דבריו של שר הביטחון גלנט כי הסרבנות תביא למצב בו צה"ל יתפרק היא ההתפתחות המסוכנת ביותר מאז תחילת המחאה נגד ההפיכה המשפטית

הידיעה שפורסמה, ביום ב' 20.3, ולא הוכחשה לפיה שר הביטחון יואב גלנט אמר בדיוניים סגורים כי אם המחאה נגד ההפיכה המשפטית תמשיך להביא לידי כך כי קצינים וחיילי מילואים יסרבו לשרת במילואים הצבא יתפרק, היא אולי האמירה המסוכנת ביותר שנאמרה ב-12 השבועות האחרונים  מאז פרצו ההפגנות והמחאות נגד ההפיכה המשפטית.
התפרקות צה"ל , אם אכן דבר כזה יתרחש מדובר בחזון בלהות גם מבחינה לאומית וגם מבחינה ביטחונית.

צה"ל מפורק, כפי ששר הביטחון גלנט צופה, פירושו למעשה יצירת שני או כמה צבאות היכולים להתחרות ביניהם על השלטון במדינת ישראל-כלומר במילים אחרות מלחמת אחים.
ברור שאויבי ישראל ינצלו מצב זה, וכבר מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה אמר כמה פעמים בזמן האחרון כי הוא צופה שבמצב הנוכחי ישראל לא תהייה קיימת תוך כמה שנים.  'אני רואה את הסוף של ישראל',  אמר נסראללה, 'אנשים ילכו לכיוון שדות התעופה, הנמלים ומעברי הגבול. אנחנו לא צריכים עוד ארבעים שנה כדי לראות את קץ ישראל. כל מרכיבי ההישרדות של ישראל נחלשים, בעוד מרכיבי סופה מתחזקים'.
בכירים ישראליים שמשתתפים בכנסים בינלאומיים בהם משתתפים גם נציגים של מדינות ערב שנשאלו עם שובם לארץ כיצד הערבים רואים את המתחולל עתה בישראל אומרים, כי לדעתם לא רק שעוצמתה של ישראל מתרסקת אלא שישראל דומה עכשיו למדינות ערב בהן אין שלטון מרכזי כמו עיראק, סוריה ולוב.
 אפילו אם שר הביטחון רצה להבהיל אותנו ולאותת עד כמה המצב רציני אסור לו היה לומר דברים אלה ועוד לפרסמם.
אפשר וצריך לומר כי עד עתה ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המשפטים יריב לוין ירו לעצמם ברגלים בדרך ובעיתוי בהם בחרו להציג את המהפכה המשפטית.
נתניהו ויריב עשו את כל השגיאות האפשרויות כאשר הציגו את התוכנית שלהם כמקשה אחת שיש לבצע אותה ומיד. הם לא עשו עבודת הכנה לא בקרב העם ואפילו כי שהתברר ביום ב' 20.3 במפלגתם-בסיעת הליכוד בכנסת.
המרד והמחאה הם לא רק בהפגנות ברחוב, אלא בתוך הבית שלהם עצמם. מספר חברי כנסת מהליכוד הודיעו כי לא יצביעו בכנסת עבור החוקים החדשים של המהפכה המשפטית שהממשלה תציע. בהתחשב בכך כי הקואליציה מבוססת על רוב של 64 חברי כנסת הולך ומתפתח מצב בו לקואליציה לא יהיה רוב שיתמוך במהפכה המשפטית.
בסיום ישיבת סיעת הליכוד בכנסת ביום שני פרסם הליכוד את ההודעה הבאה: 'הסיעה הצביעה כעת ברוב מוחץ בעד החוק שמחזיר את האיזון בוועדה לבחירת שופטים ומבטל את המצב הלא דמוקרטי שבו השופטים ממנים את עצמם. שיטה זו שבה נציגי הציבור בוחרים שופטים נהוגה כמעט בכל הדמוקרטיות בעולם. הטענה שביטול המנגנון שבו השופטים ממנים את עצמם זה 'קץ הדמוקרטיה' – משוללת יסוד. החוק לא מאפשר השתלטות של הקואליציה או האופוזיציה על בית המשפט, אלא מבטיח שיהיה גיוון בהרכב השופטים'.
ספק רב באם דברים אלה ירגיעו או ישנו את תנועת המחאה.
ההצעה שהועלתה השבוע לפיה הממשלה תסתפק בסעיפי המהפכה המשפטית  שכבר אושרו ואת הצעדים העתידיים תדחה לעוד שנה  במטרה להרגיע את הרוחות ולייצב את המצב, נעלמה כאילו לא הועלתה כלל.
אנחנו הולכים ומתקרבים לעבר מצב בו שום הצעה הגיונית כיצד לפתור את המשבר תוכל להתקבל.

Print Friendly, PDF & Email