גוף אופוזיציוני איראני הפועל בוושינגטון, החזית למען הדמוקרטיה FDI, פרסם כי אירן מתכוננת לבצע ניסוי גרעיני ראשון לפני ראש השנה האיראני החל ב-20 למרס. החזית מצטטת מקורות באיראן לפיהם מפקדת חיל האוויר של משמרות המהפכה האיראנים הוציאה ביום שלישי 16 לינואר הוראות ליחידות הטילים שיאהב 3 מדגם מתקדם המוצבות במרכז אירן במחזות קארמנשה Kermanshah, וחמדאן Hamadan, המצויים בטווח פגיעה בישראל, להניע את המשגרים הניידים של הטילים כל 24 שעות במסגרת ההכנות לקראת התקפת מנע של ארצות הברית או ישראל על איראן. לפי המידע המשגרים נעים רק בשעות הלילה ברדיוס של 30 עד 35 ק"מ מבסיסיהם. קודם לפרסום הוראה זו היו יחידות שיאהב 3 משנות את מקומן רק אחת לשבוע. המידע מוסר גם כי יחידות טילי שיאהב 3 מתקדמים שמילאו עד כה תפקיד של יחידות מילואים ורזרבה אסטרטגית, הוצאו מהמחסנים והוצבו במחוזות איספאן Esfahan, ופארס Fars, שם נמצאים המתקנים הגרעיניים העיקריים של איראן.

המקורות האיראנים של תיקדבקה: המידע על התוכניות הגרעיניות האיראנית שמפרסמת החזית למען הדמוקרטיה FDI, גוף אופוזיציוני איראני הפועל בוושינגטון, <הוא בדרך כלל מדויק. בחוגי מודיעין מערביים וישראלים כבר יודעים זה למעלה מ-6 חודשים, כי איראן הגיעה כבר לשלב בתוכניתה הגרעינית בו היא מסוגלת לבצע פיצוץ גרעיני.
אולם המדובר בפיצוץ של חומר נפץ גרעיני אשר יוטמן בעומק האדמה באחד ממדברות או הרי איראן ויופעל בשלט רחוק ממרכז בקרה. פיצוץ כזה יעיד על כך כי לאיראן ישנה כבר יכולת גרעינית, ויעמיד את האמריקנים, האירופאים, והישראלים בפני עובדה שממנה אין חזרה. וזו בדיוק הנקודה אליה האיראנים שואפים להגיע.
אבל ניסוי גרעיני כזה גם יעיד על כך כי לאיראן אין עדיין לא פצצה גרעינית אותה מטוסים יכולים לשאת, ולא ראשי חץ גרעינים אותם אפשר להרכיב על טילים.
פיצוץ איראני כזה מזכיר במידה רבה את הניסויים הגרעיניים הראשונים שערכו פקיסטן בשנות התשעים, וצפון קוריאה בשנת 2001.
אולם אסור לטעות בחשיבותו האסטרטגית והפסיכולוגית של מהלך איראני כזה , אם אכן יתבצע. המזרח התיכון והמפרץ הפרסי, וישראל בתוכן, יימצאו את עצמם יום אחד לאחר ניסוי כזה, ולפי המידע זה יהיה יום רביעי 22 במרס, במצב אסטרטגי שונה לגמרי. השאלה הגדולה היא האם ארצות הברית או ישראל מתכוננות למנוע פיצוץ גרעיני כזה על ידי הנחתת מכת נגד על איראן, או ששתי המדינות מתכוננות לתקוף אותה לאחר שניסוי גרעיני כזה ייערך. אפשרות שלישית היא כמובן שארצות הברית תשתמש בניסוי כזה כדי להביא את מועצת הביטחון להטלת סנקציות כלכליות על איראן, אפשרות שהאיראנים כבר לוקחים בחשבון והחלו להתכונן לקראתה. נוסף להשלכות האסטרטגיות, המדובר בעריכת ניסוי גרעיני איראני שבוע לפני יום הבחירות בישראל. שום גורם או גוף פוליטי, אפילו מפלגת `קדימה` והעומד בראשה מ"מ ראש הממשלה אהוד אולמרט, לא יכולים לקוות לנצח בבחירות, אם לא יפעלו קודם לכן כדי לסכל את מהלך הניסוי הגרעיני האיראני, אם אכן הוא יצא כבר לדרך.

Print Friendly, PDF & Email