דברי הברכה של הנשיא אובמה לאיראנים לא יעזרו. עלי חמנאי: אם נשיא ארה"ב רוצה לדבר אתנו, הוא וושינגטון צריכים להשתנות, ולא טהרן.

המקורות האיראנים של תיקדבקה: עוד לא הספיק נשיא ארצות הברית באראק אובמה לשלוח, ביום ה' 19.3 את ברכת הווידיאו שלו לעם האיראני ולמנהיגיו לרגל ראש השנה האיראנית, בה הציע להתחיל ביחסים חדשים בין שתי המדינות new beginning, ולפעול כדי להחזיר את איראן למשפחת העמים, ובמערכה מתוכננת היטב שנערכה בטהרן במשך יום ו' ושבת ( 21.3-20) על ידי לשכותיהם של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, והנשיא אחמדינאז'ד, הפנייה הנשיאותית האמריקנית הזו נדחתה.
כדי שלא יהיה ספק, לא בוושינגטון, ולא בשום בירה מערבית אחרת, כי הדחייה היא סופית ומוחלטת, הטילה טהרן למערכה את הסמכות העליונה העומדת לרשותה, זו של המנהיג הרוחני לא רק של איראן, אלא של כל השיעיים בעולם, האייטוללה עלי חמנאי. בהופעה בשבת בבוקר בעיר משאהד, בצפון איראן, אמר חמנאי, כי למרות הדברים של אובמה, הוא איננו רואה כל שינוי אמיתי במדיניות של ארצות כלפי איראן.
חמנאי הוסיף ואמר: 'השינוי 'במילים' איננו מספיק'. ציטוט המקור: a change of U.S. "words" was not enough. 'אנחנו (האיראנים) נמשיך לעקוב, ואנחנו נשפוט'. 'אתם תשתנו, ההתנהגות (ההתייחסות שלנו אליכם) תשתנה'. ציטוט המקור:
: "We will watch and we will judge (the new U.S. administration) … You change, our behavior will change."
במילים אחרות, עלי חמנאי אומר במילים מאוד ברורות לאובמה, קודם על וושינגטון להשתנות, ואז טהרן תשנה את מדיניותה כלפי ארצות הברית, ולא להיפך.
לסדר המילים ולטון בו נאמר משפט זה על ידי עלי חמנאי, יש רק משמעות אחת והיא: אם ממשל אובמה יפסיק ויסיר את הסנקציות הכלכליות והפיננסיות מעל איראן, ויקבל את התוכנית הגרעינית האיראנית, כעובדה שאיננה ניתנת לשינוי, שהם תנאי המינימום האיראנים לפתיחת דיאלוג עם ממשל אובמה, אזי טהרן תהייה מכונה להאמין כי חל שינוי אמיתי במדיניותה של וושינגטון כלפיה.
המקורות האיראנים של תיקדבקה מציינים, כי הטעות הגדולה ביותר שממשל אומבה עשה ביום ו' לגבי הברכה הנשיאותית האמריקנית לאיראן, הייתה פרסום דבריהם של דובר הבית הלבן רוברט גיבס Robert Gibbs, ודובר הסטייט דפרמנט רוברט ווד Robert Wood , שאמרו, כי צעדי פיוס נוספים צפויים מצד הבית הלבן כלפי איראן.
רוברט גיבס אמר: 'כי באמתחתו של הנשיא אובמה ישנם עוד צעדים נוספים (במסגרת ההתקרבות האמריקנית לאיראן), אבל הוא לא יפרט אותם היום.' ציטוט המקור:
and there are many more, but none of which I am going to get into today.
הפירוש היחיד, שלא רק האיראנים, אלא כל גורם מדיני אחר, היו נותנים לדברים אלה, הוא כי המדובר בסימנים בולטים של חולשה, וחוסר ניסיון פוליטי. לכן תגובתו של חמנאי הייתה: הבה נראה עוד איזה דברים יש לכם להציע, כפי שאתם בעצמכם אומרים, ולאחר מכן אנו נשפוט ונחליט אם הדברים האלה מספקים אותנו או לא!
אפשר וצריך להניח כי גם לאחר כישלון זה ימשיך הנשיא אובמה במאמציו להידבר עם איראן. אולם המקורות האיראנים של תיקדבקה מציינים כי זו רק התחלת המו"מ נוסח 'הבזאר האיראני', או משחק השח האיראני, בו תמיד ידה של טהרן תהייה על העליונה. בעוד הנשיא אובמה רוצה להגיע לתוצאות מיידיות, מאחר והשעון הגרעיני האיראני החל כבר לתקתק, כל מטרתה של טהרן היא להרוויח זמן, כדי שתוכל להתקדם ולהשלים את בניית ארסנל הנשק הגרעיני שלה.

Print Friendly, PDF & Email