גייס מס' 5 של אסד ונסראללה-לגיון זרים שיעי חדש


( כוחות מיוחדים איראניים שבמתכונתם ייבנה הגייס מס' 5 הסורי החדש. )
עם התקרבות סיומה של מערכה על העיר חאלב, לאחר שביום ו' 2.16 הכוחות הנאמנים  לנשיא אסד כבשו את שכונת טאריק אל-באב Tariq al-Bab district, ובזה השלימו כיבוש  של 60 אחוז מהשטח במזרח העיר הנתון לשליטת המורדים, החלו הכוחות הצבאיים האלה בהכנות להקים כוח צבאי חדש אשר יישא את השם 'הגייס החמישי' the Fifth Corps. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה  מדווחים, כי הכוח הזה יהיה בנוי בדיוק באותה מתכונת כמו משמרות המהפכה האיראניים. קצינים איראניים יפקדו על תהלכי ההקמה.
במילים אחרות, מדובר במשמרות המהפכה של סוריה.

את התוכניות להקמת הכוח החדש הכין מפקד החזיתות האיראניות במזרח התיכון הגנרל קסאם סוליימני General Qassem Soleimani, הנמצא עתה בעיראק, שם הוא מפקד על המליציות השיעיות העיראקיות המשתתפות במתקפה על העיר מוסול.
בכוח הסורי החדש הזה ישתתפו השרידים ממה שנותרו מהדוויזיות של שני הגייסות הסוריים הראשון והשני. הכוחות של חיזבאללה הנמצאים בסוריה. והכוחות  של המליציות השיעיות העיראקיות-אפגאניות-פקיסטניות שהובאו על ידי טהרן להלחם בסוריה.
מדובר בכוח צבאי שיימנה בשלב הראשון כ-50,000 עד  70,000 חייל.
שדרת הפיקוד של הגייס החמישי תהייה שונה מכל כוח צבאי סורי, או  מוסלמי אחר במזרח התיכון.
בשלד הפיקודי שנמצא כבר בשלבי הקמה ישתתפו קצינים ממשמרות המהפכה האיראנים, קצינים סוריים של הצבא הסורי, קצינים של חיזבאללה, וקצינים של המליציות השיעיות.  קצינים אלה לא יפקדו על היחידות של צבאותיהם, אלא על יחידות מעורבות בהן ישרתו חיילים איראנים, סוריים, ושל חיזבאללה-ביחד.
במילים אחרות, מדובר בהקמת צבא שיעי, שיאגד את כל הכוחות השיעיים, הפועלים כיום בסוריה.
זו פעם ראשונה שמוקם צבא שיעי כזה במזרח התיכון.

מקור המקורב לחיזבאללה אמר השבוע, 'כי הקמת הגייס החמישי היא נקודת מפנה חשובה בקשרים שבין כוחות הברית הנמצאים באותו ציר איראן-רוסיה-סוריה-חיזבאללה'. The Fifth Corps is an important turning point for the ties between allied forces within the same axis-Syria, Iran, Russia and Hezbollah.
המקורות שלנו מציינים, כי אין בשלב זה מידע על כך כי הצבא הרוסי משתתף בהקמת הכוח השיעי חדש  הזה, אולם חיזבאללה מפיץ בשבועיים האחרונים ידיעות רבות המוסרות פרטים על הידוק הקשרים בין קצינים רוסיים ושל חיזבאללה, בייחוד בחזית חאלב, ואשר מטרתן לתאר את ההכרה הרוסית ביכולות המבצעיות של כוחות  חיזבאללה בסוריה.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי במטכ"ל הסורי בדמשק  התקבלה  החלטה לפיה כל מחזורי הגיוס החדשים לצבא סוריה יופנו מעכשיו לשירות בגייס החמישי.
מבחינת שכונותיה של סוריה-טורקיה, לבנון, ירדן, ובמיוחד ישראל, הבעיה המרכזית היא שהגייס החמישי יאפשר לטהרן ולחיזבאללה להציב כוחות איראניים ושל חיזבאללה על גבולותיהן.
עד עתה ישראל וירדן הגיבו בפעולות צבאיות בתוך שטח סוריה, כאשר בוצעה הצבת כוחות כאלה ליד גבולן. אולם עתה, כאשר הגייס החמישי יהיה חלק אינטגראלי מצבא סוריה, יהיה להן קושי לתהנגד להצבת כוחות המשתייכים לצבא לסוריה מול גבולותיהן.
כמה חוגים צבאיים ומודיעיניים מערביים וערביים העוקבים אחר המתרחש במלחמה בסוריה מציינים, כי הקמת הגייס החמישי נועדה גם ליצור כוח הצבאי סורי חדש אשר ישתתף, לאחר הניצחון בחאלב, לצד הרוסים בהתקפה על המורדים הסוריים בדרום סוריה.
ההפצצה הכבדה של מטוסים רוסיים  ביום א'  27.11, על  הערים המרכזיות המוחזקות על ידי המורדים בדרום סוריה ג'אסין Jasim, ודרעא Daraa, הייתה איתות רוסי, גם לישראל וגם לירדן, כי לאחר הכנעת המורדים בחאלב, יבוא  תורם של המורדים הסוריים בדרום.    

Print Friendly, PDF & Email