דילמת נתניהו: התפייסות עם טורקיה או הכרה בכורדים?


( פעם היו יחסים אחרים בין הנשיאים אובמה וארדואן.)
ביום שישי 1.4 נפגש בניו יורק נשיא טורקיה טאייפ ארדואן לפגישה סגורה עם מנהיגי יהדות ארצות הברית. אנו לא נביא את דבריו למנהיגים היהודים, משום שעכשיו עולה חשד כבד, כי המתורגמן הטורקי שנילווה אליו, צנזר את דבריו כדי שאלו ישמעו מקובלים יותר. 
אולם בסיכום, כך מוסרים המקורות של תיקדבקה בניו יורק, ארדואן ביקש את עזרת המנהיגים היהודים שיסבירו גם לממשל אובמה בוושינגטון, וגם לממשל נתניהו בירושלים, כי עליהם להימנע מלתמוך בכורדים הסורים (חלקם הגדול מאורגן במפלגת ה-PYD, שלרשותה עומדת המיליציה הצבאית  PYG), ולהימנע מתמיכה בהקמת כל צורה שהיא של עצמאות כורדית, כולל אוטונומיה בצפון סוריה.
ארדואן לא אמר מה הוא יעשה אם תתרחשנה התפתחויות כאלה, אבל היה ברור  מדבריו, כי האפשרות של פלישת צבא טורקי לחלקים של צפון סוריה ומלחמה עם הכורדים שם היא אפשרות שנשקלת באנקרה ברצינות.
במילים אחרות, במקום שצבא טורקיה יילחם ב-ISIS, כפי שממשל אובמה מצפה מטורקיה, טורקיה תלחם בכורדים, מהלך שהנשיא אובמה מתנגד לו.
היחסים בין הנשיא אובמה לנשיא ארדואן התדרדרו ביותר בשבועיים האחרונים, בייחוד כאשר ארדון שבא לוועידת הפסגה לביטחון גרעיני בשבוע שעבר בוושינגטון, אפילו לא הוזמן לבית הלבן, ובקשה שלו להתקבל לשיחה פרטית בארבע עיניים בינו ובין אובמה נדחתה על הסף.  ארדואן נאלץ להסתפק בפגישה קצרה וקרירה עם אובמה שנערכה בשולי הוועידה.
הנשיא אובמה גם דחה הזמנה טורקית להשתתף ביחד עם ארדואן, בשבת 2.4 בטכס חנוכת מסגד ליד וושינגטון שבנייתו מומנה על ידי ממשלת טורקיה.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי סיבת הריב הגלוי בין אובמה וארדון היא לא רק הנושא של הכורדים בסוריה, אלא גם ההסכמים שבין אובמה ונשיא רוסיה ולדימייר פוטין לגבי המלחמה בסוריה בכללותה. ארדואן מתנגד לשיתוף הפעולה האמריקני-רוסי בסוריה, ולכך שחלק מהסכמים אלה מדבר על השארת נשיא סוריה בשאר אסד בשלטון עוד תקופה ארוכה בלתי מוגדרת.
לפני חודשיים, ב-7 לפברואר, בשובו מביקור באמריקה הלטינית, אמר ארדואן, כי על הנשיא אובמה לבחור בין הטורקים לבין הכורדים, אותם טורקיה מגדירה כטרוריסטים.
בשבוע שעבר הבחירה-התשובה של הנשיא אובמה הייתה ברורה, הוא החליט לתמוך בכורדים ולנטוש את ארדואן, אותו כינה ב-2012, אחד מתוך חמשת המנהיגים בעולם אתם הוא יכול  לטוות קשרים של אמון he was able to forge bonds of trust.

בינתיים עד שארדואן יצא בסוף השבוע מוושינגטון חזרה לאנקרה, הכורדים הסורים המונים כ-4 מיליון איש, והמרוכזים בשלוש מובלעות בצפון סוריה שכולן גובלות עם טורקיה, חסקה Hasakah-Jazeera , קובאני Kobani, ואפרין Afrin, ביצעו כמה צעדים נוספים לקראת יסוד מדינה עצמאית.  הכורדים הודיעו כי 'הם מעיינים בטיוטה של תוכנית להקים בשלושת האזורים הכורדים שיטת ממשל פדראלית דמוקרטית  Federal Democratic System , והכריזו על איחוד של המיליציות הצבאיות שלהן ל'צבא סורי דמוקרטי'  Syrian Democratic Forces-SDF.
ארדואן שעתה מסוכסך עם נשיאי ארצות הברית ורוסיה, אובמה ופוטין, ( עם האחרון בגלל הפלת המטוס הרוסי על ידי מטוסי קרב טורקיים בנובמבר 2015),  נכשל גם בפגישתו עם בניו יורק עם המנהיגים היהודים. הללו אמרו לנשיא הטורקי כי הם לא יתמכו בו ובמדיניותו כלפי הכורדים.
הם נימקו את החלטתם בשלוש סיבות:
1. תמיכת ארדואן בחמאס. על זה ענה הנשיא הטורקי כי הוא איננו תומך בחמאס, אלא בשיפור רמת חייהם של תושבי רצועת עזה, וכי כבר הושגו על כך הבנות עם ישראל.
2. המנהיגים היהודים תקפו את יחסו של ארדואן לנשיא מצרים פאתח אל-סיסי. למרות זאת תקף ארדואן את אל-סיסי בחריפות בפני המנהיגים היהודיים.
3. המנהיגים היהודים אמרו, כי הם אינם  מצליחים לקבל מירושלים אותות ברורים לא בשאלת היחסים עם טורקיה ולא לגבי עמדות ישראל לגבי הכורדים, למרות התמונה הוורדה שארדואן הציג לפניהם על היחסים בין ישראל לטורקיה.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי אין פלא שמנהיגי יהודי ארה"ב מקבלים מירושלים גמגומים לגבי עמדות ישראל בשאלת הכורדים. ראש הממשלה נתניהו מתקשה מאוד להכריע באם לסיים את הסכסוך עם טורקיה ולקבל את הסדרי הפשרה עליהם ארדואן כבר הסכים.
לכך יש ארבע סיבות עיקריות:
א. נתניהו מתקשה לבצע צעדי התקרבות לטורקיה וארדואן, כאשר אובמה ופוטין מתרחקים מהם.  מהצד השני נתניהו זקוק לטורקיה בעיקר בגלל נכונותה להיות הלקוח החשוב ביותר שיקנה את הגז הישראלי. 
ב. הכורדים עומדים בקשרים עם ישראל כבר שנים רבות, וקיימים יחסי ידידות בינם לירושלים. אחר הכול, אם תקום מדינה כורדית עצמאית בסוריה, שתתאחד עם המדינה-אוטונומיה כורדית בעיראק, המדובר במדינה כורדית בלב המזרח התיכון שתמנה כ-40 מיליון תושבים.  ישראל איננה יכולה ורוצה להפוך את הכורדים מידידיה למתנגדיה.
ג. יחסים מתפתחים בין ישראל למדינה כורדית בצפון סוריה, היא מהפכה אסטרטגית  במעמד שיש  לישראל מול משטר אסד, ונוכחות איראן וחיזבאללה בסוריה.  יחסים כאלה מבטיחים בפעם הראשונה נוכחות ישראלית בצפון סוריה על גבול טורקיה.   
ד. לא רק ארדואן מתנגד בחריפות להקמת מדינה כורדית עצמאית. גם רוב המדינות הערביות הסוניות החשובות, כמו סעודיה ומצרים, מתנגדות לכך. צעד חיובי של נתניהו כלפי הכורדים יפגע ביחסים המתפתחים במהירות בין ישראל למדינות ערב.

 

Print Friendly, PDF & Email