גובר קצב האימונים המשותפים של כוחות רגלים, ים ואוויר, של צבא ארצות הברית וצה"ל, לקראת התנגשות צבאית עם איראן. מפקדת התרגילים בבסיס באראניס במצרים

ביום רביעי 10.11, נפתח בים האדום התרגיל הימי המשותף הראשון מסוגו אי פעם בו משתתפים חיילות הים של ארצות הברית, ישראל, איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE ובחריין.
זו פעם ראשונה שציים של מדינות המפרץ לוקחים חלק בתמרון בו משתתף חיל הים הישראלי.
כלפי חוץ ציי מצרים וערב הסעודית לא לוקחים חלק בתרגיל, אולם זו רק העמדת פנים של  נשיא מצרים פתח אל-סיסי ושל יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן  MbS, אשר משיקולים פוליטיים פנימיים משלהם הטילו איפול על השתתפותם של כוחות הצי והמריניס המצריים והסעודיים בתרגיל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי מצרים לא רק שמשתתפת בתרגיל, אלא שהמפקדה של התרגיל בה מצויים קצינים אמריקנים וישראלים פועל מבסיס באראניס   Berenice Military Base.
זהו בסיס ענק חדש שמצרים חנכה רק לפני שנה ב-2020, על חופה הדרומי בים האדום, לא רחוק מהגבול עם סודן.
הבסיס משותף לחיל האוויר, הצבא והצי המצריים כולל מסלולי תעופה נמל ימי עמוק מים ומחנות צבא.
הוא נועד להבטיח שליטה אסטרטגית מצרית בנתיבי השיט בים האדום מתעלת סואץ ואליה, ולמנוע מאיראן לנסות להשיג בעזרת בני בריתה, החות'ים בתימן, יכולת לאיים על נתיב הספנות המוליך גם אל עקבה ואילת. וכן להוות משקל נגד התפתחות הנוכחות הטורקית בים האדום. צמוד לבסיס נבנה גם שדה תעופה אזרחי ומוקם נמל אזרחי מסחרי.
מאחר ושטח התרגיל כולל גם תעלת סואץ והים התיכון, מדובר בתרגיל בעל משמעות אסטרטגית רבה המצביע על כך כי מדינות המפרץ ומצרים מוכנות לשתף פעולה עם ארה"ב וישראל בהגנה על חלקים של הים התיכון ותעלת סואץ, דבר שיבטיח את חופש העברת תוצרת הנפט מהמפרץ לאירופה.
צי ארצות הברית הודיע, כי הוא מעמיד לצורך התרגיל את הסיירת האמפיבית 'פורטלנד' USS Portland-LPD-27 , הנושאת אתה 800 חיילי מריניס ומסוקים שתפקידם להעביר את הנחתים אל מטרותיהם.  אף אחת מהמשתתפות הנוספות בתרגיל, כולל ישראל, לא פירטו איזה כלי שיט הן שלחו כדי להשתתף בתרגיל.
לפי דבריו של מפקד כוחות הים של פיקוד המרכז האמריקני תת-אדמירל בראד קופר Vice Admiral Brad Cooper, הכוחות יתרגלו  פשיטה, עליה והשתלטות על אוניית אויב. במילים אחרות כוחות נחתים ישראליים, בחריינים ושל איחוד הנסיכויות ינסו לעלות על 'הפורטנלד' ולהשתלט עליה.
צריך לציין כי התרגיל האמריקני-ישראלי-בחרייני ושל נסיכויות הנפט נערך במקביל לתרגיל האיראני הימי-היבשתי והאווירי הגדול זולפאקר  Zolfaqar-1400. התרגיל הזה נערך באזור המשתרע ממייצרי הורמוז ועד דרום איראן באזור האוקיינוס ההודי.
במילים אחרות, כל האזורים ממייצרי הורמוז, מפרץ עומן, הים הערבי, הים האדום, תעלת סואץ  וחלקים של הים התיכון מצויים בסוף שבוע זה במצב של תמרוני ים.
ביום חמישי 11.11, חצו את שמי ישראלי שני מפציצים גרעיניים כבדים של חיל האוויר האמריקני מדגם B-1b, ומטוס תדלוק אמריקני מדגם KC-10, בדרכם למפרץ כשהם מלווים בשני מטוסי קרב ישראליים מדגם F-15.
במקביל לתרגיל הימי, ממשיך בישראל תרגיל משותף אמריקני-ישראלי, שיימשך עד סוף שבוע הבא, בו 500 חיילי מריניס אמריקנים מכוח המשלוח מס' 11 the Marine Expeditionary Unit , כשהם מלווים ביחידית ארטילריה מהירה  M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS), כוחות שיריון וגדוד לוגיסטי. כמו בתרגיל הימי לא נמסר איזה יחידות של צה"ל משתתפות בתרגיל, הכולל מלבד נחיתה על חופים גם ניהול קרבות בשטחים בנויים.
ביום שלישי 9.11, אמר הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, כי 'צה"ל מאיץ את התוכניות המבצעיות והמוכנות להתמודדות עם איראן ועם איום הגרעין הצבאי. לשמחתי התקציב שאושר מאפשר לנו להתמודד עם מבחן האתגרים'.
סיבה נוספת להגברת קצב האימונים המשותפים בין ארצות וישראל היא העברת ישראל מהפיקוד האירופאי של ארצות הברית לפיקוד מרכז CENTCOM, הממונה על הכוחות האמריקנים במפרץ ובמזרח התיכון, והאחראי להכנות למלחמה עם איראן. בשבוע האחרון של חודש אוקטובר הציב צה"ל במפקדת CENTCOM בטמפה שבפלורידה Tampa, Florida, קצין קישור בדרגת רב-סרן, אותו הייה מוכן לזהות רק בשם רב-סרן אלף Maj. Aleph, שתפקידו הוא לחזק את התיאום הצבאי המבצעי שבין שני הצבאות.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות