דווקא משום שחיזבאללה נכשל בחטיפת חיילי צה"ל, הוא יגביר ב-48 השעות את המאמצים להשיג מטרה זו, ואת האש.

מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: התוכנית המבצעית של חיזבאללה עליה עבדו ועמלו שלוה חודשים הייתה כזו: כוחות קומנדו של חיזבאללה שאומנו במיוחד למטרה זו על ידי יחידות פשיטה רכובות על אופנועים, ישתלטו ביום שני 21.11, על טנק ישראלי ועל אנשי צוותו.
יום לאחר מכן, ביום שלישי 22.11, יום העצמאות של לבנון, בעיצומם של הטכסים הממלכתיים, יופיע מזכיר חיזבאללה חסן נסראללה במסיבת עיתונאים ויציג את החיילים הישראלים שנשבו או את גופותיהם, ובמחווה ליום העצמאות הלבנוני יזמין את ישראל להתחיל לנהל משא ומתן של שחרורם תמורת אסירים לבנוניים ופלסטינים העצורים בישראל.
מה שעניין את נסראללה, זה לא תשובת ישראל. מה שעניין אותו הוא מה תהייה בהתפתחות כזו תגובתה של ממשלת לבנון בראשותו של הד"ר פואד סניורה.
מה ממשלת לבנון תגיד למראה הישראלים החטופים שיוצגו לעיני כל העולם?
שלחטוף חיילים ישראליים זה לא בסדר וזה נוגד את החלטות מועצת הביטחון?
או מה הממשלה לבנונית תעשה באותם רגעים בהם הדברים יתפרסמו? תפעל בכוח נגד חיזבאללה בניסיון לשחרר את הישראלים?
במילים אחרות, בדיוק למצב זה רצה נסראללה להגיע. להראות ללבנונים ולעולם הערבי כולו, כי ממשלת פואד סניורה היא ממשלה חסרת יכולת פעולה והיא משותקת.
ברגע שממשלת סניורה תתגלה ברבים כממשלה משותקת נסראללה ישיג חמש מטרות מרכזיות.
1. ממשלת פואד סניורה תיפול.
2. במילים אחרות כל מה שארצות הברית וצרפת השקיעו מאז רצח ראפיק חארירי בפברואר 2005, לבסס בלבנון ממשלה ושלטון שאינם קשורים בדמשק, יתמוטט!
3. ברגע שממשלת סניורה מתמוטטת, אין שום גורם בלבנון שיכול ללחוץ יותר על חיזבאללה להתפרק מנשקה.
4. עם הסרת האיום על התפרקות חיזבאללה מנשקה, הארגון יחזור ויתפוס את המקום המרכזי שהיה לו במשוואת הכוחות הפנימיים בלבנון.
רק בסוף השבוע האחרון אמר מנהיג הדרוזים ואליד ג`ומבלט, `כי מי שיגן על כוחות ההתנגדות (לישראל,) זה העם ולא הנשק.` כלומר אין צורך בנשק של חיזבאללה כדי לקיים את ההתנגדות לישראל. אם התוכנית המקורית של נסראללה הייתה עובדת כמתוכנן, ג`ומבאלט לא היה חוזר על דברים אלה.
5. נפילתה של ממשלת סניורה תשבש לחלוטין את עבודת וועדת החקירה של האו"ם בראשותו של מטלב מליס בנושא רצח ראפיק חארירי. שיתוף הפעולה מצד ראש הממשלה הלבנוני, הוא עד עתה הבסיס להתקדמותו של מליס בחקירה. שיבוש של עבודת הוועדה כמובן שתעזור מאוד לנשיא בשאר אסד בדמשק.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: מוסרים כי חיזבאללה החלו בהכנות לפעולה עוד לפני שלושה שבועות. הם הורידו מבקעת הלבנון את יחידת הכוחות המיוחדים שלהם, הנחשב כוח העילית של חיזבאללה והמונה בין 300 ל-400 איש מבסיסיו באזור הבקעה לדרום לבנון. בפעם הראשונה בחמש השנים האחרונות פתח חיזבאללה את מחסני הנשק שלו באזור בעל בק וביירות והעביר לדרום לבנון קטיושות, טילי נ"מ, ומרגמות כבדות.
תנועת כוחות ונשק זו היו הסיבה להתייעצויות הדחופות של הצמרת המדינית והצבאית הישראלית ולאזהרות שהשמיע בימים האחרונים הרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ.
אבל מה שצמרת הישראלית העסוקה מעל לראשה במשברים הפוליטיים לא הבינה הוא, נחישותו של נסראללה להגשים את תוכניתו.
זו הסיבה מדוע האזהרות הישראליות נפלו בלבנון על אוזניים אטומות, ומדוע המתקפה של חיזבאללה נפתחה ביום שני 21.11 , בשעה 15:00 אחה"צ. זו הייתה הפעולה הצבאית הגדולה ביותר שחיזבאללה ביצע אי פעם נגד מטרות ישראליות. המקורות שלנו מוסרים כי חיזבאללה ירו במשך חמש שעות של הפגזה 500 פגזים ורקטות. כלומר 100 פגזים לשעה. צה"ל הפעיל נגד חוליות היורים של חיזבאללה מסוקים שניסו לפגוע בהן. מהירי הזה יש לחיזבאללה לפחות 12 הרוגים.
תחת חיפוי האש הכבדה כבשו הכוחות המיוחדים של חיזבאללה את הכפר ראג`ר על שני חלקיו הלבנוני והישראלי, אך נכשלו במשימת העיקרית והיא לחטוף חיילים ישראלים חיים או מתים.
דווקא הכישלון ביום ב` הופך את 48 או אפילו 72 השעות הקרובות למסוכנות ביותר. נסראללה אינו מתכונן לוותר על מילוי תוכניתו, ובוודאי איננו מתכונן להודות לאחר יום אחד של קרבות בכישלונו. האש תחודש בשעות הקרובות.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות