דחפורים וטנקים של צה"ל פועלים בתוך אזור החיץ עם סוריה


דחפורים משוריינים מלווים בכוח טנקים של צה''ל חדרו
, ביום ג' 12.7, אל אזור החיץ שבין גבול ישראל וגבול סוריה, והחלו בהקמת ביצורים ותעלות נ"ט, בתוך שטח סוריה.
זו הפעם הראשונה בכל ששת שנות המלחמה בסוריה, שכוח צה''ל חוצה בגלוי את הגבול ונכנס לתוך שטח סוריה.  צה''ל פועל במרחק של 300 עד 500 מטר בעומק אזור החיץ.
הכוח לא נתקל בשום התנגדות.
גם משטר בשאר אסד בדמשק שתק ולא פרסם שום ידיעה או מחאה על פעולת הכוח הצבאי הישראלי. הגורם היחיד שמחה נגד פעולה ישראלית זו, הוא ארגון מורדים קטן בדרום סוריה שפרסם הודעה שמסרה פרטים על תנועות צה''ל בתוך אזור החיץ.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי הכוח הישראלי ממשיך בפעולותיו ביום ד' 13.7, באזור שמול עין זיוון בשטח ישראל, וקונטרה בשטח הסורי.
אזור החיץ הוגדר לפי הסכמי שביתת הנשק עם סוריה ממאי 1974 כשטח מפורז הנתון לפיקוח צבאי של כוח אונדו"ף UNDOF ולמנהל אזרחי סורי. משני צידי אזור ההפרדה נקבעו שתי רצועות דילול כוחות צבאיות, כל אחת ברוחב של כעשרה קילומטרים. ברצועה הראשונה מותר לכל צד להחזיק כ-75 טנקים, ו-6000 חיילים. ברצועה השנייה מותר להחזיק 450 טנקים. כמו כן נקבע שאסור להחזיק טילי קרקע-אוויר במרחק של עד 25 קילומטרים מקווי ההפרדה.
ההסכם קבע כי אזרחים סוריים שנאלצו לעזוב את בתיהם באזור החיץ יוכלו לשוב אליהם. הסורים התחייבו ליישב מחדש את קוניטרה, וכן התחייבו שלא יאפשרו פעילות טרור או חדירות מחבלים בגזרת הגולן. שתי התחייבויות אלו ניתנו בעל פה כהתחייבות לאמריקאים.
אולם מלחמת האזרחים בסוריה הביאה בשנתיים האחרונות לשינויים רבים באזור החיץ. כוח אונדו"ף UNDOF נעלם ואיננו, כשהוא משאיר אחריו וואקום אשר במשך הזמן התמלא על ידי כוחות של הצבא או המורדים הסוריים.  חלקו הגדול של אזור החיץ נשאר ריק  לאחר שגם ישראל וגם סוריה ניסו להקפיד למראית עין, כי גם הפסקת האש וגם ההסכמים שנחתמו לפני 42 עדיין שרירים וקיימים.
נראה כי השתיקה הסורית הרועמת על הפעולה הצבאית הישראלית, נובעת גם מרצונו של נשיא סוריה בשאר אסד, לנסות ולתאם תגובה סורית-איראנית-חיזבאללה כלפי תנועות צה''ל, וכי אסד מחכה לתשובה מטהרן בנושא.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי במקביל לתנועת כוחות הקרקע הישראלים בתוך אזור החיץ  הורגשה ביום ג' תנועה אווירית ישראלית לא שגרתית מעל לבנון וסוריה. מטוסי חיל האוויר העלו את רמת הכוננות לקראת יום השנה ה-10 למלחמת לבנון שחל השבוע.
העובדה  שחיזבאללה לא רק שלא חגג את האירוע אותו תמיד הגדיר 'כניצחון גדול', אלא אף לא הזכיר אותו במילה אחת, העלה את מפלס החששות בצה''ל מפני פעולה בלתי צפויה של חיזבאללה.    

 

Print Friendly, PDF & Email