גלעד שליט משמש כדור משחק פוליטי בידיהם הציניות והאכזריות של איסמעיל הנייה ואבו מאזן. לא קיימת כל עסקה, והוא לא הועבר למצרים.

בלעדי ומיוחד למקורות המודיעיניים של תיקדבקה: קודם כל חייבים לציין כי אין שום בסיס לידיעות המופצות בכלי תקשורת ערביים וישראליים כי החייל החטוף גלעד שליט הועבר למצרים לקראת ביצוע עסקת חילופי אסירים. הרקע לידיעות אלה המופצות על ידי אנשיו של ראש הממשלה הפלסטיני איסמעיל הנייה, הן במסגרת ההתמודדויות האישיות שלו עם חלאד משעל, ועם אבו מאזן.
המקורות של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כיצד קשור מבול ידיעות אלה על גלעד שליט למאבקים הפנימיים המתחוללים בחמס וברשות הפלסטינית?
המאבק הפנימי בחמס: בזמן מלחמת לבנון, העביר חלאד משעל הוראה לראשי הזרוע הצבאית של החמס ברצועת עזה לפתוח בהפגזה מסיבית `בכל העוצמה`, על שדרות, אשקלון, כך שבדרומה של ישראל ייווצר אותו מצב כמו בצפונה, בקריית שמונה, ובנהרייה. אימסעיל הנייה שלידיעתו הובאה הוראה זו הצליח לשכנע את ראשי הזרוע הצבאית של החמס לא לבצע את הוראתו של משעל. הנייה אמר לראשי הזרוע הצבאית, תסתכלו על מה שחיל האוויר הישראלי מבצע ברובע דרחייה בביירות? אתם רוצים שאותו הדבר יתרחש במרכז העיר עזה?
צעדו של הנייה הביא להחלטה סופית של משעל להביא להפלתו של איסמעיל הנייה. כדי להביא לכך במהירות הפסיק חלאד משעל בימים האחרונים את העברת הכספים במזוודות דרך מעבר רפיח, לממשלת החמס. בכך השאיר משעל את הנייה, בלי כספים שיאפשרו לו לפעול.
המאבק הפנימי בפת"ח:
את המצב הזה של הנייה מבקש לנצל מוחמד דחלאן, המפעיל לחץ כבד מאוד בשעות האחרונות על אבו מאזן, לפטר ביום רביעי 6.9, את ממשלת הנייה, ולהכריז על הקמת ממשלת חירום לאומית פלסטינית. לאבו מאזן, יש נטייה להיענות ללחצים של דחלאן, מאחר וקוסם לו הרעיון כי הוא יוכל להעמיד את עצמו בראש ממשלת החירום. במהלך אחד הוא יהיה גם נשיא וגם ראש ממשלה. אולם כרגיל אצל אבו מאזן הוא עדיין לא החליט סופית.
כדי להימלט מהצבת הכפול בו הוא נתון, משעל-מאזן, החל איסמעיל הנייה לפרסם בימים האחרונים ידיעות כאילו שחרורו של גלעד שליט קרוב, הדלפות אשר הגיעו לשיאן ביום ג` 5.9 בבוקר, כאשר נמסר כאילו הועבר כבר גלעד שליט למצרים. השיקול של הנייה בפרסומים אלה הוא ברור. אם יש סיכויי קרוב לשחרורו של גלעד שליט, כדאי גם לישראל, מצרים, ולאבו מאזן, לשמור על מעמדו בשלטון. במילים אחרות, איסמעיל הנייה משתמש בגלעד שליט כנשק נגד חאלד משעל.
לצעדים הציניים והאכזריים האלה מצטרף כמובן ללא היסוס יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הנמצא בבחריין. אבו מאזן אומר כי שליט יועבר למצרים, מבלי לציין מתי, וכי העסקה לחילופי שבויים עם ישראל סגורה. כלומר אבו מאזן מאותת, כי מי `שסגר את העסקה` שאיננה קיימת, הוא יו"ר הרשות הפלסטינית ולא הנייה, ולכן ישראל ומצרים צריכות לתמוך בו. בדברים אלה, משאיר אבו מאזן את הדלת פתוחה עדיין לפיטורים של ממשלת הנייה.
כל המאבקים הפנימיים הפלסטינים האלה אינם מקרבים אפילו בסנטימטר אחד, את שחרורו או השגת הסכם על שחרורו של גלעד שליט.

Print Friendly, PDF & Email