דאגה עמוקה בוושינגטון ובירושלים: מטוסי קרב-הפצצה סיניים בשמי איראן וטורקיה

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: הדיונים שנערכו ביום ב' 11.10 בדמשק, בין ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, ונשיא סוריה בשאר אסד, לא היו כפי שהוצגו רק כדיונים בהעמקת התיאומים הצבאיים בין טורקיה וסוריה במלחמה במחתרת הכורדית ה-PKK, אלא עסקו גם בהעמקת הקשרים והתיאומים הצבאיים והמודיעיניים שבין טהרן, אנקרה, ודמשק, כאשר ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן אומר לנשיא סוריה כי הוא השיג למערכת קשרים צבאית זו תמיכה מעצמתית של סין.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדוגן הסתמך בהצגת דברים אלה לנשיא סוריה על שתי התפתחויות צבאית עיקריות אשר התרחשו בימים האחרונים בטורקיה ואיראן.
1. בסוף ספטמבר ובשבוע הראשון של חודש אוקטובר ערך חיל האוויר הטורקי במרכז אנטוליה את התרגיל השנתי המרכזי שלו הנקרא 'הנשר האנטולי' Anatolian Eagle. בתרגיל זה , שהחל ב-20 לספטמבר, והסתיים ב-6 לאוקטובר, היו משתתפים תמיד חילות האוויר האמריקניים והישראליים. זו הפעם הראשונה שחיילות אוויר אלה לא השתתפו בתמרון. במקומם הופיעו בפעם הראשונה בתרגיל, ובפעם הראשונה בשמי טורקיה מטוסי קרב-הפצצה סיניים. המדובר במטוסים מדגם סוחוי אס. יו. Sukhoi Su-27, ומיג Mig-29, שהחלו להגיע החל מאמצע ספטמבר לבסיס חיל האוויר הענק הטורקי 'קוניה' Konya airbase, שבמרכז טורקיה. זו הייתה גם הפעם הראשונה שמטוסי הפצצה-קרב סיניים מופיעים בשמי המזרח התיכון ואירופה כשהם נוחתים וממריאים מבסיס אווירי שנחשב עד עתה לאחד הבסיסים האוויריים העיקריים של נאט"ו ושל ארצות הברית.
2. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי מטוסי חיל האוויר הסיני הגיעו לטורקיה בטיסה ישירה מסין כאשר הם נוחתים פעם אחת לתדלוק במזרח איראן, בבסיס האווירי האיראני 'גיאם אל מוחמד' Gayem al-Mohammad, (ההתקוממות של מוחמד), ומתקבלים שם על ידי מפקד חיל האוויר האיראני Gen. Ahmad Migani, גנרל אחמד מיגאני. זו פעם ראשונה שמטוסי חיל האוויר הסיני מגיעים לאיראן ומשתמשים בבסיסי האוויר שלה. המקורות האיראנים והצבאיים של תיקדבקה כי הבסיס האווירי האיראני 'גיאם אל מוחמד' הנמצא ליד העיר בירג'אנד Birjand, שבדרום חורסאן South Khorasan, נמצא, מול הבסיסים האמריקניים הגדולים הנמצאים במזרח אפגניסטן, ליד העיר הרט Heart, מול הגבול האפגאני-איראני.
המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים, כי בשיחותיו בדמשק, צייר ארדואן את הקשרים הצבאיים בין טהרן, אנקרה, ודמשק, כגוש צבאי מרכזי חדש במזרח התיכון, אשר יכול לבטל את היתרון הצבאי שיש לישראל ולצה"ל.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות