גורמי מודיעין מערביים: ראשי שירותי המודיעין של אסד ביימו את הפיגועים בדמשק

חוגי מודיעין מערביים אמרו בליל שבת 23.12, כי יש בידיהם הוכחות כי נשיא סוריה בשאר אסד, וראשי שירותי המודיעין שלו הם שארגנו את פיגועי ההתאבדות בדמשק ליד מפקדות המודיעין הסוריות. בפיגועים אלה נהרגו לפחות 53 סוריים, ולמעלה מ-100 נפצעו. הסיבה: משלחת משקיפי הליגה הערבית עמדה לצאת ביום ו' מדמשק לחומס, ובאמצעות הפיגועים בדמשק יצרו אנשי אסד זירת התרחשויות אחרת. כך, לפי מקורות המודיעין המערביים, נמנע ביקור של המשקיפים בחומס. המקורות רמזו , כי קיים שיתוף פעולה סמוי בין אנשי משטר אסד  ובין ראש המשקיפים של הליגה הערבית  הגנרל הסודני  מוחמד אחמד אל דאבי General Mohamed Ahmad Al-Dabi. מקורות מערביים היו מוכנים לחשוף בליל שבת, כי סוריה הציבה השבוע  אולטימאטום לליגה הערבית לפיו אם גנרל אל דאבי לא ימונה כראש משלחת המשקיפים, המשלחת לא תיכנס לסוריה. במילים אחרות, לא דמשק נכנעה לדרישות הליגה הערבית לקבל את המשקיפים, כפי שהדבר הוצג אלא הליגה הערבית נכנעה לדרישותיה של סוריה. הגנרל מוחמד אחמד אל דאבי, נחשב כאיש אמונו של נשיא סודן עומר אל באשיר, והוא בעל קשרים מסועפים עם קצינים בכירים במשמרות המהפכה  האיראנים, ביניהם הגנרל האיראני קסאם סוליימני, מפקד גדודי אל קודס.
ביום ו'  בצהרים 23.12, דיווחו המקורות של תיקדבקה:
המלחמה הסונית מול שני המנהיגים השיעיים-עלוואים בבגדאד ובדמשק, התעצמה ביום ו' 23.12, כאשר שני מחבלים מתאבדים שנהגו במכוניות תופת התפוצצו ליד מטות של מנגנוני המודיעין הצבאי וביטחון המדינה הסוריים. בראש מנגנון הביטחון הסורי שהמטה שלו נפגע קשה, עומד גנרל עלי ממלוק, אחד מאנשי הצבא הסוריים המקורבים ביותר לנשיא בשאר אסד.   מיד לאחר התפוצצות המכוניות נשמעו במקום חילפי אש כבדים. הטלוויזיה הסורית מסרה כי ישנם הרוגים חיילים ואזרחים. עד עתה נמסר על לפחות 53 הרוגים ו-100 פצועים. 
יום קודם לכן ביום ה' 22.12, נהרגו למעלה מ-70 איש בגדאד, ולמעלה מ-200 איש נפצעו, ב-15 פיגועים, בהם הופעלו אמבולנס תופת אחד, מטעני צד, ופצצות דביקות sticky bombs, נגד מטרות שרובן היו שיעיות.
מאחר ואיראן עומדת מאחורי נשיא סוריה בשאר אסד, ומאחורי ראש ממשלת עיראק נורי אל מליקי, אפשר לראות בהתקפות התאבדות אלה לא רק התקפות מקומיות ותחילתן של מלחמות אזרחים בעיראק ובסוריה, אלא התעצמותה של המלחמה השיעית-סונית במזרח התיכון.
במלחמה זו עומדים טהרן, משטר אסד בדמשק, חיזבאללה, החמס והג'יהאד האיסלמי, בחזית אחת, בעיקר מול האחים המוסלמיים, וגורמים של אל אל קעידה או המקורבים לאל-קעידה, הנתמכים בנשק, כספים, אימונים ולוחמים, על ידי שורה של שליטים ומדינות ערביות סוניות, שהעיקריות שבהן הן סעודיה, טורקיה, קטאר, ירדן, ולוב.

בחודש האחרון, יש הסתננות הולכת וגוברת של גורמים סוניים קיצוניים, בעיקר מעיראק, לתוך סוריה ולבנון. לא כל הגורמים האלה הם אנשי אל קעידה, כפי ששלטון אסד מנסה להציג. חלק מלוחמים אלה הם אנשי 'מועצות ההתעוררות'  awaking councils, שהם הכוח הצבאי העיקרי שיש לסונים  העיראקים. לוחמים אלה גויסו, אומנו, ומומנו בשנים 2008-2006, על ידי האמריקנים. הגנרל דיוויד פטראוס, שהוא כיום ראש הסוכנות הביון האמריקנית המרכזית ה-CIA, הצליח אז באמצעות לוחמים אלה ושליטת שבטיהם בשטח להביס את כוחות אל קעידה בעיראק. אולם עתה עם נסיגתם של האמריקנים מעיראק, הם הפקירו לוחמים אלה, הפסיקו לשלם להם את משכורותיהם ולספק להם נשק. נורי אל מליקי ראש הממשלה השיעי העיראקית, אשר מבצע בדיוק מה שטהרן מורה לו לעשות, בוודאי שמסרב לשלם ללוחמים אל משכורות, והוא משאיר בכוונה אותם ואת משפחותיהם במצב של רעב למחצה. 
בכך בצעו האמריקנים בדיוק את אותה טעות אותה בצעו לפני 24 שנים באפגניסטן, כאשר הפקירו את כל לוחמי המוג'אהדין אשר נלחמו בצבא הרוסי שנסוג מאפגניסטן, ובכך גרמו לייסוד אל קעידה, והצטרפותם של לוחמי המוג'אהדין לאוסמה בין לאדן.
אלה הן הסיבות מדוע בדצמבר 2011, רוב הלוחמים הסוניים העיראקים חוזרים וחוברים בחזרה לאל קעידה. בחפשם מקורות של נשק וכספים, עוברת תערובות זו של לוחמים סוניים-ואל קעידה, מעיראק לסוריה ולבנון, שם הם חוברים לאופוזיציה ולמליציות הסוריות הסוניות, ביניהם צבא סוריה החופשית ה-FSA הנלחמים בנשיא בשאר אסד.
לוחמים סוניים אלה הם שביצעו ביומיים האחרונים את פיגועי ההתאבדות הקטלניים בבגדאד, ובדמשק, ופעילות הטרור שלהם גם תתרחב ותגדל.   
   
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות