דאגה עמוקה בצה"ל לאחר שהתקפת סייבר אמריקנית על מפקדות חאט'יב חיזבאללה בלבנון נכשלה. לא שותקו מערכות שיגור הטילים

פיקוד הסייבר של ארצות הברית US Cyber Command ביצע, ביום א' 23.6, מתקפת סייבר על מפקדות והמערכת הלוגיסטית של המיליציה העיראקית השיעית הפרו-איראנית חאט'יב חיזבאללה Kata’ib Hezbollah בלבנון.
זוהי התקפת הסייבר האמריקנית הראשונה שידועים עליה פרטים מעטים בלבד, על מערכת צבאית הקשורה לחיזבאללה בלבנון.

חאטי'ב חיזבאללה היא מיליציה שיעיות בפיקודו הישיר של מפקד 'גדודי אל קודס' האיראניים הגנרל קאסם סוליימני, וחייליה נלחמים בעיראק ובסוריה. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בשנתיים האחרונות, מאז סוף 2017, עוסקים מפקדים של המיליציה הזו אשר הגיעו ללבנון וסופחו אל המטה הכללי של חיזבאללה, בהקמת תשתית צבאית אשר תאפשר לכוחות המיליציה  מעיראק ומסוריה להצטרף למערך הלוחם של חיזבאללה בעת שתפרוץ מלחמה בין ישראל לחיזבאללה.
ליחידות חאט'יב חיזבאללה הוקצו גזרות ועמדות בדרום לבנון מול גבול ישראל.

לפי כמה מקורות מודיעין מזרח תיכוניים הותקפו בעיקר רשתות הקשר של הארגון שבין המפקדות ומאגרי הטילים של המיליציה השיעית מתוך כוונה לבדוק באם אפשר לשתקם בעת מלחמה.  מקורות אחרים מדווחים, כי מטרת התקפת הסייבר הייתה לשתק את יחידות הטילים של הארגון המוצבות בלבנון במטרה לבדוק באם התקפת סייבר יכולה לשתק את ירי הטילים הנמצאים בידי חיזבאללה  לעבר ישראל.

לא חיזבאללה ולא חאט'יב חיזבאללה פרסמו פרטים כל שהם על ההתקפה האמריקנית, אולם מקורות צבאיים מזרח תיכוניים אחרים אמרו, כי ההתקפה נכשלה והתקפת הסייבר האמריקנית לא הצליחה לשתק את מערכות הפיקוד והקשר של חאט'יב חיזבאללה.

מאחר וצבא ארצות הברית הטיל איפול מוחלט על התקפה זו, אין אפשרות להעריך אם ההתקפה נכשלה בכלל, או שרק הצליחה לשתק חלקים מסוימים של מערכת הקשר והפיקוד.
גם ההערכות כי מדובר בכישלון חלקי בלבד, גורמות בישראל ובצה"ל דאגה עמוקה.
התקפת הסייבר האמריקנית התרחשה מיד עם סיום התרגיל הגדול של צה"ל בצפון בו תורגלה פריצת מלחמה מול חיזבאללה כאשר היחידות המיוחדות של צה"ל מעבירות את הלחימה לשטח האויב לאחר שחיזבאללה ביצע פיגוע גדול בשטח ישראל במסגרת פעולות התגמול האיראניות על סנקציות הנפט האמריקניות. 
התקפת הסייבר נועדה לבדוק את האפשרות, כי צבא ארצות הברית יבוא לעזרת צה"ל ויצליח למנוע, לפחות חלקית ירי טילים של חיזבאללה ובעלי בריתה לשטח ישראל. אם התקפה זו נכשלה פירוש הדבר שלא רק שתרגיל צה"ל הסתיים למעשה מבלי להשיג את מטרותיו, אלא שבידי איראן וחיזבאללה מצויים אמצעי התגוננות מתקדמים יותר מאשר ארה"ב וישראל העריכו מפני התקפות סייבר.   

Print Friendly, PDF & Email