ג'ון בולטון הגיע לישראל. ייפגש עם נתניהו. ידגיש בשיחותיו שלושה נושאים: הנסיגה האמריקנית מסוריה, איראן, והחדירה הסינית לישראל

היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון בולטון John Bolton הגיע, בשבת 5.1 לישראל, ומיד עם נחיתתו אמר, 'כי בהחלט אין שום שינוי בהתנגדות של ממשל טראמפ לשימוש בנשק כימי על ידי  המשטר הסורי או נשיא סוריה בשאר אסד. there is absolutely no change in the Trump administration’s opposition to the use of chemical weapons by the Syrian regime of President Bashar al-Assad.
כאשר בולטון נשאל אם יש בידי ארה"ב מידע מודיעיני המראה על כוונה קרובה כזו מצד אסד, הוא אמר, 'שאין מידע כזה', אבל הוא מצא לנחוץ להבהיר נקודה זו שמדאיגה מאוד את בעלות בריתה של ארצות הברית. המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי זהו הקו המרכזי במסרים שממשל טראמפ העביר בימים האחרונים ללונדון, פריס, וברלין, שכוחותיהם מוצבים בצפון-מזרח סוריה.
בריטניה מחזיקה בסוריה כמה מאות חיילי כוחות מיוחדים. צרפת מחזיקה בחמישה בסיסים הנמצאים בתוך הבסיסים האמריקנים בצפון סוריה, כמה מאות חיילים של יחידות מיוחדות וכוחות אוויר, כולל מטוסי קרב. גרמניה מחזיקה בסוריה, יחידות מודיעין של חיל האוויר הגרמני.  עד עתה, אין שינוי בפריסתם של חיילים אלה בסוריה.

במטוס שעשה את דרכו לישראל תדרך בולטון את הכתבים שנלוו אליו לגבי שלושת הנושאים העיקריים שהן יתרכזו שיחותיו בישראל עם ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, ועם שרים נוספים בממשלתו.
1.  בולטון ידגיש, כי שבועיים לאחר הודעתו של הנשיא טראמפ על נסיגת הכוחות האמריקנים מסוריה, אין עדיין לוח זמנים מתי הנסיגה הזו תבוצע. there is no timetable for an American military pullout from Syria.
במילים אחרות, הנסיגה האמריקנית תתבצע, אבל בשלבים. מתי יתבצע השלב האחרון של הנסיגה עדיין לא נקבע.  
2. לגבי הבסיס האמריקני במשולש הגבולות סוריה-ירדן-עיראק אל טאנף  al-Tanf, אין עדיין החלטה אמריקנית להוציא משם את הכוחות.  
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בעוד הנסיגה האמריקנית מצפון ומזרח סוריה היא וודאית, עדיין לא התקבלה בוושינגטון החלטה סופית האם הנסיגה הזו תכלול את אל-טאנף או לא.

הנסיגה האפשרית מאל-טאנף תלויה באיזה מידה וושינגטון תגיע להסכם עם מוסקבה, מי ישלוט בבסיס הזה כאשר ואם האמריקנים יפנו אותו.
ארצות הברית מוכנה למסור את אל-טאנף לידי הכוחות הרוסיים, אולם בתנאי שמוסקבה תיקח עליה למלא כמה תפקידים הכרוכים  בשליטה על משולש הגבולות סוריה-ירדן-עיראק, ובראש וראשונה שהיא לא תאפשר תנועה חופשית לכוחות איראניים, או פרו-איראניים מעיראק לסוריה ובחזרה. נוסף לכך יש לארצות הברית עוד שורה של תנאים לגבי ההתחייבויות הרוסיות למתרחש בדרום ומערב סוריה, ולאורך הגבולות הסוריים עם ישראל וירדן.

המקורות הצבאיים שלנו מדגישים, כי גם ישראל וגם ירדן מתנגדות עקרונית לנסיגה האמריקנית מאל-טאנף. 
ירדן רואה בפינוי אל-טאנף, ובאפשרות שכוחות איראניים או פרו-איראניים ייכנסו אליו, איום ישיר על ביטחונה הלאומי.
ישראל איננה מאמינה יותר להבטחות הרוסיות לגבי המתרחש באזורים אלה בסוריה, מאחר וכל ההבטחות של מוסקבה להרחקת כוחות איראן וחיזבאללה מגבולותיה, שניתנו לישראל לפני ששה חודשים-בחודש יולי 2018-כאשר כוחות של צבא סוריה בסיוע חיל האוויר הרוסי השתלטו על האזורים בהם היו מוצבים מורדים סוריים לאורך גבול סוריה ישראל-הופרו. הבטחות רוסיות אלה הועברו ממוסקבה גם לארה"ב.
נכון להיום, כוחות איראניים ושל חיזבאללה, מוצבים במרחק של 5 (חמישה) ק"מ בלבד מגבול ישראל ברמת הגולן.  
יתרה מזאת, בתל אל-חארה Tal Al-Hara השולטת על אזורים נרחבים ברמת הגולן, כולל קו מוצבי צה"ל, והנמצאת בקו אווירי במרחק של 12 ק"מ בלבד מהישוב אלוני הבשן,  התמקמה 'בריגדת אבו דיאב' Abu Diab Brigade, שהקימה שם  את המפקדה והבסיס העיקרי שלה בסוריה. חטיבה זו מורכבת מקצינים איראניים המשתייכים לגדודי 'אל קודס', קצינים וחיילים של חיזבאללה, וחיילים של מליציות שיעיות עיראקיות פרו-איראניות. כולם לבושים מדים של הצבא הסורי ונושאים תעודות זהות סוריות, כאילו מדובר בכוח סורי סדיר.

המקורות של תיקדבקה מציינים, כי בשיחה הטלפונית שהתקיימה, ביום שישי 4.1, בין ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו שטלפן אל נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, לא הושגה שום התקדמות לא לגבי מילוי ההתחייבויות הרוסיות האלה, וגם לא לגבי הסרת המגבלות הרוסיות על פעולות חיל האוויר הישראלי במרחבים האוויריים הסוריים.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי כל האזורים הסוריים הנמצאים בדרום סוריה לאורך גבולות ישראל וירדן, כולל בסיס אל-טאנף, נמצאים עתה בטווח גדוד טילי הנ"מ S-300 הרוסי, אשר הוצב במזרח סוריה באזור דיר א-זור בשבוע הראשון של חודש דצמבר.
קשה מאוד לראות כיצד בולטון יצליח לקשר בין המצבים והדאגות הישראליות והירדניות הנובעות מהם, עם ההחלטה של הנשיא טראמפ להסיג את הכוחות האמריקנים מסוריה.
מקורות המקורבים לבולטון אמרו, כי היועץ לביטחון לאומי האמריקני, יעלה בשיחותיו בישראל גם את הנושא של חדירת חברות סיניות לישראל, ובייחוד את הסכמתה של ישראל למסור לחברה סינית את הקמתו של רציף חדש בנמל חיפה.
במכרז לבניית הרציף החדש בנמל חיפה זכתה החברה הסינית  Shanghai International Port Group Co-SIPG. לפי המכרז בניית הרציף תיתן לחברה הסינית שליטה בתפעול הרציף הזה במשך 25 שנה החלה משנת 2021. במילים אחרות הרציף בנמל חיפה, שהיה עד עכשיו אחד הבסיסים הימיים של צי השישי האמריקני במזרח התיכון, יהיה בשליטה סינית עד שנת 2046.
בולטון גם יעלה את חדירת של שני ענקי הטלקומוניקציה הסיניים  Huawei Technologies Ltd. and ZTE Corp לשוק ולחברות ישראלית.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות