גישושים איראניים ראשונים לבדוק באיזה תנאים ממשל טראמפ מוכן לנהל משא ומתן על הסכם גרעין חדש עם טהרן

עבר כמעט כבר חודש ימים מאז ה-2 ביולי, כאשר ההנהגה האיראנית בראשות המנהיג העליון האייטוללה עלי חמנאי, פתחה בגישושים חשאיים שמטרתם לבדוק באיזה תנאים ממשל נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ  מוכן לחדש את המו"מ האמריקני-איראני על השגת הסכם גרעין חדש, כך מדווחים בלעדית המקורות של תיקדבקה. 
ההחלטה האיראנית להתחיל בגישושים אלה התקבלה בטהרן, לאחר שבהערכות מצב חשאיות שהונחו על שולחנו של האיטוללה עלי חמנאי התברר, כי המשטר בטהרן יתקשה להמשיך לתפקד באם הסנקציות האמריקנית המלאות תיכנסנה לתוקפן בחודש אוגוסט ואילו אמברגו הנפט האיראני ייכנס לתוקפו בעוד ארבעה חודשים בתחילת נובמבר.
ביום א' 29.7 אמר שר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף Mohammad Javad Zarif, 'כי יש לנו מספיק כוח להראות לארצות הברית שעליה לנטוש את ההתמכרות (שלה להטיל סנקציות). אנחנו מאמינים שהעולם הגיע למסקנה שארצות הברית צריכה להתגבר על התלות שלה בסנקציות.' We have enough power to show the United States that it should abandon this addiction. We believe that the world has come to the conclusion that the United States should overcome its dependence on sanctions.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי דברים אלה לא נאמרו במקרה, אלא הם נאמרו במטרה שיגיעו לאוזניו של שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס, שנפגש ביום א' בפנטגון בוושינגטון עם שר החוץ של עומן יוסוף בין עלוואי בין עבדאללה Yusuf bin Alawi bin Abdullah. נושא השיחה בין השניים, לפי מקורות עומנים: איך להפחית את המתיחות בין ארצות הברית ואיראן. how to de-escalate tensions between the US and Iran.
יוסוף בין עלוואי בין עבדאללה נפגש בעומן ב-2 ביולי עם שר החוץ האיראני זריף.
בפגישה ביקש זריף מעומן, לקבל עליה שוב את התפקיד של מתווכת בין טהרן וושינגטון, תפקיד אותו מילאה בהצלחה בשנים 2015-2012, כאשר המו"מ הגרעיני בין ארצות הברית ואיראן החל בחשאיות במוסקט בירת עומן. מגעים אלה הסתיימו בחתימה על הסכם הגרעין בין איראן לשש המעצמות ב-2015. במאי השנה הודיע  נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי ארה"ב פורשת ממנו.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי בשבוע שעבר נתן הנשיא טראמפ אור ירוק לשר ההגנה מאטיס להיפגש עם שר החוץ העומני ולהתחיל במו"מ עם איראן.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי בכך חזר הנשיא טראמפ לאותו קו או דפוס פעולה שנקט הנשיא אובמה: מגעים חשאיים בין ארצות הברית ואיראן באמצעות עומן.
פרטים מלאים על הגישושים האלה בין ארצות הברית ואיראן, ועל  המשמעות וההשפעה שלהם על האירועים במזרח התיכון ובמפרץ יתפרסמו בגיליון החדש של השבועון דבקה-נט-ווקלי DNW מס' 812 שייצא לאור ביום שישי 3.8.
לחתימה על השבועון ( היוצא בשפה האנגלית) הקישו כאן.

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות עבור “גישושים איראניים ראשונים לבדוק באיזה תנאים ממשל טראמפ מוכן לנהל משא ומתן על הסכם גרעין חדש עם טהרן

 • יול 30, 2018 @ 10:09 at 10:09
  Permalink

  אפשר רק להתפעל מהאופן שבו האמריקאים מגיעים לאט ובנאמנות להשגת מטרותיהם. לא כי השליטים שלנו שעשות הכל מהר ולא תמיד יודעים מה שהם רוצים .

 • יול 30, 2018 @ 11:13 at 11:13
  Permalink

  לגישושים אלה משקל אדיר בסיטואציות גורליות והאירנים משתמשים בהם כמו הפלסטינאים. מספיק לזרוק לחלל האויר את האופציה המתפשרת והרכה, וכבר הם מעמידים לרשותם קבוצות מתונות גדולות (דמוקרטים, שמאלנים וכו) אשר מפעילות לחץ על מחליטי ההחלטות. כאשר ההחלטה אם לתקוף או לא לתקוף צריכה לבוא על פי הצבעה, יכולה להיות לטריק הזה השפעה מכרעת. כאשר ההחלטה לתקוף או לא לתקוף לא מתבצעת על פי נתונים יבשים בשטח, אז לתכסיס יש עוצמה מוגברת. אסור לשכוח שמדובר בהרמת טלפון פשוטה אחת עם השאלה "מה אתם מציעים?"

 • יול 30, 2018 @ 14:29 at 14:29
  Permalink

  טראמפ עושה הרבה רעש ומנפנף במקל גדול. בסוף הוא יתפשר ויזרוק את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס. בסוף נאלץ לטפל באירן לבד

  • יול 30, 2018 @ 15:54 at 15:54
   Permalink

   קשה לקרוא לזה לבד. המטוסים אמריקאים, הכסף לקנות אותם אמריקאים, הרדר שיעזור אמריקאי…

  • יול 31, 2018 @ 8:50 at 8:50
   Permalink

   חוצפה ישראלית טיפוסית, לנקוט בטקטיקת הטפיל ולצפות שאמריקאים יעשו עבורנו את העבודה. אם ישראל לא מסוגלת לטפל באיומים קיומיים בעצמה, אפשר לקפל את הבסטה ולעוף מפה ויפה שעה אחת קודם. הפרוייקט הציוני נכשל כשהגישה היא כזאת.
   מאיימים עלינו? תגיד תודה שהאמריקאים בכלל מסכימים למכור לך ציוד ונשק. יש לך ציוד, יש לך את מיטב האיכות והיכולת, עכשיו תשתמש בה.

 • יול 30, 2018 @ 21:14 at 21:14
  Permalink

  טראמפ דפק את הכורדים, למה שלא ידפוק אותנו גם?

  • יול 31, 2018 @ 8:53 at 8:53
   Permalink

   אם ישראל הייתה באמת מעצמה כמוש מנסים למכור לנו השכם וערב, לא היינו דנים אם מישהו ימכור אותנו או לא.
   כי היינו יכולים לדאוג לעצמנו.
   זאת בידיוק הסיבה שמדינות כמו טורקיה לא יורקות בכיוון של ישראל, וזאת בידיוק הסיבה למה מדינה כמו טורקיה יכולה להפוך למעצמה הגמונית אזורית בטווח הארוך. מה שישראל, איך נגיד בעדינות, לא תיהיה לעולם. נמשיך לצפות שאחרים יתנו לנו את מיטב הטכנולוגיה שלהם, המימון, הנשק, ואז בסוף נבקש מהם שגם יתנו קצת מהדם שלהם.

   אם ישראל לא מסוגלת לטפל באיום קיומי כמו איראן, הפרוקייט הציוני נמצא בבעיה גדולה. בפעם הבאה שביום השואה ינאמו הנואמים ויגידו "אנחנו פה כדי להבטיח שלעולם לא עוד", תזכור את זה….

Comments are closed.