גוברים החששות בוושינגטון ונאט"ו מפני פלישה צבאית רוסית למזרח אוקראינה

שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל הורה, ביום א' 30.3, למפקד כוחות נאט''ו והכוחות האמריקנים באירופה גנרל פיליפ בריידלאב General Philip Breedlove, לקטוע  את שהותו בוושינגטון לחזור מיד לבריסל ולהתחיל בהתייעצויות עם מפקדי נאט''ו, לקראת האפשרות כי צבא רוסיה עומד לבצע פלישה למולדובה Moldova.
יושב ראש וועדת המודיעין של בית הנבחרים האמריקני  מייק רוג'רס (.Mike Rogers (R-Mich, אמר בלילה ברשת הטלוויזיה Fox, כי לפי המידע שבידו הרוסים מרכזים צבא לאורך גבולותיה המערביים של אוקראינה, וכי בכוחות האלה ישנם כל האלמנטים המצביעים כי המדובר בפלישה רוסית קרובה. להערכתו מתכוונים כוחות אלה להגיע אל אזור טרנסניסטריה  Transnistria, במזרח מולדובה, שהיא מובלעת של דוברי רוסית, בה שולטים כ-1,000 חיילים רוסיים, אבל באורח רשמי היא שייכת למולדובה.
מייק רוג'רס הוסיף ואמר, כי למערב אוקראינה, שם ישנם אזורים בהם חלקים גדולים מהאוכלוסייה הם רוסים, או דוברי רוסית, כבר חדרו יחידות מודיעין וכוחות מיוחדים רוסיים, אשר מכשירים את הקרקע לקראת פעולה צבאית רוסית כזו.
ראש וועדת המודיעין של בית הנבחרים גם הצביע על ריכוזים גדולים צבא רוסי בדרום-אוסטיה  South Ossetia, הגובלת עם ג'ורג'יה. לדבריו כוחות רוסיים אלה עומדים לנוע לעבר ארמניה, ובדרכם לשם לכבוש את מובלעת נאגורנו כרבאך  Nagorno-Karabakh, אשר ארמניה ואזרביג'אן, נלחמות על השליטה בה כבר שנים רבות.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אם הערכותיו של יו''ר וועדת המודיעין של בית הנבחרים האמריקנים נכונות, הרי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין פועל לא רק לחיזוק עמדותיה הצבאיות והאסטרטגיות של רוסיה בים השחור, אלא גם בכל השטח המשתרע מהים השחור ועד לים הכספי.
מבחינתן של ארצות הברית ושל ישראל, שבה מבקר בימים אלה יו''ר המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי, מדובר בהקמת רצועה צבאית רוסית המגנה על  איראן, מפני התקפה מצפון-מכיוון הים הכספי, על מתקניה הגרעיניים.
גם הסנטורית דיאן פיינשטיין (Dianne Feinstein (D-CA, שהיא יו''ר וועדת המודיעין של הסנט האמריקני אמרה ביום א', כי 40,000 החיילים שרוסיה ריכזה לאורך גבולותיה עם אוקראינה, 'נראים מאורגנים במסגרת של כוח פלישה' the Russian troop formation looks like an invasion force.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי כדי לכבוש את אזור טרנסניסטריה  Transnistria, במזרח מולדובה, על הצבא הרוסי להשתמש באחת משלוש הדרכים הבאות:
1. לפלוש למזרח אוקראינה ולכבוש חלקים גדולים ממנה. פירוש הדבר שרוסיה תכבוש למעלה ממחצית אוקראינה.
2. להנחית כוחות מהים ליד העיר אודסה Odesa, ומשם להתקדם בטריטוריה אוקראינית לעבר מולדובה.
3. להנחית כוחות מעורבות מהירה מהאוויר בטרנסניסטריה Transnistria .
שר החוץ הרוסי סרגי לברוב, ושגריר רוסיה בוושינגטון סרגיי קיסלייאק Sergei Kislyak, אמרו ביום א', כי לרוסיה אין כל תוכניות צבאיות כאלה.
 

 

Print Friendly, PDF & Email