גילוי ראשון לאחר הטלת תפקיד הרכבת הממשלה על יאיר לפיד: לפיד ובנט ינסו להקים ממשלה בראשות בנט תחילה ולפיד לאחר מכן. יפעלו במהירות להסיר מעל נתניהו את החסינות ולהרחיקו מהזירה הפוליטית

זה לא היה מקרה שנשיא המדינה ראובן ריבלין  אמר, ביום ד' 5.5, בעת שהטיל על מנהיג 'יש עתיד' יאיר לפיד את הרכבת הממשלה, 'כי החוק מתיר ללפיד לכהן כראש ממשלה חלופי'.
במילים אחרות, לא לפיד יהיה ראש הממשלה אותה הוא ירכיב, אלא נפתלי בנט, יו"ר 'ימינה', כאשר לפיד מכהן, כנראה בשנתיים הראשונות כראש ממשלה חליפי. לאחר מכן השניים יתחלפו. ראש הממשלה יהיה יאיר לפיד, וראש הממשלה החליפי יהיה נפתלי בנט.
לפי המקורות של תיקדבקה, לפיד ובנט סיכמו ביניהם שעליהם לפעול במהירות ולנצל את ההלם במערכת הפוליטית ובציבור של אובדן השלטון על ידי נתניהו ו'הליכוד',  אחרת יתעוררו קשיים בלתי צפויים שעוד יכולים לתקוע את המהלך של הקמת ממשלה על ידם.
עיקר הקושי הוא מעמדו של בנט בתוך מפלגתו 'ימינה' שם ישנם גורמים לא מבוטלים המתנגדים להסדר שבין בנט ללפיד, והעובדה שממשלה כזו תשען על קולות מפלגות השמאל והערבים.  הודעתו של ח"כ החדש עמיחי שיקלי כי הוא לא יתמוך  בממשלה בה ישבו 'ימינה' ו'יש עתיד' ביחד היא רק תחילתו של פילוג ב'ימינה'.
בחוגים הפוליטיים מדברים על כך שעד אשר הממשלה החדשה תורכב בנט יכול להפסיד את תמיכתם של עוד שניים או שלושה חברי כנסת 'מימינה', וכך הוא יישאר בראש מפלגה של לא תמנה יותר מאשר ארבעה חברי כנסת.
המקורות שלנו מדווחים, כי ללפיד יש מטרה שונה מזו של בנט בהקמה מהירה של הממשלה החדשה.
לפיד רוצה להוציא סופית את בנימין נתניהו מהזירה הפוליטית הישראלית.
לפיד מתכנן, וכבר סיכם על כך עם בנט וקיבל את הסכמתו לצעדים כאלה, לפעול מיד עם כינון ממשלה חדשה, להביא לוועדת הכנסת חוק  הקובע כי חבר כנסת שמואשם בפלילים, או עומד למשפט פלילי, לא יכול להמשיך לכהן בכנסת. במילים אחרות החסינות שישנה עד היום לנתניהו כראש ממשלה וחבר כנסת תתבטל.
לפי החישובים של בנט ולפיד, ברגע שנתניהו יאבד את חסינותו, 'הליכוד', או לפחות חלקים ממנו יצטרפו לממשלת לפיד-בנט.
במילים אחרות, נתניהו שניסה ובוודאי עוד ינסה לפרק את גוש השינוי, יעמוד בפני איום של פירוק 'הליכוד'.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות