גוברת סכנת פריצת מלחמה בין סעודיה, לאיראן ועיראק, על בחריין

הסכמתם ההדדית של עבדאללה מלך ערב הסעודית, ושל מלך בחריין חמאד אל חליפה Hamad bin Isa Al Khalifa, להעביר לפני שבועיים, בשבוע השלישי של חודש מרס, את האחריות על הטיפול בנושאי ההגנה, מדיניות החוץ, הפיננסים, וביטחון הפנים של בחריין לידי ריאד, מינוי של בנו הבכור של המלך עבדאללה ומפקד המשמר הלאומי הסעודי הנסיך מוטאב Prince Mutaib, להיות גם מפקד הכוחות הסעודים ושל שאר מדינות המפרץ הפרסי בבחריין, והתחלת העבודות להקמת בסיס צי סעודי גדול בבחריין, קירבו בימים האחרונים את סעודיה, איראן, ועיראק, לקראת פריצת התנגשויות מזוינות ביניהן היכולות להידרדר למלחמה בהיקף מלא, כך מעריכים המקורות האיראנים ובמפרץ הפרסי של תיקדבקה. אם אכן התנגשויות מזוינות כאלה, או מלחמה מלאה יפרצו, זו תהייה המלחמה הראשונה בין מדינות מוסלמיות סוניות ושיעיות במסגרת המרד הערבי של 2011. עד עתה המלחמות המתחוללות במזרח התיכון, כתוצאה מהמרד, הן מלחמות אזרחים, כמו אלה המתחוללות בלוב, ובתימן.
הגורם היחיד במערב שדיווח על התפתחויות דרמטיות אלה בבחריין היה השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW, אשר בגיליון מס' 487, מ-25.3, מסר פרטים בלעדיים כיצד שני המלכים, הסעודי והבחרייני, החלו בביצוע תוכניתם שמטרתה המרכזית היא לבלום את ההתקוממות של הרוב השיעי בבחריין נגד המלך חמאד, ולעצור את ההפגנות השיעיות להתפשט לאזורי הנפט הסעודיים הגובלים בבחריין, שם מתגוררים כ-2 מיליון שיעים סעודיים.
לא ריאד ולא בחריין פרסמו אפילו מילה על התפתחויות אלה, אולם המקורות שלנו מוסרים כי מבחינה מעשית מדובר בהפיכתה של בחריין לעוד מחוז אחד בסעודיה על 13 המחוזות הנמצאים בה. ההבדל היחיד בין המחוזות האלה שבראשם עומדים בדרך כלל נסיכים בכירים ממשפחת המלוכה הסעודית, יהיה כי בבחריין תמשיך לשלוט משפחת המלוכה המקומית אל חליפה Al Khalifa, כאשר מעמדה בתוך סעודיה יהיה דומה למעמד הנסיכים הבכירים האחרים בבית המלוכה הסעודי.
עוד מוסרים המקורות שלנו כי בשיחות סגורות שקיים בימים האחרונים המלך עבדאללה עם נסיכים בכירים בריאד הוא הדגיש כי  היה חיוני לנקוט בצעד זה, כדי להגן על ביטחונה של סעודיה מפני האיום שאיראן וחיזבאללה העמידו בפניה כאשר ארגנו ותמכו בהתקוממות השיעית בבחריין, מתוך מטרה להעביר את ההתקוממות לאחר שתצליח בבחריין לתוך סעודיה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי כבר ביום ב' 21.3 שונתה ההערכות הצבאית הסעודית בבחריין ואופי המשימות המבצעיות שהוטלו על הכוחות הצבאיים הסעודיים אשר הגיעו לראשונה לשם ב-14 למרס.
במקום תפקידי אבטחת אזור ארמנות המלוכה והמתקנים החיוניים בממלכה, התפרס עתה הצבא הסעודי לאורך גבולות הממלכה, במערך הגנה שנועד להגן על בחריין בפני מתקפה חיצונית, כלומר איראנית, או עיראקית.
לשם כך הזרימו הסעודים במשך כל חודש מרס, ובימים הראשונים של חודש אפריל, תגבורות לבחריין, שכללו יחידות שריון וטילים מסוגים שונים. מספר החיילים הסעודים וממדינות מפרץ אחרות, בייחוד מאיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה—UAE, הנמצאים כיום בבחריין מגיע כבר ל-11,000.
ארבעה ימים לאחר ההערכות הסעודית הצבאית החדשה הודיעה בחריין כי היא מנתקת את כל קשרי התעופה שלה עם עיראק ועם לבנון, וכי מטוסים שימריאו משם לא יורשו לנחות יותר בבחריין. בכך ניתקו הסעודים והבחריינים את האמצעי העיקרי בו השתמשו האיראנים וחיזבאללה להחדיר לבחריין סוכני מודיעין ומדריכים צבאיים אשר פעלו  ביחד עם המפגינים השיעיים.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי תנועה צבאית סעודית נוספת בעלת חשיבות רבה היא העברה המתבצעת בימים אלה של יחידות צי סעודי ממפרץ עומן ומהים האדום לחלק הצבאי של נמל בחריין בו נמצאות גם האוניות והמפקדות של הצי החמישי האמריקני.
הכוונה הסעודית עליה הסכימו שני המלכים היא כי בימים הקרובים יוחל בהקמת בסיס ימי גדול סעודי בבחריין, שעם השלמת בנייתו יהפוך להיות המפקדה הראשית של הצי והמרינס הסעודיים במפרץ הפרסי. בסיס זה עומד להיות התשובה הסעודית להתעצמות הנוכחות של הצי ויחידות הפשיטה של המרינס של משמרות המהפכה האיראניים במפרץ.
ביום חמישי 31.3 קיבלה וועדת הביטחון והחוץ של הפרלמנט האיראני החלטה שגינתה בלשון חריפה מאוד את התנועות הצבאיות הסעודיות בתוך בחריין והגדירה אותן כמשחק מסוכן. ההחלטה אמרה: 'ערב הסעודית יודעת יותר טוב מכל מדינה אחרת כי משחק באש באזור רגיש כמו המפרץ הפרסי איננו משרת את האינטרסים שלהם'. ציטוט המקור: Saudi Arabia knows better than any other country that playing with fire in the sensitive Persian Gulf region is not in their interests.
מאז קבלת החלטה זו מפרסמת התקשורת האיראנית ניתוחים על הפעולות הסעודיות בבחריין המגדירות ומשוות אותן לפעולת כיבוש סעודית הדומה לכיבוש העיראקי של כווית על ידי סדאם חוסיין ב-1990. כמו כן טוענת טהרן כי הפעולה הסעודית בבחריין בוצעה בתמיכתן החשאית של ארצות הברית וישראל.
בשבת 2.4, מתח ראש ממשלת עיראק נורי אל מליקי ביקורת קשה על ארצות הברית שנוקטת לדבריו במזרח התיכון מדיניות של איפה ואיפה כלפי המפגינים הערביים נגד משטרים דיקטטוריים. 'כל החלטה שמתקבלת לגבי לוב' אמר מליקי ברמזו למעורבות הצבאית האמריקנית והמערב אירופאית בלוב, 'צריכה להיות מיושמת גם כלפי כל ממשלה אחרת המדכאת את ההמונים בברזל (הכוונה לבחריין ולטנקים הסעודים הנמצאים בה), ואש חיה'. ציטוט המקור: Whatever decision is made on Libya should be applied on any government that suppresses its people with iron and fire.
בתגובה להצהרות האיראניות והעיראקיות התכנסו ביום א' 3.4 שרי החוץ של ארגון מדינות המפרץ Gulf Cooperation Council –GCC, וקבלו החלטה המגנה את התערבותה של איראן בעניינה הפנימיים של בחריין. ההחלטה אומרת: כי שרי החוץ 'מגנים בחריפות את מעורבותה של איראן בעניינה הפנימיים של בחריין פעולה מהווה הפרה של הסכמים בינלאומיים'. ציטוט המקור: severely condemned Iranian interference in the internal affairs of Bahrain which is in violation of international pacts.
המקורות של תיקדבקה במפרץ מציינים, כי הנוסח הישיר הזה נגד איראן, בו מדינות המפרץ אף פעם לא נקטו, היא התוצאה של מדיניותו החדשה של מלך סעודיה עבדאללה להתעמת מעתה ישירות עם טהרן בכל מקום או נושא הקשור בביטחון מדינות המפרץ הפרסי, אפילו אם הדבר יביא לידי מעורבות צבאית סעודית כפי שמתרחשת כיום בבחריין, או עימות צבאי בין כוחות סעודיים ואיראניים.
המקורות האיראנים שלנו מציינים, כי מדיניות סעודית זו מעמידה את שלטונות טהרן בפני מצבים פוליטיים וצבאים חדשים במפרץ. אם איראן תתקפל בפני המהלכים הצבאיים הסעודים בבחריין, יהיה בכך מסר לכל השיעיים במפרץ ובמזרח התיכון, כי ההנהגה האיראנית איננה מסוגלת ואיננה רוצה לתמוך במרד ערבי-שיעי, נגד המשטרים הסוניים, לא רק בבחריין, אלא גם במדינות מפרץ אחרות, בתימן ובלבנון. אותה בעיה עומדת גם לפני ראש ממשלת עיראק נורי אל-מליקי, אשר השיעיים העיראקים רואים בשיעיים של בחריין חלק אינטגראלי של שבטיהם ומשפחותיהם. לכן ההנחה בסעודיה ובמפרץ, ובקרב משקיפים צבאיים ומודיעיניים מערביים היא, כי טהרן איננה יכולה לסגת עכשיו ממחויבותה כלפי השיעיים בבחריין, וכי בזמן הקרוב תתחלנה פעולות טרור של רשתות שיעיות בבחריין נגד הכוחות הצבאיים הסעודיים הנמצאים שם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי הכוחות הסעודיים החלו כבר בהכנות לקדם התקפות כאלה, לא רק בבחריין אלא בכל מדינות המפרץ הפרסי, כולל בסעודיה עצמה.
 

Print Friendly, PDF & Email