהרות טרור' (של חיזבאללה המוליכות מלבנון לישראל). 'אבל (צה''ל) עובד לפי ההנחה כי קיימות מנהרות כאלה'.  גולן גם אמר, כי מה שראינו במבצע 'צוק איתן' בעזה היה בבחינת משחקון מקדים לעומת מה שיתרחש במלחמה הבאה, וכי לישראל לא תהייה ברירה בהתרחשות כזו אלא לסגור את נמל התעופה הבינלאומי היחיד שלה- 'בן גוריון' בלוד, ונמל חיפה.  
הייתה בכך הודאה חלקית, כי לחיזבאללה יש מנהרות טרור המגיעות לתוך עומק השטח הישראלי. קשה להתעלם מעדויות של אזרחים ישראליים לאורך הגבול עם לבנון המדווחים מאז אמצע השנה על תנועות תת-קרקעיות ורעשי חפירה המתרחשים מתחת ליישובים שהם הם מתגוררים. נראה כי מדובר במנהרות גדולות המיועדות להעביר כוחות גדולים.  
הייתה בכך גם הודאה חלקית, כי חיזבאללה איננו מתכוון להתחיל את המלחמה מקווי הגבול בין ישראל לסוריה ולבנון, אלא מעומק השטח הישראלי.
מנהיג חיזבאללה נסראללה, 'התנדב' להשלים את התמונה הזו, כאשר שבוע לאחר מכן ב-4 לנובמבר בנאום בבירות, 'תיקן' את האלוף גולן, ואמר כי ישראל תצטרך לסגור, לא רק את חיפה ואת לוד, אלא גם את שאר הנמלים ושדות התעופה שלה, (כולל הצבאיים), משום שלא תהייה 'נקודה בפלסטין הכבושה' אליה טילי ההתנגדות לא יוכלו להגיע. 
 ב-23 בנובמבר ציטטו כלי תקשורת איראניים ולבנונים את דבריו של  גנרל מאג'יד מווסאווי. Guards Brigadier General Sayed Majid Moussavi, ממשמרות המהפכה האיראנים אשר אמר, כי טהרן סיפקה לחיזבאללה דגם חדש של טיל הקרקע-קרקע 'פת"ח-הכובש', לו יש טווח של 350 ק''מ, וראש חץ של חצי טון. The new missile is of the Fatah “conqueror” design, which can hit targets at a range of 350 kilometers. This weapon is fitted with 500 kg warheads and can move at a speed of 1.5 kilometers per second -more than 3,300 miles per hour.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי דוחות מודיעין על המתרחש באחרונה במלחמה בסוריה מצביעים על כך, כי בעוד המורדים הנתמכים על ידי ארה''ב בגלוי, ובחשאי על ידי ישראל, סעודיה וירדן, מבצעים התקדמות דרמטית בדרום כאשר הם מגיעים כבר לשולי הבסיסים הצבאיים הסורים הגדולים המגנים על דרום דמשק, הרי חיזבאללה מסיג את כוחותיו בתוך סוריה, כדי להשיג שתי מטרות:
1. לאסוף את כל כוחותיו הנלחמים בזירות מלחמה מרוחקות מלבנון בסוריה ולהביאן אל אזור הרי קלמון המפרידים בין סוריה ללבנון. משמרות המהפכה האיראנים וחיזבאללה החליטו כי אזור הררי זה יהווה את הזירה העיקרית במלחמות הקרובות היכולות לפרוץ  בן חיזבאללה לישראל, ובין חיזבאללה לאל-קעידה בעיראק ובלבנט ה-ISIS.
2. להפוך את הרי קלמון לבסיס העיקרי משם יבוצע ירי הטילים על ישראל.  
בכך השלימו ישראל, איראן, חיזבאללה, את שירטוט הקווים הכלליים של המלחמה הבאה. במלחמה כזו יכולות להיות מעורבים, גם איראן, גם צבאותיו של אסד, אל קעידה ISIS, והחמס בעזה.  זו יכולה להיות מלחמה כללית גדולה אחת, או שרשרת של מלחמות מתמשכות הנערכות במספר גזרות הנדלקות וכבות מדי פעם.
ביום א' 30 לנובמבר הצטרפה גם מוסקבה לשרטוט קווים אלה, כאשר הודיעה כי תספק לסוריה טילים אנטי אוויריים מתקדמים מדגם S-300, ומערכות נשק אשר תעצורנה את התקדמות המורדים מדרום לדמשק.
במבצע 'צוק איתן' בעזה אשר הסתיים רק לפני שלושה חודשים, ב-26 באוגוסט, לא הראו המטכ''ל הישראלי בראשותם של הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, והאלוף גדי אייזקנוט, וכמובן גם לא צה''ל, אפילו יכולת מבצעית, או טקטית אחת שתצביע על כך שיש להם יכולת, או שיש להם רצון להכריע את החמס צבאית. חוסר יכולתו או רצונו של הדרג המדיני נתניהו-יעלון,  לכפות מדיניות התקפית על הצמד גנץ-איזיינקוט, אפשרה לרמטכ''ל גנץ שלא להזיז את הכוחות מעבר 'לקו הקילומטר' שתפסו בעומק הרצועה. 
מכאן עולה גם המסקנה, כי 'במשחקון המקדים' בעזה, כפי שהאלוף גולן הגדיר אותו, לא הצליח צה''ל להוכיח כי יש לו את היכולות המבצעיות לנצח את המלחמה הבאה הצפויה עם איראן ועם חיזבאללה, וכי הוא ערוך, לפחות באותה מידה בה חיזבאללה מוכן, להעביר את הלחימה אל עומק שטח האויב.
המקורות והמומחים הצבאיים של תיקדבקה, כבר עמדו על תופעה זו בשבוע הראשון של מבצע 'צוק איתן', בשבוע הראשון של אוגוסט, בניתוח 'במלחמה הצבאית והמדינית משתמשים הממשלה וצה''ל בכלים חלודים ובשיטות מיושנות'.
ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה יעלון, ושורה של מפקדים בכירים בצה''ל, החזיקו אז וגם היום בדעה, כי רב אלוף בני גנץ, ואלוף גדי אייזנקוט,לא גילו במלחמה מספיק 'יוזמה, יצירתיות והעזה צבאית' אשר תביא להכרעה מהירה במלחמה. שורה ארוכה של מפקדים בצה''ל, וגם בצבאות מערביים אחרים, בלשון המעטה, לא התרשמו גם מביצועיו של אייזנקוט, בן 54, ארבע שנים לפני כן ב-2006 בעת מלחמת לבנון השנייה.
 במלחמת לבנון השנייה כיהן אייזנקוט כראש אגף המבצעים שלי צה"ל. איזנקוט היה לאחד האלופים הבודדים במטה הכללי שהעזו לחלוק על הרמטכ"ל, דני חלוץ, ועל המהלכים שהציע‏. אולם התנגדות זו הייתה מלאה בסתירות פנימיות.  בתחילת המלחמה טען כי יש לגייס את כוחות המילואים כדי לשפר את המוכנות למהלך קרקעי רחב היקף, אך במקביל התנגד למהלך כזה.  אייזנקוט המליץ על תקיפה אווירית רחבה כנגד תשתיות בלבנון, במקביל לחץ לסיום מהיר של המלחמה, שהסתיימה ללא הכרעה עם חיזבאללה, טקטיקה דומה של תקיפה בה צה''ל השתמש שמונה שנים לאחר מכן במבצע 'צוק איתן'. זו הסיבה העיקרית בגלל ראש הממשלה בנימין נתניהו משך את מינוי הרמטכ''ל עד שבת 29 בנובמבר.
נתניהו רצה למנות ישירות כרמטכ''ל ה-21 של ישראל, את מי שמיועד להיות סגן הרמטכ''ל האלוף יאיר גולן, לו לדעתו של נתניהו יש את התכונות הדרושות לנהל מלחמות בזק לעומק. אולם לבסוף נתניהו התפשר והסכים למינויו של אייזנקוט בתנאי שגולן ימונה להיות סגנו. ההנחה המרכזית היא שבמסגרת שיתוף הפעולה עם גולן, אייזקנוט יהיה תוקפני-התקפי יותר.
מינויים אלה קבעו את סדר המינויים הבכירים בצה''ל לעשר השנים הבאות. עם סיום תקופת כהונתו של אייזנקוט כרמטכ''ל ב-2018, ימונה האלוף יאיר גולן לתפקיד. במקביל ימונה האלוף אביב כוכבי, עכשיו אלוף פיקוד צפון לסגן הרמטכ''ל, וב-2022 לתפקיד הרמטכ''ל.  
זו היא הפעם השנייה בארבע השנים האחרונות מאז הסכים ב-2010 לוותר על מינויו של האלוף יואב גלנט לרמטכ''ל, בגלל שיקולים פוליטיים, שנתניהו מסכים לוותר על המועמד שלו לתפקיד. עובדה זו מצביעה יותר על יכולת ההכרעה והנחישות של נתניהו, מאשר על המעומדים בהם נתניהו תומך. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות