גורמים ערביים: צפו להפתעה צבאית גדולה קרובה. ממשל אובמה: שכנענו את ישראל שיש עוד שנה עד למהלך צבאי. איראן: מסמך גלנט, מסך עשן לפני התקפה

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: איראן הודיעה ביום ו' 20.8, כי העמידה את משמרות המהפכה במצב כוננות מלחמה מפני התקפה אמריקנית או ישראלית. ציטוט המקור: IRGC is in full readiness to encounter firmly with the stupidity of the U.S. and the Zionist regime. ראש ממשלת סוריה נאג' אל אוטרי Naji al-Otari, כינס ביום ה' 19.8, ישיבה בהולה של כל השרים וראשי שירותי הביטחון וההצלה בסוריה, והודיע להם כי יש לערוך מיד את כל המנגנונים הסוריים למצב חירום של עיתות מלחמה.
אישים המקורבים ליו"ר הרשות הפלסטינית אומרים, כי השיחות הישירות עם ישראל, לא תפתחנה, משום שצריך לצפות בימים הקרובים 'להפתעה צבאית גדולה במזרח התיכון'. האיראנים העלו ביום ה' 20.8 את רף האיומים שלהם מפני התקפה אפשרית על מתקני הגרעין, באומרם, כי במקרה של התקפה עליהם, משמרות המהפכה יגיבו לא רק במפרץ הפרסי ובמזרח התיכון, אלא בכל העולם כולו. ציטוט המקור: the IRGC will target the interests of the enemies in any part of the world.
מקורות איראנים אחרים, טוענים כי העיסוק האובססיבי בישראל בפרשת 'מסמך גלנט', הוא הטעייה ישראלית מכוונת שמטרתה להסתיר את ההתקפה הישראלית הקרובה על מתקני הגרעין האיראניים.
אולם לא רק במזרח התיכון נשמעות הערכות על המלחמה הקרובה, עוצמת הערכות אלה בימים האחרונים בארצות הברית נמצאת רק בקו של עלייה.
מי שהיה שגריר ארה"ב בישראל מרטין אינדיק Martin Indyk, שיש לו קשרים מצוינים בוושינגטון ובירושלים אמר השבוע: 'כי יותר סביר שארצות הברית תתקוף את איראן מאשר שישראל תתקוף אותה'. ציטוט המקור:The United States is more likely than Israel to launch an attack on Iran.
מי שהיה שר החוץ האמריקני לורנס איגלברגר Lawrence Eagleburger, אמר, 'כי העולם הולך למלחמה על הנושא הזה'. הוא התכוון להפעלת הכור הגרעיני בבושייר בשבת 21 לאוגוסט ציטוט המקור: The world's going to go to war over this.
לאחר מכן השמיע איגלברגר אזהרה לא פחות חמורה:'אם איראן תשיג נשק (גרעיני), היא תשתמש בו'. ציטוט המקור: If Iran gets the weapon it's going to use it. במילים אחרות, לדעת איגלברגר צריך לתקוף לפני שלאיראן יהיה נשק גרעיני.
מקורות אמריקנים אחרים אמרו כבר ביום שלישי 17.8, כי המעצמות (המערביות) הגדולות יחכו עוד 11 חודש, לפני שהן תתקופנה את איראן. ציטוט המקור: Other US experts suggested world powers would wait longer than 11 months before weighing an attack.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי זו הייתה הפעם הראשונה ב-14 החודשים האחרונים, מאז יוני 2009, שמקורות אמריקנים רמזו, כי ארצות הברית לא תתקוף לבדה את איראן, אלא זו תהייה פעולה צבאית משותפת של צבאות מעצמות המערב. כלומר, של ארה"ב, גרמניה, בריטניה, וצרפת. בשבוע הראשון של יוני 2009, ביצעו האמריקנים, הבריטים, והצרפתים, תרגיל תקיפת מטרות קרקע, ותמיכה אווירית צמודה לכוחות נחתים הפועלים מול מטרות איראניות, במתקן האימונים קאנג'ורס Canjuers ליד העיר טולון.
בעוד המטוסים הבריטיים באו מבסיסים אוויריים בבריטניה, המריאו המטוסים האמריקניים מעל נושאת המטוסים טרומן USS Harry S. Truman, והמטוסים הצרפתים המריאו מעל נושאת המטוסים צ'ארלס דה-גול Charles de Gaulle, בהפגנת כוח ראשונה מסוגה, שנועדה לתרגל פעולה משותפת של כוחות התקיפה האוויריים של נושאות המטוסים של שלוש המדינות, במקרה של מלחמה. יחד עם כוח התקיפה הימי 'טרומן' הנמצא השבוע במפרץ עומן מול מצרי הורמוז, ישנה גם פריגאטת הטילים הגרמנית 'הסן' FGS Hessen-F221.
ביום ו' 20.8, חידד 'הניו-יורק טיימס' את דברי המקורות האמריקנים וכתב תחת הכותרת המוזרה 'ארצות הברית אישרה לישראל כי האיום (הגרעיני), איננו מיידי' ציטוט הכותרת: U.S. Assures Israel That Iran Threat Is Not Imminent, כי ממשל אובמה שכנע את הצמרות הפוליטיות, הצבאיות, והמודיעיניות הישראליות, כי בגלל עיכובים בתוכנית הגרעין האיראנית יש עוד מרווח זמן של שנה עד שאיראן תיגש לבניית נשק גרעיני, כלומר, עד למועד בו תתרחש ההתקפה על איראן'.
אולם אפילו 'הניו יורק טיימס' נאלץ לציין כי ישנם מקורות בישראל, החושדים כי 'התקלות הטכניות' עליהן מוסרים מקורות המודיעין האמריקנים, הן הטעייה איראנית מכוונת שנועדה להסתיר מתקן העשרה סודי שעל קיומו לא המודיעין האמריקני, ולא המודיעין הישראלי יודעים דבר. בשורה תחתונה,גם וושינגטון וגם ירושלים יכולות להיות מופתעות עוד לפני ששנה זו תסתיים, כאשר יתברר כי איראן השיגה כבר נשק גרעיני, בדיוק כפי שהיא היא השיגה, ללא הפרעה, את כמויות האורניום המעושר הדרושתות לה לבניית כמה פצצות גרעיניות. ציטוט המקור:…but they (Israelis) remain suspicious that Iran has a secret enrichment site yet to be discovered.
לדעה זו הצטרף אחד הפרשנים האמריקנים המתונים הבולטים לנושא האיראני סיימון אנדרסון Simon Henderson. ביום חמישי 19.8, כתב אנדרסון בניתוח על הפעלת הכור הגרעיני בבושייר, בצטטו מקורות אמריקנים בכירים, כי מלבד זאת שהכור בבושייר יכול לייצר חומרים מתאימים לבניית נשק גרעיני, הוא גם יאפשר לאיראנים להקים ולאמן תשתית רחבה של מדענים וטכנאים שיעבדו לאחר מכן בתוכנית הצבאית הגרעינית. אחר הכל, הזכיר הנדרסון, תוכניות הנשק הגרעיני ובניית טילים האיראניות עוסקות בהתחמקויות והטעיות, המבוססות על מערכת מסועפת של רמייה. ציטוט המקור: that the regime's nuclear and missile programs involved "evasion" and "an array of deceptive practices.
רק בישראל, שררה השבוע שתיקה מוחלטת לגבי איראן ולגבי הסכנה שבהפעלת הכור הגרעיני בבושייר. בישראל, התרכזו השבוע בתוכנית ההתקפה הצבאית המזויפת הנקראת 'מסמך גלנט'. אין פלא כי האיראניים, הסורים, וחיזבאללה, חושבים כי המדובר 'בהטעיה ישראלית מכוונת'.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות