גלי התקפות של טילים ישראליים על מטרות איראניות בסוריה. צה"ל מזהיר את סוריה ואת רוסיה שלא להגיב. נסגר אזור החרמון

צה"ל חזר ותקף, ביום ב' 21.1, מפקדות ומאגרי תחמושת של כוחות 'אל קודס' האיראנים שבפיקודו של הגנרל קאסם סוליימני, במה שצה"ל עצמו הגדיר 'מתקפה גדולה ביותר באזור דמשק'.
זו פעם ראשונה שצה"ל מודיע רשמית שהוא תקף מטרות איראניות בסוריה.

מקורות סוריים מדווחים על מתקפה שנמשכה 50 דקות והחלה בשעה 01:10 דקות אחר חצות, והסתיימה בשעה 02:00.  הסורים מדווחים על גלי התקפות אוויריות ושל טילים מונחים.  לדבריהם ולפי דיווחים רוסיים ההגנה האנטי אווירית הסורית יירטה 'עשרות' טילים ישראליים.  עוד מדווחים הסוריים, כי ההתקפה הישראלית בוצעה משלושה מוקדים:  המרחב האווירי של לבנון, אזור הגליל, ואזור אגם כינרת.

בהודעת צה"ל נאמר, כי צה"ל מזהיר את צבא סוריה שלא לפגוע בתגובה בשטח ישראל, באזרחיה, או בכוחותיו. כמו כן הודיע צה"ל כי אזור החרמון יהיה סגור ביום ב' 21.1 לתנועה של אזרחים.
מדמשק נמסר על שורה של התפוצצויות עזות שנשמעו לקראת חצות ולאחר מכן ברחבי הבירה הסורית.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי לאחר ההתקפה של ארבעת מטוסי חיל האוויר הישראלים ביום א' 20.1 בשעות הצהרים על מטרה דרומית לנמל התעופה הבינלאומי של דמשק, היה ברור כי ההתנגשות הצבאית בין ישראל, רוסיה, וסוריה, רק נמצאת בתחילתה.

היו לכך חמש סיבות עיקריות:
1. אי הצלחתם של מטוסי חיל האוויר לפגוע ולהשמיד את המטרה אותה הם תקפו בגל הראשון של תקיפות חיל האוויר.
2. התיאום ההדוק שהיה בהפעלת מערכות הנ"מ הסוריות עם מפקדת חיל האוויר הרוסים בבסיס הימיימים שליד לטקיה, ועם מרכז התיאום של ההגנה האווירית הלאומית הרוסית במטה חיל האוויר הרוסי במוסקבה.
3. על הצמרת המדינית והצבאית הישראלית היה להחליט אם ישראל וצה"ל מתקפלים מול אזהרה הרוסית משבוע שעבר שלא לתקוף יותר את דמשק, ובמיוחד לא את נמל התעופה  הבינלאומי וסביבותיו.
4. צה"ל וחיל האוויר הישראלי לא יכלו להרשות לעצמם מצב בו התקיפה הראשונה בשטח סוריה, עם היכנסו לתפקיד של הרמטכ"ל החדש רב אלוף אביב כוכבי, לא תצליח.
5. ירי טיל הקרקע-קרקע הסורי לשטח ישראל  שיורט על ידי 'כיפת ברזל', לא יכול היה להישאר ללא תגובה ישראלית מתאימה. ירי הטיל הזה, בא לאחר ירי של טיל סורי ב-26.12 לעבר מרכז ישראל.
ההנחה היא שאם צה"ל לא יגיב על ירי הטיל, בפעם הבאה הסורי יגיבו בגיבוי רוסי בירי של מספר עולה של טילי קרקע-קרקע על כל תקיפה ישראלית.
במילים אחרות, ביום ב' לפנות בוקר צה"ל זרק את הכפפה לעבר מוסקבה, טהרן, ודמשק.
ברור, כי בישראל הוחלט להתעלם מהאזהרות הרוסיות ומההגבלות שהרוסים הטילו על פעולות חיל האוויר במרחבים האוויריים של סוריה.
אפשר וצריך להניח, כי במוסקבה, טהרן ובדמשק, מתקיימים עתה, יום ב' לפנות בוקר, דיוניים קדחתניים איך ומתי להגיב על התקפת צה"ל  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות