גם הנשיא טראמפ וגם רוה"מ נתניהו נכנסים למערכות הבחירות כאשר המהלכים הפוליטיים והמדיניים שלהם במבוי סתום

בדיוק כאשר מדיניותו של הנשיא דונלד טראמפ כלפי איראן נקלעה למבוי סתום, כאשר הוא איננו רוצה להתעמת עם התקפותיה הנמשכות של טהרן על מטרות אמריקניות ושל בעלי בריתה במפרץ ובעיראק, מתפרסם ביום א' 16.6 בארצות הברית משאל דעת קהל שנערך על ידי רשת החדשות 'פוקס'  A nationwide Fox News poll, המצביע על כך, כי אם היו נערכות היום בחירות לנשיאות ארצות הברית, לא רק המועמד הדמוקרטי המוביל , מי שהיה סגן הנשיא ג'ון ביידן Joe Biden, היה מנצח אותו בפער של 10 אחוזים, אלה גם לפחות ארבעה מעומדים אחרים המנסים לזכות בתואר של מועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ב-2020 היו גם מנצחים אותו.
אפילו הסנטור היהודי השמאלני ברני סאנדרס  Senator Bernie Sanders, היה גובר עליו בקלות בהפרש של 9 אחוז-והיה מקבל 49 אחוז לעומת רק 40 אחוז שטראמפ היה מקבל מקולות הבוחרים.
משאל זה הוא אחד הראשונים במערכת הבחירות לנשיאות בארצות הברית, וצריך וכדאי לזכור, כי לפי ארבע שנים בבחירות  2016 ניבאו המשאלים של רשת 'פוקס' ממש עד ליל הבחירות, כי המנצחת בבחירות תהייה המועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון.

גם מדיניותו של בנימין נתניהו כלפי איראן, חיזבאללה בלבנון, והחמאס בעזה  נמצאת באותו מבוי סתום. אם כמה שעות שלפני שהתשלום החודשי הקבוע בדולרים קטאריים נכנס ביום ב'  17.6 לרצועה, נפגשת משלחת של מנהיגות החמאס בראשות סאלח אל-ערורי עם בכירים בהנהגה האיראנית בטהרן, מבלי שישראל תוציא על כך מילה, איזה אפקט, או תועלת יש בדברים של נתניהו על עצירת איראן במזרח התיכון, שהוא איננו עוצר אותה בעזה.   

בישראל, בה הבחירות הכלליות תתקיימנה בעוד ארבע חודשים בחודש ספטמבר, עוד לא הגענו לשלב של פרסום משאלי דעת הקהל שיראו כי בנימין נתניהו עומד להפסיד בהן. לא משנה אם הדבר נכון או לא!
אנחנו עוד נגיע לשלב כזה, משום שכלי התקשורת נערכים לקראתו במרץ.

בעוד כל תנועה מילה של מועמד קיקיון, שבינתיים אינו קובע דבר לא אישית ולא פוליטית, זוכים מיד לכותרות ראשיות ולשפע ניתוחים שהם עצמם מגדירים אותם 'פטטיים', מסתירים כלי התקשורת וכתביהם-ומנתחיהם הפוליטיים את הידיעות המעניינות יותר כיצד הם נערכים לבחירות.

בתחום הזה מתחוללת דרמה של ממש, כאשר מינה צמח ומנו גבע, מאבדים את מעמד הבכורה שהייה להם באמצעות ערוץ 2 על נוף משאלי דעת הקהל הישראלים לטובתו של הפרופ' קמיל פוקס.
לא שקמיל פוקס לא טעה בחלק מהמשאלים שהוא ערך בעבר-אבל פחות.
לא פחות דרמטיים הם הקרבות הפנימיים הנערכים בתוך המפלגות לגבי השאלה מי יהיו האסטרטגים-היועצים הפוליטיים שיובילו את מסע הבחירות שלהן.
לדוגמא: יועץ הסקרים האמריקני מארק מלמן שעמד מאחורי האסטרטגיה של מערכת הבחירות הקודמת של 'כחול לבן', דחה בימים האחרונים הצעה לחזור ולמלא אותו תפקיד במערכת הבחירות הנוכחית משום שהוא סבור כי בהרכב הנוכחי של הנהגת 'כחול לבן' וחלוקת התפקידים ביניהם אי אפשר יהיה לנצח בבחירות הקרובות.  לאיש לא ב'כחול לבן' ולא מחוצה לה לא ברור מהיכן המפלגה תיקח עוד קולות כדי להבטיח את הניצחון. שוב מהשמאל המרוסק?  
אולם ידיעות כאלה אינן מתפרסמות בעיקר משום שהן 'תקלקלנה'  את המערכות הפוליטיות שכלי התקשורת נערכים לקראתם.

לא הנשיא דונלד טראמפ וגם לא ראש הממשלה בנימין נתניהו אף פעם לא הפסיקו את מערכות הבחירות שהם קיימו והם ממשיכים אותם ללא סוף.
טראמפ תמיד המשיך ללא לאות בהופעותיו ובניסיונותיו החוזרים ונשנים לארגן לו וועידות פסגה-אפילו עם מנהיג איראן האייטוללה על חמנאי-אם אפשר.
גם נתניהו לא הפסיק את מערכת הבחירות שלו, כאשר כמו בבחירות הקודמות הוא האסטרטג של עצמו.
נתניהו כבר זנח את האפשרות של וועידות פסגה עם מנהיגי המפרץ ולאחר שספג את המכות של אי הצלחת הרכבת הממשלה והצורך לקרוא לבחירות כלליות חדשות תוך ארבעה חודשים, מנסה עכשיו נתניהו להרכיב כבר עכשיו. טרם הבחירות, את הממשלה הבאה ולחלק את התיקים בה.
זו הסיבה מדוע נתניהו עומד להודיע ביום ב' 17.6 על מינויים של שרים חדשים, ומינוי שרים וותיקים לתפקידים חדשים. בין השאר, השר ישראל כץ יתמנה לשר החוץ, והרב רפאל פרץ יתמנה לשר החינוך, ובצאלל סמוטריץ, מ'האיחוד הלאומי יומנה לתפקיד שר התחבורה והשר לנושאים אסטרטגיים.
במילים אחרות, נתניהו עדיין לא נטש את הקו שלפיו יש לנצח בבחירות בצורה כזו שתמנע מנשיא המדינה ראובן ריבלין להטיל על מישהו אחר מלבדו להרכיב את הממשלה הבאה.

ולבסוף, לקרוא ליישוב קלע, שהוא מרכז נופש של צימרים הרריים, הנמצא על מצוק עורבים, בצפון רמת הגולן, על כביש 959, בין קיבוץ גונן לצומת וואסט, בשם רמת טראמפ, זה אחד הרעיונות היותר גרועים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושל שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן.
קלע-רמת טראמפ הממוקמת בין שמורת טבע נחל עורבים ומצוק עורבים והמשקיפה אל הר החרמון ואל עמק החולה, שהיא אחת מפינות הטבע המוסתרות והפחות ידועות בישראל, תהפוך עתה למטרה של כל מיליציה צבאית שיעית, כולל חיזבאללה, שכדי להשיג פרסום ותשומת לב עולמית, תשגר לעבר רמת טראמפ כמה פגזים, טיל, או מז"לט נפץ, מסוג שההוטים בתימן משגרים עתה יום אחר יום לעבר העיר אבחה Abha בערב הסעודית.

רק מעטים יודעים, כי אבחה בירת חבל אסיר Aseer שלחוף הים האדום, היא אחת הערים הבודדות בסעודיה שאינן בנויות באמצע מדבר. אבחה נמצא על הרי אסיר mountains of Aseer, בתוך יערות גדולים בהם מקוננת אוכלוסיית ציפורים הגדולה ביותר באזור, והיא נחשבת כמקום הנופש העיקרי של הנסיכים הסעודים.
ירי על רמת טראמפ, יהפוך במהירות ובקלות את קלע-רמת טראמפ בגולן, למה שאבחה משמשת היום בסעודיה.
אבל בעוד שבעיה זו כרגע היא הפחותה שבבעיותיו האישיות, משפטיות, פוליטיות של נתניהו, כך רמת טראמפ היא הפחותה בבעיותיו הפוליטיות של הנשיא טראמפ.


Print Friendly, PDF & Email