גם מינוי של הגנרל ג'ון אלן Gen. J. Allen, כמפקד הקואליציה נגד ISIS, לא יציל אותה מהסתירות של מדיניות אובמה

משפט המפתח בדבריו של נשיא ארה"ב אובמה בהופעתו, ביום ו' 12.9, בביתו של המיליונר היהודי האוורד פרידמן Howard Friedman בבולטימור, מלבד הסיסמה  שטבע אנחנו נחסל אותם 'snuff out', את המוסלמים הקיצוניים ( ביטוי האומר נחסל-כמו שמכבים בתנועה אחת את אש הנר בשתי אצבעות)-היה: 'אנחנו נבנה קואליציה כזו שתאפשר להנהיג, אבל (מצד שני) זה לא יהיה לגמרי תלוי במה שנעשה'. We're going to be able to build the kind of coalition that allows us to lead, but also isn't entirely dependent on what we do. כלומר, חברי הקואליציה יוכלו לעשות דברים שונים משלנו, למרות הנהגתו.
במילים אחרות, אובמה בונה שוק מזרח תיכוני חדש עם טעם אמריקני US flavour.
זו דרך אחת לתאר את התוהו ובוהו שכבר מתרחש במזרח התיכון, מאז אובמה הכריז ביום ד' 11.9, בנאומו לאומה האמריקנית על הקמת הקואליציה למלחמה באל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS.
 אובמה מתכוון בניסוחים אלה למצב בו כל המועמדות להיות חברות בקואליציה הביעו את רצונן להשתתף בה, וכולן-עד עתה, הודיעו כי, או שהן מוכנות לקחת חלק רק בפעולות צבאיות מוגבלות, כאשר כמעט כולן אינן מוכנות לקחת חלק בפעולות הצבאיות הכלליות שלה.
לעיראק אין צבא. יש לה חיל אוויר קטן שבמושגים של המלחמה ב-ISIS, אין לו כל יכולת הכרעה, מלבד פעולה מוגבלת מאוד בזירות מוגבלות מאוד.
טורקיה כבר הודיעה ביום ה' 11.9, כי לא רק שהיא לא תשתתף בפעולה צבאית נגד ISIS, אלא שהיא איננה מרשה לכוחות צבא הנלחמים נגד אל קעידה-כלומר לכוחות אוויר או קרקע אמריקנים, לעבור בתחומה ולהשתמש בבסיסיה.
ירדן-הודיעה כי לא תשתתף בפעולות הצבאיות נגד ISIS.
מדינות המפרץ הפרסי ובראשן סעודיה, הודיעו, בלשון מאוד מפותלת, לאחר כמה שעות של דיונים עם שר החוץ האמריקני קארי בג'דה, כי הן תצטרפנה 'להיבטים רבים של הפעולה הצבאית המתואמת נגד אל קעידה.  The participating states agreed to do their share in the comprehensive fight against ISIL, including … as appropriate, joining in the .
many aspects of a coordinated military campaign against ISIL
במילים אחרות, תהיינה גם פעולות צבאיות רבות אליהן הן לא תצטרפנה.
מצרים הודיעה בשבת 13.9, כמה שעות לפני נחיתתו של ג'ון קארי בקהיר, כי היא לא תשתתף בפעולות צבאיות נגד ISIS.
גרמניה הודיעה, כי למרות שהיא שולחת משלחי נשק לכורדים להלחם ב-ISIS, היא לא תיקח חלק בתקיפות צבאיות על אל קעידה לא בעיראק ולא בסוריה.
בריטניה הודיעה, כי היא לא תיקח חלק בתקיפת כוחות אל קעידה בסוריה. 
נשיא צרפת פרנוסאה הולנד, שביום ו'  12.9, ביקר בבגדאד, מכנס  ביום שני 15.9 בפריס, וועידת יסוד של קואליציה בהנהגת צרפת-מתחרה לזו של האמריקנים– של כל הגורמים המבקשים להלחם באל קעידה, כאשר הוא הזמין אליה, בניגוד לרצונו של ממשל אובמה, את איראן.
אם הנשיא אובמה מרגיש כי מצב זה 'מאפשר לו להנהיג' allows us to lead את הקואליציה, הרגשה זו עדיין דורשת הוכחה, משום שמלבד חיל אוויר האמריקני, וחילות האוויר של בריטניה וצרפת, ולאחר שהתחייב כי חיילים אמריקנים לא יחזרו וילחמו בעיראק ולא בסוריה, לא עומדים לרשותו כוחות צבאיים ממשיים, המוכנים להלחם ב-ISIS.
כוחות כאלה גם לא עומדים לרשותו של הגנרל האמריקני ג'ון אלן Gen. John R. Allen, אשר מונה בשבת, להיות המתאם והמפקד העליון של קואליציית המלחמה הזו. 
מלבד תפקידי פיקוד בכירים באירופה ובאפגניסטן, פיקד הגנרל אלן, בשנים  2008-2006 על כוח המשימה מס' 2 של המרינס האמריקני The II Marine Expeditionary Force, אשר היה הכוח האמריקני העיקרי שנלחם במחוז אנבאר במערב עיראק מול כוחות אל קעידה, שהיו אז תחת פיקודו של מוסאב זרקאווי. עיקר הצלחתו של הגנרל אלן הייתה הקמתן של 'קבוצות ההתעוררות' הסוניות העיראקיות  Awakening Sunni groups, אשר היו מוכנות אז להלחם באל קעידה. 
במילים אחרות, ממשל אובמה, מקווה כי אלן יוכל לחזור שמונה שנים לאחר מכן, על הצלחותיו ב-2006, ב-2014.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי הסיכויים לכך קלושים ביותר בגלל  שלוש הסיבות הבאות:
1. כדי להצליח במלחמה נגד אל קעידה אז, הורה הנשיא גורג בוש להזרים לעיראק עוד 70,000 חיילים אמריקנים The Surge. ב-2014 הנשיא אובמה מוכן לשלוח לעיראק רק כמה מאות חיילים אמריקניים. 
2. ב-2006 הסונים העיראקים עדיין האמינו בהבטחות האמריקניות כי אם הם יסכימו להלחם נגד אל קעידה, וושינגטון תשמור על מעמדם וזכויותיהם בבגדאד, וכי ארה"ב תדאג תמיד לאספקת נשק ולתשלום משכורות להם.  כבר ב-2009 התברר לראשי הסונים העיראקים כי לממשל אובמה אין שום כוונה למלא הבטחות אמריקניות אלה.
אי מילוי הבטחות אלה, והשלטון השיעי בבגדאד, דחפו את הסונים לזרועות ISIS.
3. הלקחים האלה  לימדו את ראשי הסונים, לא רק שלא לסמוך על ארה"ב, אלא לא לסמוך אף פעם יותר על גורם אחד.
זו הסיבה מדוע כיום ראשי הסונים משתפים פעולה עם שני כוחות מנוגדים: סעודיה מצד אחד. אל קעידה בעיראק והלבנט ISIS-מצד שני. במילים אחרות הסונים העיראקיים מרגישים בפעם הראשונה ב-11 השנים האחרונות, מאז שהאמריקנים פלשו לעיראק ב-2003, והפילו את סדאם חוסיין, כי הם חזרו לעמדת הכרעה בעיראק. ההערכה היא שהם לא ייפרדו מעמדה זו במהירות.
גם הנשיא אובמה, וגם גנרל אלן, נכנסים למלחמה הזו, ללא רקע פוליטי מתאים, ללא כוחות צבאיים מתאימים וגם ללא תקוות רבות.
וכל זה מתרחש, כאשר המלחמה עדיין לא החלה.

 

Print Friendly, PDF & Email