גורמים צבאיים ומודיעיניים: המצב בגבולות הרצועה עם ישראל ומצרים, לפני התפוצצות גדולה.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים והמזרח תיכוניים של תיקדבקה: בליל שבת מטח של 10 טילי קסאם על שדרות. יש פגיעה ישירה ב-2 ביתים. טילים התפוצצו ברחובות. לפחות 7 פצועים קל, ונפגעי חרדה. במשך יום ו' ירו הפלסטינים 33 טילי קסאם. בשבת בבוקר 9.2, חודש הירי. 4 טילים נורו על שדרות. דובר צבאי מצרי, אישר ביום ו' 8.7, את הדיווחים של תיקדבקה, על הכנות שהצבא המצרי עושה בגבול רצועת עזה-מצרים לקדם פני התקפות החמס. הדובר אמר, כי תוגברו הכוחות לאורך הגבול, הוצבו צלפים על גגות בתים באזור רפיח, והחיילים המצריים נצטוו לנוע רק בקבוצות שאינן קטנות מ-3 חיילים, כשהם נושאים נשק. הדובר אמר, כי נתקבלו איומים לחטוף חיילים מצריים. הדובר לא אמר מי העביר איומים כאלה למצרים. עוד ביום ה' 7.2 פרסם תיקדבקה, כי המצב הצבאי בגבולות רצועת עזה גם עם ישראל, וגם עם מצרים, מתקרב לקראת נקודת התפוצצות, לאחר שהחמס דחה את הלחצים שמפעילים עליו מצרים וישראל, ואיים כי יסלים בשעות הקרובות את שיגור הטילים ואת הלחימה. מקורות מזרח תיכוניים מסרו ביום ה' לתיקדבקה, כי נוסף לפעולות צה"ל ברצועה ומסביבה, מתכוננות עתה יחידות מצריות הנמצאות בגבול עזה-סיני לעימות מזוין עם החמס.
מקור מודיעני מסר, כי גם החמס מתכונן לעימות מזוין עם המצרים, ולא מן הנמנע כי יחידות מצריות תחצנה בקרוב את גבול הרצועה ותכנסנה לתוך שטח רצועת עזה, כדי לתפוס שם עמדות, או במרדף אחר פלסטינים.
במקרה של התפתחות כזו, מתכנון החמס לפגוע ביחידות מצריות שינועו בסיני. מקורות צבאיים ישראליים אמרו ביום ה' בלילה, כי החמס מעוניין למשוך גם את ישראל וגם את מצרים ללחימה בתוך הרצועה, דבר שלדעתו יביא, לאחר כמה ימים לחימה להפסקת אש שתכפה על ישראל ומצרים, על ידי מועצת הביטחון של האו"ם, ומועצת הליגה הערבית.
עוד מוסרים המקורות המזרח תיכוניים שלנו, כי הנכונות המצרית להגיע לידי עימות מזוין עם החמס, נכפתה למעשה על חוסני מובראק, על ידי מלך ערב הסעודית עבדאללה, שהזהיר את נשיא מצרים, כי אם הוא לא ישים קץ למתחולל ברצועת עזה, ובצפון סיני, המשטרים בערב הסעודית ובמצרים, יהיו נתונים בסכמה קיומית.
מקור ביטחוני מערבי בכיר במזרח התיכון, אמר בלילה, כי המצב לאורך גבולות רצועת עזה, הוא הרבה יותר נפיץ ומסוכן, מהמצב ששרר לאורך גבול ישראל-לבנון, בעת המלחמה עם חיזבאללה.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי הייתה דרושה התערבות סעודית בדרגים הגבוהים ביותר, כדי להזיז סוף סוף את המצרים לנקוט פעולה נגד החמס.
זו הסיבה לדבריהם החריפים של שר החוץ המצרי אחמד אבו רייט, ושר ההגנה המצרי מוחמד טנטאוי, ביום חמישי 7.2. אבו רייט אמר, כי כל מי שיחצה מעתה את הגבול מעזה לסיני, 'רגליו ישברו'. וטנטאוי אמר, לאיש אין רשות לפגוע בביטחונה הלאומי של מצרים, וכי הצבא המצרים מצויד בציוד המתקדם ביותר בעולם', רמז ברור לכך כי הצבא המצרי לא יהסס להפעיל את מערכות הנשק שלו נגד החמס. ציטוט המקור:
no one was allowed to violate national security and that Egypt has a military arsenal 'that conforms with the most modern technology in the world'.
במקביל הודיעו ביום ה' בלילה, מקורות צבאיים ישראליים, כי בפשיטות של סיירת 'אגוז' שנערכו במשך היום ליד ג'בלייה, נמצאו בורות 'סילו' תת-קרקעיים מהם החמס יורה טילי קסאם.
קודם לכן דיווחנו: המקורות הצבאיים של תיקדבקה: בצהרים, יום ה' 7.2, הרחיב החמס את ירי הטילים שלו לעבר יישובי גוש צחור, וחבל אשכול. נורו 4 טילים קסאם, אחד מהם התפוצץ בחצר בית ספר, שהיה מלא אותה שעה בתלמידים. טיל אחר התפוצץ ליד בית הספר. לא היו נפגעים. מהבוקר ירה החמס 17 טילים, בעוד כוחות גדולים של חטיבת 'גולני', שריון, הנדסה קרבית, בחיפוי מסוקי קרב, פועלים מלפנות בוקר, באזורי בית חנון, וג'בליה, בצפון הרצועה, במאמץ לדחוק את חוליות משגרי הקסאמים של החמס, אל מרכז הרצועה. בהיתקלויות עם אנשי חמס, וג'יהאד איסלמי חמושים, נהרגו בפעולה לפחות 6 פלסטינים חמושים. אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי למרות הפעולה, שהסתיימה בצהרים, ממשיכים אנשי החמס להפגיז את שדרות בטילים, ומהבוקר נורו על העיר 9 טילים. 5 מהם התפוצצו בחלקים שונים של העיר. נגרם נזק כבד לבתים, ומבנה אחד עלה באש. הסיבה העיקרית להמשך ירי הטילים היא, כי הם אינם נורים מהשטחים בהם צה"ל פועל, אלא מעומק העיירות ומחנות הפליטים בצפון הרצועה, לשם צה"ל לא נכנס.
שר הביטחון, אהוד ברק, אמר ביום ה' בביקור בבסיס צאלים בדרום כי אם יימשך ירי הקסאמים מעזה, נגביר את פעילות צה"ל, ואת הפגיעות בצד השני, עד שנביא פתרון. הבעיה עם דבריו של שר הביטחון היא, שכבר היום ברור כי השיטה בה הדרג המדיני מורה לצה"ל לפעול כדי להפסיק את ירי הקסאמים, איננה פועלת.

Print Friendly, PDF & Email