גם באם יושג הסכם טיעון עם בנימין נתניהו הוא ימשיך להיות האישיות הפוליטית המרכזית בישראל, כאשר לצידו אריה דרעי. משמעות העסקה בין נתניהו לאהרון ברק

החלטת בית המשפט העליון, ביום שני 17.1, לדחות את הדרישה לבטל את הסכם הטיעון בין היועץ למשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט  ליו"ר ש"ס אריה דרעי מאחר והוא לא קובע קלון, הוא עוד צעד אחד נוסף לקראת חתימת הסכם טיעון בין אביחי מנדלבליט לבנימין נתניהו.
החלטת בית המשפט העליון בעינינו של דרעי, נותנת גיבוי לצעד דומה של היועץ המשפטי לממשלה לגבי נתניהו. עכשיו, כאשר יש לו את הגיבוי/רשת הביטחון של בית המשפט העליון, יכול מנדלבליט לסגת מדרישתו לקבוע לנתניהו קלון במסגרת הסדר הטיעון המתגבש אתו. אם אכן מנדלבליט ייסוג מדרישה זו, אפילו חלקית ( כמו בעינינו של דרעי ), תיפתח הדרך להסדר טיעון בין הפרקליטות ונתניהו.
הסיכוי שמנדבליט ייסוג ברגע האחרון מעסקה כזו הוא קלוש מאוד.
מנדלבליט איננו יכול לעמוד מול הציר שהקימו בנימין נתניהו ונשיא בית המשפט עליון לשעבר אהרון ברק. בשלב זה לא חשוב מי היה זה שיזם את הרעיון לפנות אל אהרון ברק.
אין ספק שמדובר באחד הרעיונות היצירתיים והמבריקים ביותר שעלו בפוליטיקה הישראלית בשנים האחרונות.
לכל אחד משני הצדדים ישנה אג'נדה משלו.

לנתניהו יש אינטרס שלא לחכות לפסק וגזר דין בבית המשפט, ואילו לאהרון ברק יש אינטרס לשקם את המערכת השיפוטית ולהחזיר לה את מעמדה בעיני הציבור הישראלי, ואת שיתוף הפעולה בינה ובין המערכת השלטונית.
 זו לא הייתה גחמה כאשר אהרון ברק שיבח את נתניהו כמי שהגן, בתקופת כהונתו כנשיא בית המשפט העליון, על בית המשפט והמערכת השיפוטית. זה שלאחר מכן בשנים האחרונות הוא היה  אחד התוקפים העיקריים של מערכת זו, איננו אומר שנתניהו איננו יכול לחזור לעמדותיו הקודמות.
זו הסיבה מדוע אהרון ברק מוכן לפעול לשכנע את המערכת המשפטית לסגת מכתבי האישום נגד נתניהו. אם המערכת המשפטית תיסוג מהאשמות כלפי נתניהו, נתניהו ייסוג מהאשמות כלפי המערכת המשפטית.
גם נתניהו וגם ברק מבינים כי הסדר כזה יתקבל על דעת רוב הציבור הישראלי.  
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות הבינה את המהלך הזה והדבר השתקף מיד  ביום ב' בבוקר בפסיקה לגבי הקלון של דרעי.
אין ספק כי מבחינה פוליטית מהלך מבריק כזה מותיר את ממשלת בנט-לפיד-גנץ כשחקני משנה שנדחקו הצידה. 
אם היה מדובר בממשלה חזקה אזי אולי ראשיה היו מוצאים פתרון לסכל את המהלך של אהרון ברק ובנימין נתניהו. אבל מאחר ומדובר בממשלה חלשה, הסיכויים שהיא תשרוד מהלך כזה הם מאוד קלושים.
אם אכן על נתניהו בהסדר המתגבש לא יוטל קלון, כמו על דרעי, הציר נתניהו-דרעי-ברק יהיה חזק יותר מכל ציר ומהלך פוליטי נגדי.
לכן כל מי שמעריך כי הסדר טיעון לגבי נתניהו יביא לסיום דרכו הפוליטית טועה. 
להיפך-זו תהייה תחילתה של דרך פוליטית חדשה.   

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות