גופי מודיעין מזרח תיכוניים: מנהיגי אל קעידה אוסמה בין לאדן, ואיימן אל זוואהירי, נמצאים בעיר סאבזאוור Sabzevar, בצפון-מזרח איראן

המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה: מקורות מודיעין המתמצאים במלחמה באל קעידה, אומרים שיש לקחת ברצינות את הדיווח שפורסם ביום ב' 7.6 בכווית, לפיו מנהיג אל קעידה וסגנו, נמצאים כבר 5 שנים, כלומר מאז 2005, בעיר האיראנית סאבזאוור Sabzevar, ביחד עם כמה מעוזריהם הראשיים.
המקורות האלה אומרים, כי המידע הודלף עוד ביום א' למקורות עיתונאיים בכווית, על ידי גוף מודיעני מזרח-תיכוני, המתמצא היטב במתרחש באיראן ובאל קעידה. כוונת המדליפים היא להראות לממשל אובמה, כי בתמיכתו של ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארודגן בנשיא איראן אחמדינז'אד ובקשרים הצבאיים והמודיעיניים המתפתחים בין טהרן ואנקרה, הוא עוזר למעשה לחפות על שהותם של בין לאדן ואל זוואהירי באיראן ופעולתם משם.
המקורות המודיעיניים אמרו ביום ב' בלילה, כי עובדת היותם של בין לאדן ואל זוואהירי באיראן, ידועה לראש ממשלת טורקיה ולשירותי המודיעין הטורקיים.
סאבזאוור Sabzevar, היא עיר קטנה של לא יותר מרבע מליון תושבים, במחוז חורסאן Khorasan בצפון-מזרח איראן, והיא נמצאת כ-220 קילומטר מערבית מבירת המחוז משאהד Mashad. העיר מחוברת למשאהד ולטהרן בכבישים, ויש בה שדה תעופה קטן המשמש טיסות פנימיות בתוך איראן.
המקורות של תיקדבקה ללוחמת טרור מציינים, כי העיר מבודדת והגישה אליה קשה, מאחר והיא מוקפת בהרים גבוהים, ומדרומה ומזרחה היא מוקפת במדבר המלח Salt desert האיראני הענק שרוחבו הוא בין 100 ל-300 ק"מ, והמשתרע על פני למעלה מ-50.000 קמ"ר. במילים אחרות, לגורם שאיננו איראני קשה מאוד להגיע לעיר או לסביבותיה מבלי שיבחינו בו.
מקורות המודיעין המזרח תיכוניים אומרים עוד, כי זה לא היה מקרה כאשר ב-13 במאי, פרסמו מקורות מודיעין אמריקנים, פרטים רבים על אנשי מבצעיים מרכזיים של אל קעידה אשר התגוררו עד עתה באיראן, ואשר טהרן הרשתה להם באחרונה לעזוב את גבולותיה, כדי לבצע פיגועים נגד מטרות אמריקניות.
איש המבצעים העיקרי של אל קעידה עליו מקורות מודיעין אמריקניים מסרו פרטים רבים, הוא סייף אל עדאל Saif al-Adel. לדבריהם האיראנים אפשרו לו לצאת לסוריה או לאירופה, ולארגן משם פיגועים, כולל במשחקי המונדיאל, העומדים להיפתח בדרום אפריקה ב-12 ביוני.
המקורות המודיעיניים האמריקנים ציינו, מבלי להזכיר, את עובדת הימצאותם של אוסמה בין לאדן ואיימן אל זוואהירי באיראן, כי סייף אל עדאל קיבל מהם הוראות ישירות לפעולה.
המקורות ללוחמת טרור והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי נוסף לזווית הראייה הטורקית-איראנית של הפרסום, יש לו עוד 2 מטרות:
1. להביא לכך שמנהיגי אל קעידה, שיבינו כי מקום מחבואם נתגלה, ייעברו למקום מחבוא חדש. מעבר כזה יקל על הפגיעה בהם.
2. לגרום לכך כי הנשיא באראק אובמה ייתן הוראה לפעול נגד מנהיגי אל קעידה לאחר שמקום מחבואם נחשף.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות