ג'ון בולטון הטוען כי מכה צבאית מונעת על איראן ועל צפון קוריאה היא המדיניות הנכונה מונה לתפקיד היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב

ג'ון בולטון John Bolton, בן 69, מי שהיה שגריר ארצות הברית באו"ם בתקופת הנשיא ג'ורג בוש, הנחשב בפוליטיקה האמריקנית הנץ שבניצים Bolton is a hawk's hawk, ידיד גדול ואמתי של ישראל, והאיש אשר במשך חודשים רבים מאז הנשיא דולנד טראמפ בינואר 2017 נכנס לבית הלבן נחשב  למועמד להיות מזכיר המדינה האמריקני מונה, ביום שישי 23.3 לפנות בוקר ( עדיין יום ה' 22.3) להיות היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית.
בולטון, שיחליף בתפקיד את הגנרל מקמאסטר HR McMaster, שנחשב למי שיכול למתן את פעולותיו והחלטותיו של הנשיא טראמפ, ייכנס לתפקידו ב-9 באפריל.
בכך המשיך הנשיא דולנד טראמפ את הסבב הנוכחי של החלפת צוות ממשלו העומד במרכז קבלת ההחלטות  האסטרטגיות המדיניות-צבאיות של ארה"ב לקראת ההתמודדויות הצפויות בשבועות הקרובים בנושאים כמו הגרעין האיראני והגרעין הצפון קוריאני.
בתחילת החודש פיטר הנשיא טראמפ את שר החוץ האמריקני רקס טילרסון, אשר ניסה לקדם מדיניות של מו"מ עם איראן וצפון קוריאה, ומינה במקומו את מייק פומפיו, מי שהיה ראש ה-CIA, הנחשב אף הוא כנץ. בחרושת השמועות בוושינגטון יש גם כאלה הטוענים, כי הבא בתור לפיטורים בצמרת הממשל הוא שר ההגנה האמריקני הגנרל גי'ם מאטיס.  
במובנים רבים, בולטון נחשב אפילו נץ יותר מהנשיא עצמו. בהופעותיו הרבות כפרשן בטלוויזיה האמריקנית הטיף בולטון להשתמש בכוחה הצבאי של ארצות הברית, כדי להבהיר למתנגדיה בעולם, כי אמריקה היא עדיין המעצמה מס' 1 בעולם שלרשותה עומד כוח צבאי שאין אף למדינה אחרת. בולטון הטיף להנחתת מכה צבאית מונעת על איראן ועל צפון קוריאה, במקום לבזבז זמן עם טהרן ועם פיונגיאנג על מו"מ מדיני שלדעתו היה ממילא עקר ונידון מראש לכישלון.
בולטון סבור, כי מדיניותה של ארצות הברית בסוריה היא פושרת ומוטעית, וכי וושינגטון הייתה צריכה לפעול להדחתו של הנשיא בשאר אסד מהשלטון בדמשק כבר לפני זמן רב. הוא גם מתנגד חריף לנוכחות ולהתפשטות הצבאית של איראן וחיזבאללה בסוריה.
השנתיים בין 2006-2005  בהן מילא את תפקיד שגריר ארצות הברית באו"ם, רק חיזקו את דעתו, כי האו"ם הוא מוסד בינלאומי חסר תועלת ויכולת פעולה, וארצות הברית צריכה לפסיק לתמוך בארגון כספית ולנהל את מדיניותה מבלי להתחשב בעמדותיו.
אולם המקורות של תיקדבקה מציינים, כי זה דבר אחד להביע דעות ועמדות כאשר אתה פרשן טלוויזיוני, ודבר שני להביע דעות ועמדות באוזניו של נשיא ארצות הברית, ובפני דעת הקהל העולמית, כאשר אתה ממונה על עיצוב האסטרטגיה המדינית והצבאית של ארצות הברית בעולם.
למרות שבולטון הוא איש המתבטא בצורה מאוד ישרה וישירה וברורה, אין ספק כי בתפקידו החדש, התפקיד החשוב ביותר שקיבל בקריירה העשירה שלו, הוא ינהג בשכל ישר ובזהירות רבה.
אחר הכול מי שמחליט סופית על המדיניות האמריקנית הוא הנשיא דונלד טראמפ, ובולטון יהיה זה שמייעץ לו.
כאשר נשאל בימים האחרונים מה עם דעותיו הניציות, כאשר ימונה לתפקיד בכיר בממשל טראמפ, אמר כאשר חיוך גדול מתחת לשמפו העבה, כי אם הוא יצטרך כל הזמן להסביר כיצד מה שהוא אמר בעבר כאדם פרטי מתיישב עם תפקידו החדש לא יישאר לו זמן למלא את התפקיד כראוי.   

 

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות עבור “ג'ון בולטון הטוען כי מכה צבאית מונעת על איראן ועל צפון קוריאה היא המדיניות הנכונה מונה לתפקיד היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב

 • מרץ 23, 2018 @ 9:51 at 9:51
  Permalink

  האם ג'ון בולטון ילך להידברות, או לאימות עם רוסיה? נראה שפוטין מוכן לשניהם.
  אם יהיה אימות, אז אצלנו. כי כישלון צבאי כאן, לא מסכן שום אינטרס אמריקאי. והצלחה, זה סוף אידן פוטין, ואולי אפילו התפוררות רוסיה למדינות לאום זעירות, והעמדת א אוצרות טבע ענקיות של רוסיה תחת שליטה אמריקאית.
  ועוד… האם ישראל תצליח להימנע ממעורבות צבאית באזורנו, או תתקוף את משמרות המהפכה בסוריה? אין ספק שרוסיה תגן עליהם, וחיל האוויר של צהל יתנגש בהגנה האנטי-אווירית של רוסיה. הצלחה תעלה את ביבי למעמד של משנה ל-ה', וכישלון יהיה סופו. נראה שחקירות לא יפילו אותו.

 • מרץ 23, 2018 @ 22:09 at 22:09
  Permalink

  אני לא חושב שטראמפ בחר אותו כדי שישב בשקט, הוא נבחר בגלל הדעות שלו!
  קשה להפנים את השינוי.

 • מרץ 23, 2018 @ 22:26 at 22:26
  Permalink

  אז טראמפ מזיז בסיסים הצבאיים ממדינות תומכות איראן ומבצע חילופי גברי הכי קיצוניים שאפשר.
  או שהוא ילך לסנקציות חדשות, אבל בשביל זה הוא צריך את תמיכת רוסיה, סין ואירופה. אבל אף אחת לא רוצה לבצע סנקציות.
  או שהוא ילך על מבצע צבאי בסגנון מלחמת המפרץ הראשונה. הפצצות מאסיביות אבל להשאיר את משטר האייטולות. אבל גם לזה הוא צריך את תמיכת אירופה, והם לא רוצים
  אז מה הוא מתכוון לעשות? שאנחנו נפציץ והוא יעזור?
  ומה איראן עושה? בינתיים הם ערמומיים ולא מפסיקים להפתיע.

  *בקשר לשאר רודני המזה"ת כמו טורקיה, קטאר, ירדן… המטרה הראשונה שלהם היא להישאר בשלטון. אז אני בספק אם הם ינסו להתנגד לארה"ב

 • מרץ 23, 2018 @ 23:51 at 23:51
  Permalink

  טראמפ – "אחד הדברים" הטובים ביותר לאנושות בזמן המודרני.
  הנשיא טראמפ – אני אוהב אותך.
  חזק ואמץ ואל תחת.

 • מרץ 24, 2018 @ 6:08 at 6:08
  Permalink

  בולטון לפני שהיה פרשן הוא היה דיפלומט אמריקני. היה שגרירה של ארצות הברית באומות המאוחדות
  היה עורך דין יועץ המשפטי בבית הלבן בתקופת רייגן
  יש לו נסיון אדיר ! לומר שהוא פרשן של רשת פוקס זו בדיחה גרועה של הסמול

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות