דיונים בצמרת העיראקית על הפסקת משפטו של סדאם חוסיין.

מיוחד ובלעדי למקורות תיקדבקה בבגדאד:בצמרת השלטון העיראקית, ובייחוד בחוגים השיעיים שמסביב לראש ממשלת עיראק איברהים ג`פערי, הולכים וגוברים הקולות הדורשים או לשנות את הדרך בה מתנהל משפטם של סדאם חוסיין ובכירי משטרו, או להפסיק אותו בכלל, מאחר והמשפט הפך `להצגה הגדולה` של סדאם חוסיין. למקורות שלנו בבגדאד נודע כי לראש הממשלה איבריהם גפערי הוגשו בימים האחרונים ארבע הצעות באיזה דרך לנקוט.
1. להחליף את צוות השופטים שאינו מצליח להשתלט על סדאם חוסיין, ולנהל את המשפט בצורה של משפט היסטורי החושף את משטר הבעת.
2. להפסיק את המשפט ולנסח כתב אישום חדש.
3. לארגן את כל המשפט מחדש על ידי אנשי מקצוע בצורה שתבטיח עריכת משפט מרשים ומעורר כבוד, ולא כפי שהוא מתנהל כיום, כאשר התפרצויותיו של סדאם חוסיין ותקלות טכניות בלתי פוסקות הופכות אותו לאירוע מביך.
4. זו היא ההצעה המרחיקה לכת ביותר. לבטל את המשפט, ולהעביר את קביעת גורלו של סדאם חוסיין למשאל עם.
יועציו של ראש הממשלה ג`פערי אמרו לו כי כל יום שעובר ותושבי עיראק מתבוננים ושומעים את המתרחש בעת הופעותיו של סדאם חוסיין בבית המשפט, מתערער אמונם בממשלה העיראקית והם נוטים לחשוב כי כוחו של סדאם חוסיין עדיין לא פג. גם החוגים העוינים את סדאם חוסיין מודים כי הכריזמה שלו עדיין פועלת.
אחת הטעויות הגדולות של המשפט, אומרים היועצים לראש הממשלה, היא הפרסום הדחוי של הצילומים מהמשפט. לפי מדיניות זו הצילומים מועברים תחילה לעיונם של צנזורים אמריקנים ועיראקים, הבודקים אם הם אינם יכולים לסכן את חיי האנשים שמופיעים או נוכחים במשפט, או שאין בהם חשיפות ביטחוניות אחרות. בדרך כלל סרטים אלה `משוחררים` לשידור רק לאחר 40 רגע או שעה לאחר שצולמו והוקלטו באולם המשפט. היועצים אומרים כי בגלל מדיניות זו לא רק בעיראק אלא בכל העולם הערבי כולו, נתפש המשפט כאירוע שבויים ברשלנות, והמראה כי האמריקנים והממשלה העיראקית אינם מסוגלים לעמוד בלחץ שמפעיל עליהם סדאם חוסיין והמצב הביטחוני הנוכחי בעיראק. בפתיחת המשך משפטו בבגדאד ביום רביעי 7.12, סירב סדאם חוסיין להיכנס לאולם הדיונים, והודיע כי הוא מתייעץ עם עורכי הדין שלו. התרחשות זו הופכת את הצורך בהחלטה מהירה של ראש ממשלת עיראק איברהים ג`פערי מה לעשות עם משפט לדחוף ביותר. הממשלה בבגדאד איננה יכולה להרשות לעצמה להמשיך ולהתעורר בכל בוקר למצב בו סדאם חוסיין שולט בכלי התקשורת העיראקים והבינלאומיים.

Print Friendly, PDF & Email