גוברת ההתנגדות בסעודיה ליורש העצר הנסיך מוחמד בן סאלמן. כדור אחד יכול לעצור את הרפורמות, ואת המלחמה הסעודית בתימן

שבת 4.11, היה אחד הימים הדרמטיים ביותר בתולדות סעודיה.
היום התחיל בעריקתו של ראש  ממשלת לבנון ראפיק חארירי לריאד ומתן מקלט מדיני לו מפני מתנקשים איראניים ושל חיזבאללה שניסו להורגו, והיום הסתיים בהשלכתם לכלא הסעודי של לא פחות ממפקד המשמר הלאומי הסעודי  הנסיך מיטאב בין עבדאללה Prince Miteb bin Abdullah, האיש שתפקידו היה להגן על בית המלוכה ועל שדות הנפט, ואת מי שסימל בעולם כולו את הכוח והעוצמה הסעודים הנסיך אלאוולייד בין טלאל  Alwaleed Bin Talal. יחד אתם הושלכו לכלא כמה שרי ממשלה מכהנים, וכמה משרי הממשלה הסעודית לשעבר, מפקדי צבא בכירים, ועוד עשרות נסיכים ואנשי עסקים סעודיים.
במקביל, הוארו שמי ריאד בטילי פטריוט אמריקנים שיירטו טיל איראני מדגם 'בורקאן' Burkan 2H שיש לו טווח של למעלה מ-1,000 ק"מ, ששוגר על ידי ההוטים מצפון תימן.  זו הייתה תזכורת קצרה למצב בו סעודיה נמצאת בעיצומה של מלחמה קרקעית ואווירית גלויה בתימן, מלחמה חשאית נגד איראן, ומלחמה, בינתיים מדינית-כלכלית נגד קטאר.
מצד אחד אפשר לראות מאחורי כל ההתרחשויות האלה, את דמותו הצעירה והאנרגטית  של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן  Prince Mohammad bin Salman בן ה-32,  אשר שינה ללא ספק את הקצב-הטמפו שבו אי פעם התנהלו בית המלוכה הסעודי וסעודיה, וכפי שהוא הגדיר זאת בעצמו רק לפני שבועיים ב-25 לאוקטובר: ' אנחנו אחת ממדינות ה-G-20 ואחת הכלכלות הגדולות ביותר בעולם. אנחנו נמצאים בין שלוש יבשות ( אסיה, אפריקה, המזרח התיכון ). הפיכתה של סעודיה לדבר טוב (מתקדם יותר) יתרום לשינוי באזור ובעולם. זהו מה שאנחנו עושים כאן, ואנו מקווים שנקבל עזרה מכולם. אנחנו נשמיד מיד ועכשיו אידיאולוגיות קיצוניות  now and immediately destroy extremist ideologies, וננהיג אסלאם מתון פתוח לעולם ולכל הדתות. לדבריו 70 אחוז מהסעודים צעירים יותר מגיל 30, ואנחנו לא נבזבז עוד 30 שנה מחיינו במלחמה נגד מחשבות קיצוניות, הדגיש יורש העצר.
כלומר, המהפכה הסעודית כבר נמצאת בדרך.אולם המקורות והמומחים הסעודיים של תיקדבקה מציינים, כי פעילות העל הזאת גם מצביעה על עובדה נוספת המסבירה התפתחויות דרמטיות אלה והיא: ההתנגדות ההולכת וגוברת בתוך בית המלוכה הסעודי לשלטונו ולשיטות הפעולה שיורש העצר הצעיר נוקט. וכאשר יורש העצר הסעודי נתקל בהתנגדות הדרך הבטוחה והמהירה ביותר שלו להתגבר על המתנגדים לו היא להדיחם והטיל אותם אל תאי המעצר בבתי הסוהר הסעודים, עד אשר יסכימו לקבל את מדיניותו ולהפסיק להתנגד לה.
במילים אחרות, הרפורמטור הסעודי הגדול שהגה את הרעיונות להצעיד את סעודיה אל תוך העולם המודרני, להעמיד את כלכלתה על יסודות פיננסים, טכנולוגיה חדישה, ושל סחר חופשי במקום הנפט-צעדים שיכללו את מכירת חלק ממניות חברת ארמקו Aramco, והקמת העיר ואזור הסחר החופשי הענקי NEOM שישתרע על חלקים בערב הסעודית, ירדן ומצרים-בחר בדרך העתיקה  והשגרתית ביותר של השתקת יריביו.    
המקורות שלנו מציינים, כי לאוזן המערבית יהיה קשה להתרגל לעובדה  כי הסיבה העיקרית לשורת ההדחות שיורש העצר הסעודי ביצע בשבת, היא התנגדותם של יריביו להסכים לדרישתו לקבוע מי יהיה יורש העצר הסעודי, לאחר שהוא -מוחמד בין סאלמן יתמנה למלך סעודיה.
עבורו זו נקודה מכרעת לייצוב שלטונו בערב הסעודית. 
לפי תכניותיו בעוד זמן קצר-( במושגים סעודיים זה יכול לקחת מספר חודשים) אביו המלך סאלמן יפרוש מהשלטון ויעביר לידיו את כס המלוכה. הנסיך מוחמד רוצה כי כבר כאשר הוא יעלה על כס המלוכה בסעודיה יקבע מי יהיה יורשו-כלומר מי יהיה מלך סעודיה הבא אחריו.
מזווית הראייה שלו מינוי זה הכרחי כדי לבצר את שלטונו ולשמור על יציבותו.
אבל לא כך חושבים רוב הנסיכים הקובעים בבית המלוכה-ומדובר בכמה מאות נסיכים בכירים.
אלה מתנגדים לדרישה זו של מוחמד בין סאלמן, אשר תיתן לו כוח בלתי מוגבל. 
בראש המתנגדים לדרישה זו היו הנסיך  מיטאב בין עבדאללה Prince Miteb bin Abdullah, והנסיך אלאוולייד בין טלאל  Alwaleed Bin Talal, אשר הושלכו בשבת לכלא.
עכשיו נוצר בסעודיה מצב מסוכן.
ההתנגדות בבית המלוכה ליורש העצר רק תגדל במקום שתפחת. מאחר ואף אחת מתכניותיו הכלכליות הנועזות הגדולות עוד עדיין לא יצאה לדרך ועתידן לוט בערפל, והמלחמות בתימן ונגד איראן וקטאר נראות תקועות ללא כל פתרון שמסתמן באופק, גוברת הסכנה לחייו ולדרכו של יורש העצר הסעודי.
הסכנה הממשית של התנקשות בחייו בתוך סעודיה גברה באחרונה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות