דמפסי: הישראלים מאמינים שארה"ב תשתמש באופציה צבאית נגד איראן. תיקדבקה: בישראל לא יודעים על כך

ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי, ניסה בשיחה עם עיתונאים במטוס בו עזב את ישראל, ביום ג' 2.4, לתאר את פגישותיו השבוע עם הצמרת המדינית והצבאית הישראליות כמוצלחות, וככאלה שהניחו את דעת הישראלים לגבי האפשרות שארה''ב תשתמש בעת הצורך באופציה הצבאית מול איראן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה שעקבו אחר שיחותיו ופגישותיו של הגנרל דמפסי בשלושת הימים בהם שהה בישראל (א'-ג' 2.4-30.3) מוסרים, כי בישראל לא מכירים התרשמות כזו, ואינם יודעים על הבנה שהושגה בין ארה''ב וישראל לגבי דרך הפעולה להביא את התוכנית הגרעינית הצבאית האיראנית לידי סיום.
בדברו עם עיתונאים אמר דמפסי, כי ארה''ב וישראל מצויות 'בהסכם רחב' in broad agreement, לגבי האיום שאיראן מהווה לאזור ואיך לטפל בו'. דמפסי נמנע מלומר כי ארה''ב וישראל השיגו, או חתמו על הסכם כזה.   
'אני חושב כי הם (הישראלים) מרוצים שיש לנו את האופציה הצבאית, באם האיראניים יחליטו לבחור בדרך של נטישת המסלול הדיפלומטי'. דמפסי חזר והדגיש כי' אני חושב שהם מרוצים שיש לנו את היכולת הזאת  (לתקוף את איראן), וכי הם מאמינים כי אנחנו (האמריקנים) נשתמש בה'. I think they are satisfied we have the capability. I think they believe we will use it.
דמפסי הודה שהיו בעבר הבדלים בדעות בין ארה''ב וישראל על הנושא, אולם עתה הוא חושב, כי שתי המדינות קרובות יותר בהערכותיהם לגבי האיום האיראני, ולגבי רצונה של ארה''ב לפעול' (נגדו).  Israel and the United States are closer now in their assessment of the threat Iran poses and America’s willingness to act.
'כל מה (שהישראלים) רצו לדעת הוא שאנו (ארה''ב) עדיין מחזיקים באופציה הצבאית, ושאנחנו ממשיכים לשדרג את היכולות הצבאיות שלנו', סיכם דמפסי את דבריו. They just wanted to know that we are maintaining and continuing to refine our military options.
הגנרל דמפסי נפגש בעת שהותו בישראל עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה  (בוגי) יעלון, הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, סגן הרמטכ''ל האלוף גדי אייזנקוט, וראש אמ''ן האלוף אביב כוככי. כמו כן ערך דמפסי מספר פגישות עם אלופי צה''ל במילואים, ביניהם ראש אמ''ן לשעבר האלוף עמוס ידלין. פגישות אלה שלא תואמו על ידי מערכת הביטחון הישראלית, הביאו להרמת כמה גבות של ישראלים בכירים בירושלים ובתל-אביב.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מעבר לעובדה שביקורו של ראש המטות המזוינים האמריקנים בישראל הוקדש ברובו לשאלה כיצד לטפל באיום הגרעיני האיראני, לא ידוע בישראל, כי הושגה הסכמה בין דמפסי ואנשי הצמרת המדינית והצבאית הישראלית, אותה דמפסי הגדיר במילים: 'השעונים (האמריקנים והישראליים לגבי התוכנית הגרעינית האיראנית), יותר מותאמים זה לזה מאשר לפני שנתיים.' Our clocks are more harmonized than they were two years ago. דמפסי מתכוון בדבריו לקיץ 2012, בה ישראל וצה''ל נערכו לתקוף את איראן, אבל לבסוף ביטלו את התקיפה תחת לחץ כבד של הנשיא אובמה.  
המקורות שלנו מציינים, כי המצב לגבי התוכנית הגרעינית האיראנית באפריל 2014, הוא שונה מזה שהיה לפני שנתיים.  דבריו של דמפסי מצביעים על כך, כי חילוקי הדעות העיקריים בין  ממשל אובמה וממשלת נתניהו נשארו בעינם.
מקורות ביטחוניים ישראליים אומרים, כי עצם העובדה שדמפסי בחר לציין, כי ארצות הברית תפעיל את האופציה הצבאית שלה, רק באם איראן תנטוש את הערוץ הדיפלומטי, מראה על כך שאין הסכמה בין וושינגטון וירושלים כיצד לטפל  בתוכנית הגרעינית האיראנית. לפי דברי דמפסי, תוכל איראן להמשיך בערוץ השיחות, כאשר במקביל היא ממשיכה לפתח את התוכנית הגרעינית שלה, ללא חשש שתותקף.   

  

 

Print Friendly, PDF & Email