דברי אסד כי איננו בטוח בתקיפה אמריקנית, מרמזים על הצעות חשאיות לפתרון המשבר, שהאירופאים דוחפים

משפט המפתח בראיון שנשיא סוריה בשאר אסד נתן לצ'ארלי רוז Charlie Rose, בסוף השבוע, ואשר ישודר ב- PBS, בארה''ב במלואו ביום שני 9.9, הוא, 'כי הוא איננו בהכרח מצפה לכך כי ארה''ב תתערב' (בסוריה). He was not necessarily expecting the United States to intervene.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי משפט זה הוא רמז ראשון מצידו של אסד, כי לפניו מונחות הצעות אמריקניות חשאיות לפתרון המשבר, וכי עתה הוא מחזיק בידיו את המפתח לשאלה האם ארה''ב תתקוף או לא?
גם דבריו הפתאומיים של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי ביום א' בפריס, כי הנשיא אובמה עדיין לא החליט באם לפנות עוד פעם למועצת הביטחון, וכי פנייה אמריקנית כזו יכולה להיעשות גם לאחר שפקחי האו''ם שביקרו בדמשק לפני שבוע, יגישו את הדו''ח שלהם על התקפת הנשק הכימי במזרח דמשק ביום ד' 21.8, מראה כי נוצרה אפשרות של דחיית ההתקפה האמריקנית.
סימן נוסף לכך הוא הפרסום ביום א' בעיתון הגרמני 'בילד הם זונטנג' Bild am Sonntag, היודע למסור מחוגי מוסד הביון הגרמני ה-BND, כי נשיא סוריה בשאר אסד, לא נתן בעצמו את ההוראה להשתמש בנשק כימי.
ההוכחה: בארבעת החודשים האחרונים הפנו מפקדי הצבא הסורי בדמשק בקשות רבות אל אסד להשתמש בנשק כזה מול המורדים, אבל אסד דחה בקשות אלה. העיתון לא מציין מי נתן את ההוראה באותו יום ד' גורלי.
לעומת זה מוסרים מקורות אחרים בקרב המודיעין הגרמני, כי הם קלטו תשדורת של פעיל חיזבאללה אל שגרירות איראן בביירות בה אמר הפעיל, כי אסד הוא שנתן את ההוראה לשגר את הנשק הכימי. במילים אחרות, הגרמנים מאותתים, כי אם הנשיא אובמה רוצה להמשיך במו''מ החשאי עם אסד, הדרך פתוחה לפניו. אולם אם הנשיא אובמה החליט כבר לתקוף, גם אפשרות זו קיימת.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי אסד לא אמר בראיון עם צ'ארלי, מדוע הוא מעריך כי האמריקנים יכולים שלא להתערב בסוריה. הוא גם לא הוציא, או הזכיר במילה אחת את ההצעות האמריקניות שהונחו לפניו, ואם אכן היו הצעות כאלה, מי הביא אותן לפניו? אולם מטון דבריו היה ברור כי שוקל עתה הצעות כאלה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי במרכזן של הצעות כאלה שהושמו לפני אסד על ידי האירופאים, התחייבות מצידו של אסד, שלא להגיש עוד פעם את מועמדותו לנשיאות סוריה שתערכנה באמצע 2014. במילים אחרות אסד יסכים כבר עתה לפרוש מהשלטון. סעיף מרכזי שני, הוא בוודאי עתידו של הנשק הכימי הסורי ומי ימשיך להחזיק בו?
זו היא אחת הסיבות העיקריות מדוע אסד הדגיש בראיון לצ'ארלי רוז, כי הוא לא היה קשור בכל צורה ודרך שהיא עם התקפת הנשק הכימי במזרח דמשק. The Syrian President Bashar Assad "denied that he had anything to do" with the chemical weapons attack last month near Damascus.
מצד אחד לא הכחיש אסד כי הייתה התקפה כזו, אולם מהצד השני הכחיש כל קשר אליה.
לכך גם התייחסו דבריו, כי על ממשל אובמה להוכיח כי הוא, או צבאו, השתמשו בנשק הכימי, ולא המורדים. The administration should provide what it says is mounting evidence that Assad – and not the rebels fighting to oust him – used chemical weapons, he reportedly told Rose.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מוסרים, כי כל ההתפתחויות האלה יוצרות מצב, בו אי אפשר לשלול אף אחת משלוש האפשרויות הבאות:
1.
המו''מ הישיר או העקיף, באמצעות האירופאיים, בין ממשל אובמה ואסד יימשך.
2. המו''מ יתמוטט בגלל סיבה זו אחרת.
3. הנשיא אובמה יורה, למרות המגעים החשאיים שהאירופאים מנהלים, להתקפה האמריקנית על סוריה לצאת דרך.
אלה הן הסיבות העיקריות, מדוע הקבינט המדיני-ביטחוני הישראלי, אשר התכנס ביום א' בלילה, בראשותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כדי לדון במצב בסוריה, התפזר ללא החלטות.
פקיד בכיר ישראלי אמר: 'אנחנו מוכנים לכל ההתפתחויות'.

 

Print Friendly, PDF & Email