גוברים האיומים האיראנים על ארה"ב. הרמטכ"ל גנץ: פוטנציאל למלחמה אזורית

האיומים האיראניים על ארה''ב התגברו ביום ה' 29.12 אחה''צ, כאשר סגן מפקד משמרות המהפכה גנרל חוסיין סאלאמי Hossein Salami Gen. אמר, כי 'האמריקנים אינם בעמדה לומר לטהרן מה לעשות במצרי הורמוז United States was not in a position to tell Tehran "what to do in the Strait of Hormuz, וכי כל איום אמריקני ייענה באיום איראני, וכי איראן לא תנטוש את התנועות האסטרטגיות שלה אם האינטרסים שלה יטורפדו על ידי גורם כלשהוא'. ציטוט המקור: Any threat will be responded by threat … We will not relinquish our strategic moves if Iran's vital interests are undermined by any means.  דברי סגן מפקד משמרות המהפכה באו על רקע ידיעות, כי נושאת המטוסים האמריקנית 'סטנניס' USS John C. Stennis, וכוח התקיפה שלה עברו את מצרי הורמוז, ונכנסו למפרץ עומן, היכן שנערך התרגיל הימי האיראני הגדול.  במקביל  אמר הרמטכ"ל  רב אלוף בני גנץ בטקס סיום קורס טיס, כי 'גובר הפוטנציאל לאירוע רב- זירתי, כלומר למלחמה אזורית. 'אנו ניצבים בהתמודדות מול ארגוני טרור לבין איראן המתקדמת לנשק גרעיני' 'כמו בעבר, גם עתה איננו יכולים להרשות לעצמנו להתבסס על הגנה בלבד, עלינו לפתח אמצעים התקפיים', אמר הרמטכ''ל.
כבר ביום ה' 29.12, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה על המתיחות הצבאית הגואה בין ארצות הברית ואיראן, תחת הכותרת: 'כוחות צי אמריקנים ושל נאט''ו בכוננות במפרץ הפרסי מחשש כי האיראניים ימקשו את מצרי הורמוז'.
כוחות משימה אמריקניים ושל נאט''ו הועמדו במפרץ הפרסי בכוננות, לאחר שגורמי מודיעין אמריקנים התריעו מפני האפשרות כי יחידות מרינס של משמרות המהפכה האיראניים החלו נערכות לקראת פיזור מוקשים ימיים במצרי הורמוז.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים,  כי הועמדו במצב הכן הכוח האמריקני המשולב USS Combined Task Force 52-CTF 52, שהוא כוח צי המצויד ומאומן לפירוק מוקשים ימיים, וכוח המשימה המיוחד של נאט''ו נגד מוקשים ימיים NATO Maritime Mine Counter-measures Group 2 -SNMCMG2.
בראש הכוח האמריקני עומדת אוניית אמצעי הנגד לפינוי מוקשים 'ארדן' USS Arden, Mine countermeasures ship, ובראש הכוח של נאט''ו  עומדת ציידת המוקשים הבריטית HMS Pembroke. כמו כן משתתפות בכוח  המשחתת הבריטית 'מידלטון'  HMS Middleton, שמוגדרת כשולת מוקשים Hunt class destroyer, והאוניות הצרפתיות ללוחמה נגד מוקשים  'אפ-אס קרואה דה סוד' ו'אפ-אס וואר' Mine Warfare Ships FS Croix du Sud and FS Var. כמו כן הועמדו במפרץ הפרסי בכוננות שורה של כוחות מיוחדים אמריקנים המאורגנים בקבוצות כוננות קרביות Expeditionary Combat Readiness, הפועלות במסגרת הצי החמישי האמריקני הנמצא במפרץ הפרסי. לכוח הימי האמריקני במפרץ יש 17 כוחות כאלה, כולם מאומנים בסוגים שונים של לוחמה ימית. כוחות אלה הם התשובה האמריקנית ליחידות המרינס ולסירות התקיפה המהירות של הצי האיראני.
המקורות בוושינגטון והצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בניגוד להערכות המרגיעות הנשמעות בשעות האחרונות מפי מומחים ופרשנים אמריקנים, כי איראן לא תחסום את מצרי הורמוז, בהן עוברים מידי יום כ-20 אחוז מתנועת הנפט העולמית, מאחר והדבר ייפגע בייצוא הנפט שלה ובהכנסותיה, הערכה בחוגים צבאיים וימיים בוושינגטון היא, כי טהרן תנסה למקש בקרוב את מצרי הורמוז במטרה לפגוע במכליות נפט הנכנסות ויוצאות בהם.
חוגים צבאיים אלה אומרים, כי איראן איננה צריכה לסגור את המצרים בצורה מוחלטת, אלא שכל מה שהיא רוצה להשיג הוא חסימה והפרעה חלקית לתנועת מכליות הנפט ואוניות משא אחרות.
חוגים אלה מצביעים על דבריו של מפקד הצי האיראני אדמירל חביבולאה סאיירי Adm. Habibollah Sayari, מיום ד' 28.12, בהם תחילה התרברב כי סגירת מצרי הורמוז היא פעולה כה קלה לצי האיראני כמו שתיית כוס מים Shutting the strait for Iran's armed forces is really easy – or as we say in Iran, easier than drinking a glass of water, אולם לאחר מכן אמר את הדברים הבאים:  'אבל היום אין לנו צורך לסגור את המצרים מאחר ובידנו נמצאת השליטה על ים עומן, ומשם אנו יכולים לשלוט על התנועה' (של האוניות). But today, we don't need [to shut] the strait because we have the Sea of Oman under control, and can control the transit.
מקורות ימיים במזרח התיכון אמרו ביום ה' 29.12, כי אלו הם דברי רהב שאין להם בסיס.
בים עומן, ובמפרץ עדן נמצאים היום שני כוחות תקיפה ימיים, מרינס ואוויריים אמריקנים גדולים, ובראשן נושאת המטוסים 'סטנניס' USS John C. Stennis, ונושאת המטוסים האמפיבית 'באטן'  USS Bataan.
הצי האיראני המקיים בימים אלה באזור זה את התרגיל הימי Velayate 90 (החל  בשבת  24.12), נאלץ לתמרן בין כוחות אמריקנים אלה השולטים באזור. ביום חמישי הודיע סגן מפקד הצי האיראני תת-אדמירל מוחמד מוסאווי Rear Admiral Mahmoud Mousavi, כי באזור התרגיל האיראני נצפתה נושאת מטוסים אמריקנית, וכי הכוחות האיראניים צילמו סרט ווידיאו של תנועותיה.  כפי הנראה מדובר בנושאת המטוסים 'סטנניס' ובכוח התקיפה שלה, שעברו ביום ד' בלילה את מצרי הורמוז.  
  המקורות הימיים הזהירו גם כי דבריו של אדמירל חביבולאה סאיירי, וגם מה שמתרחש בתרגיל הימי האיראני מצביעים על כך, כי Velayate 90, הוא  רק איתות ראשוני המצביע על כוונותיה של טהרן כיצד היא תגיב על הסנקציות הנוספות שהנשיא באראק אובמה מתכנן להטיל עליה בקרוב, ואשר אם ימולאו יביאו לקיצוץ של עד 80 אחוז מהכנסותיה של איראן.
ישנם סיכויים טובים כי בתחילת ינואר יסכימו 27 מדיניות השוק האירופאי המאוחד ה-EU, להטיל אמברגו על קניית נפט איראני. מדינות אלה רוכשות 25 אחוז מתפוקת הנפט האיראני.
בינואר, עומד הנשיא אובמה לתחום על תיקון בחוק שיקבע עונשים כבדים על בנקים זרים שיבצעו עסקות פיננסיות עם הבנק המרכזי האיראני ה-CBI. הסנקציה העיקרית תהייה שחברות ומוסדות פיננסיים כאלה לא יוכלו לבצע יותר עסקות עם בנקים ומוסדות אמריקנים. 
ההערכה המודיעינית היא, כי איראן לא תעבור בשתיקה על  הסנקציות האמריקניות-האירופאיות החדשות והיא תגיב, כאשר פעולת התגובה הראשונה והעיקרית שלה תהייה מיקוש מצרי הורמוז והאזורים במי המפרץ הפרסי מול שדות ומסופי הנפט של המדינות יצרניות הנפט במפרץ הפרסי, כולל סעודיה.
זו לא פעם ראשונה שאירן נוקטת בשיטה זו. ב-1987 וב-1988, פזרו האיראנים מוקשים ימיים במפרץ הפרסי, מבלי שאף פעם לא קבלו אחריות על פעולה זו, בתגובה על התמיכה האמריקנית ושל מדינות המפרץ הפרסי בעיראק במלחמה שהתחוללה אז בין איראן לעיראק.
מספר מכליות נפט ואוניית מלחמה אמריקנית USS Samuel B. Roberts, נפגעו אז ממוקשים אלה.
מקורות צבאיים אמריקנים אמרו ביום ד' 28.12 לתיקדבקה, כי אם איראן תנסה לסגור או למקש את מצרי הורמוז, בידי ארה''ב אמצעים לפתוח אותם בחזרה ולנקות אותם ממוקשים, תוך זמן קצר מאוד שלא יעלה על בין 24 ל-48 שעות.  
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות