גנרל איראני: נחריב את הכור בדימונה ואת ישראל. נפגע במטרות מחוץ למזרח התיכון

סגן מפקד צבא איראן הגנרל מסעוד ג'אזיירי , General Masoud Jazyeri איים ביום ד' 9.11, כי כל התקפה מצד ישראל תביא לחורבנה המוחלט. זו פעם שנייה בתוך ארבעה ימים שאיראן מאיימת בפגיעה צבאית אנושה בישראל. ביום א' 6.11, איימו האיראנים לשלוח 4 טילים בלבד שיגרמו ל-1 מיליון אבדות ישראליות. זה היה הרמז האיראני הראשון כי לכמה מהטילים שלהם יש ראשי חץ גרעיניים.
הגנרל ג'אזיירי, שהוא אחד מסגני מפקד הצבא ומשמרות המהפכה האיראניים גם איים,  כי התגובה האיראנית על התקפה אמריקנית, או ישראלית על מתקני הגרעין האיראניים, 'לא תהייה מוגבלת למזרח התיכון'. our response would not be limited to the Middle East. במילים אחרות, איראן תתקוף בתגובה גם מטרות אמריקניות וגם ישראל באירופה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המדובר בשיגור טילים איראניים אל בסיסים צבאיים אמריקנים באירופה, והתקפות טילים על אוניות הצי השישי האמריקני בים התיכון.
'דימונה (הכור הגרעיני), היא המטרה הנגישה ביותר עבורנו' (האיראנים). Dimona is the most accessible target, אמר הגנרל האיראני ואותת בכך, כי בתגובה להתקפה ישראלית על התוכנית הגרעינית האיראנית, תתקוף איראן את התוכנית הגרעינית הישראלית.
'הפעולה (הצבאית) הקטנה ביותר של ישראל' (נגד איראן), אמר הגנרל, 'והיא תיווכח בהחרבתה'. ציטוט המקור: The smallest action by Israel [against Iran] and we will see its destruction . 'יש לנו תוכניות תגמול מוכנות במקרה של התקפה', אמר ג'אזיירי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי איומים כאלה מצביעים על עצבנות הולכת וגוברת בצמרת הפוליטית והצבאית האיראנית, יום אחד לבד לאחר פרסום הדו''ח על הגרעין האיראני של הסוכנות לאנרגיה גרעינית-סבא''א, שעה שבארצות הברית ובישראל, גובר הוויכוח איך לטפל באיום הגרעיני האיראני, ובאם יש צורך לתקוף צבאית את איראן.
שורה של פרסומים ביום ד' בארצות הברית, שמטרתם לרפות את ידיה של ממשלת בנימין נתניהו-ואהוד ברק, מעריכים כי צה''ל איננו מסוגל לתקוף את תוכנית הגרעין האיראנית מאחר ואין לו מספיק מטוסים וטייסים היכולים לבצע כ-1,000 גיחות-תקיפות במשך תקופה יחסית קצרה, הדרושות להבטיח את הצלחתה המבצעית של התקפה כזו.
לדעת הפרסומים הנזק שייגרם לתוכנית הגרעינית האיראנית מההתקפה ישראלית יהיה מועט ביותר, ומכסימום יביא להפסקת הפיתוח הגרעיני האיראני לשנה עד שנתיים לכל היותר. במילים אחרות, באם ישראל תרצה לעצור את התוכנית הגרעינית האיראנית, היא תצטרך לחזור ולתקוף את איראן כל כמה שנים.
מקורות אמריקנים אחרים אומרים, כי התקפה ישראלית חד צדדית על איראן, תגרום לנזקים קשים למעמדה של ארצות הברית במזרח התיכון, ותאלץ את האמריקנים להתערב במלחמה, נגד רצונה, כדי לעזור לישראל מול הטילים האיראניים.
אולם ישנם גם קולות אחרים. מספר בעלי טורים אמריקנים כותבים, כי יתכן שהתקפה אמריקנית, או ישראלית, על איראן לא תתרחש בימים הקרובים, אולם אפשר וצריך לקחת בחשבון כי בסופו של דבר ארצות הברית וישראל תתקופנה צבאית את התוכנית הגרעינית. אובמה התחייב כי הוא לא יאפשר לאיראן להתחמש בנשק גרעיני, והוא ימלא את ההבטחה הזו, כפי שהוא הבטיח וקיים לחסל את מנהיג אל קעידה אוסמה בין לאדן, והוציא את הכוחות האמריקנים מאפגניסטן, ועיראק.
בישראל, בה ראש הממשלה בנימין נתניהו אסר על שרי הממשלה להתבטא בנושא הגרעיני האיראני, למרות שבשבועיים שקדמו לפרסום דוח הגרעין, ישראלים בכירים רבים, ביניהם שרים התבטאו בנושא ללא הגבלה, קיימת אכזבה מהולה בחרדה מהדו''ח של סבא''א.
ההנחה הרווחת בציבור הישראלי היא כי דו''ח הגרעין המתרכז בעיקר במתרחש בתוכניות הגרעין והטילים האיראניות בשנים 2008 ו-2009, מסתיר יותר מאשר הוא מגלה, וכי איראן ביצעה מאז התפתחויות הרבה יותר דרמטיות, מהירות, ומסוכנות, בתחומים אלה.
להרגשה זו תורמים בעיקר שני גורמים:
1. ההערכה המפורסמת על ידי מקורות ממשלתיים, כי איראן יכולה להשיג נשק גרעיני מבצעי תוך שנה. אם אכן הערכה זו נכונה מדוע ממשלת נתניהו יושבת בחיבוק ידיים ואיננה עושה דבר מלבד לדבר על סנקציות חמורות נגד טהרן, כאשר כל אחד יודע כי הסנקציות האלה נכשלו.
2. מקורות מודיעיניים וצבאיים ישראליים, כולל פרשנים, טוענים עתה כי המידע שפורסם על ידי סבא''א היה ידוע כבר בעבר.
אם המידע היה ידוע, שואלים הישראליים, מדוע לא עלתה אז על הפרק שאלת התקיפה על התוכנית הגרעינית האיראנית, ומדוע לא ספרו לנו עליו אז.
אם לפני שנתיים-שלוש, לא ספרו לנו את האמת על התוכנית הגרעין האיראנית, למה שנאמין כי מה שמפרסמים היום הוא המידע הנכון על מה מתרחש באמת בתוכניות הגרעין והטילים האיראניים? מכאן אפשר וצריך להניח כי ההתפתחויות באיראן הן הרבה יותר חמורות מאשר סבא''א והממשלה בירושלים מפרסמים היום.
מספר אנשי צבא ומודיעין ישראליים בכירים, אומרים כי עם פרסום דו''ח סבא''א על הגרעין האיראני, ישראל צריכה ללמוד לחיות עם העובדה שלאיראן יש כבר נשק גרעיני, ולא רק שאפשר לחיות אתו, אלא שקיימת עובדה כי בשנים האחרונות ישראל המשיכה להתקיים ולהתפתח בצל הגרעין האיראני, מבלי ששום סכנה לקיומה לא נשקף.
זו בדיוק הנקודה שמטרידה את רוב הישראלים, כי מאחורי הפרסומים מסתתרת מציאות בה יש כבר לאיראן נשק גרעיני, אבל עדיין איש איננו מוכן להודות בכך רשמית.

 

Print Friendly, PDF & Email