דאגה בצה"ל: חיל האוויר הרוסי תוקף ושולט בדרום סוריה


(בסיס חטיבה מס' 82 הסורית ליד שייח' מאסכין)
בצמרות המדיניות והצבאיות של ישראל גברה, ביום ג' 29.12, הדאגה מהפעולות הצבאיות הרוסיות בדרום סוריה, קרוב לגבולות ישראל וירדן, לאחר שחיל האוויר הרוסי הטיל את כל כובד משקלו ויכולתו ההתקפית מול כוחות המורדים נגד משטר אסד בדרום סוריה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי חיל האוויר הרוסי הפסיק כמעט את כל תקיפותיו בחלקים אחרים של סוריה, וכי הוא מרכז את רוב תקיפותיו והפצצותיו בדרום.
בקרבות העזים שנטשו ביום ג' בין כוחות המורדים הסוריים ובין הצבא הסורי, ליד העיר הדרומית שייח' מאסכין Sheikh Maskin, בהם בסיס חטיבה מס' 82 הסורית עבר מיד ליד כמה פעמים. היה חיל האוויר הרוסי הגורם הצבאי העיקרי אשר אילץ את המורדים הסוריים לסגת מהאזור מול התקפותיהם של כוח משולב של צבא סוריה וחיזבאללה.
התערבותו של חיל האוויר הרוסי בקרבות בצורה כה בולטת מקרבת את האפשרות כי צבא סוריה וחיזבאללה יצליחו לכבוש את שייח' מאסכין, ובכך תפתח לפניהם הדרך לכבוש את שתי הערים העיקריות בדרום סוריה דרעא, וקוניטרה.
בקרבות ביום ג' תקף והפציץ חיל האוויר הרוסי ארגוני מורדים סוריים מתונים, פרו מערביים וישראליים, כמו 'החזית הדרומית' ו'הגייס הראשון'.  לשני כוחות מורדים אלה יש נפגעים רבים מההתקפות הרוסיות.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי מפלס הדאגה בישראל לגבי הנוכחות המסיבית של חיל האוויר הרוסי בדרום סוריה קרוב לרמת הגולן, הולך ועולה במקביל לעליית המתח הצבאי בין ישראל לחיזבאללה.
אם תחולל התנגשות צבאית, אפילו מוגבלת, בין צה''ל לחיזבאללה, או לכל גורם טרור  אחר בדרום סוריה, כמו 'החזית לשחרור רמת הגולן' ארגון הטרור של סמיר קונטר, יתקשה חיל האוויר הישראלי לפעול באזור כאשר עשרות מטוסי קרב והפצצה רוסיים פועלים בו ללא הפסקה.
כלפי חוץ, מוסקבה וירושלים, וחיילות האוויר הרוסיים והישראליים מציגים חזות כאילו שיתוף הפעולה הצבאי הרוסי-ישראלי במרחבים האוויריים בסוריה פועל ללא דופי, תוך הבנה ושיתוף פעולה מלאים. 
במציאות הדברים שונים.
חיל האוויר הרוסי לא הודיע לחיל האוויר הישראלי, כי הוא עומד להתחיל ביום ג' בתקיפות והפצצות מסיביות בדרום סוריה קרוב לגבול ישראל.
המקורות שלנו מוסרים, כי בדרגים המדיניים והצבאיים הישראלים חוששים, כי הפעולה האווירית הרוסית הזו נועדה גם ליצור לחץ מדיני וצבאי על ישראל, להגיע ומהר להסכם עם מוסקבה על דרום סוריה. 
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין תמיד שם מהתחלת המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה לפני שלושה חודשים-בסוף ספטמבר- את המצב בדרום סוריה כאחת המטרות האסטרטגיות העיקריות שלו. פוטין רוצה לנטרל את איום המורדים בדרום סוריה על משטר בשאר אסד בדמשק.
המקורות שלנו במוסקבה ובירושלים מציינים, להצעכי פוטין הציע כמה פעמים בשלושת החודשים האחרונים, לראש הממשלה בנימין נתניהו להגיע להבנות רוסיות-ישראליות לגבי המתרחש בדרום סוריה לאורך גבולות ישראל, אולם נתניהו אף פעם לא ענה להצעות רוסיות אלה. הסיבה העיקרית לכך היא, שישראל מתאמת את פעולותיה בדרום סוריה עם ארצות הברית, ירדן, וכוחות של מורדים סוריים מתונים, וכל הבנות עם מוסקבה על הנושא תפגע בשיתוף פעולה זה.
עתה לדעת הגורמים בירושלים, ההפצצות הרוסיות המסיביות בדרום סוריה מכוונת, לפי הוראת הקרמלין, לא רק נגד המורדים הסורים, אלא גם נגד ישראל מתוך מטרה ליצור עליה לחץ להגיע מוקדם ככל האפשר להסכם עם מוסקבה על המתרחש בשטח.    

 

Print Friendly, PDF & Email