דרישות לפיד: תיק החוץ. ווטו על השתתפות דרעי בממשלה. בנט דורש את תיק הדתות

מפרטים בלעדיים המגיעים למקורות של תיקדבקה ביום ו' 25.1 לפנות בוקר, על שיחתם בת השעתיים ומחצה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, ומנהיג מפלגת 'יש עתיד' עולה כי  יאיר לפיד הציג לנתניהו שלוש דרישות עיקריות: לפיד דורש להיות שר החוץ בממשלה החדשה. כמו כן דורש לפיד, כי לנציגי מפלגת 'יש עתיד' בממשלה תהייה זכות ווטו על מי נתניהו יטיל את תפקיד שר הביטחון.
לפיד לא הסתיר כי דרישה זו נועדה לחסום את מסירת תיק הביטחון לאביגדור ליברמן.
ליברמן אמר לנתניהו, כי אם הוא ייתן את תיק החוץ ללפיד, הוא ידרוש ממנו לתת לו את תיק הביטחון. עוד מוסרים המקורות שלנו, כי לפיד הודיע לנתניהו, כי הוא לא יישב בממשלה אחת עם אריה דרעי מש''ס, וכי עליו לכבד את דבריו בטלוויזיה בהם קרא לדרעי 'עבריין מורשע'. לפיד הבהיר, כי הוא איננו מטיל ווטו על השתתפות ש''ס בממשלה, אלא רק על השתתפותו של דרעי.
מלבד שורת החסמים שלפיד הציב לפני נתניהו, הסכימו נתניהו ולפיד, כי 'יש עתיד' תקבל לפחות עוד שלושה תיקים בממשלה החדשה שתקום. המדובר בתיק ביטחון הפנים, או הגנת העורף אשר יינתן ליעקב פרי, מי שהיה ראש השב''כ, ובשנים האחרונות איש עסקים ופיננסים. תיק החינוך שיופקד בידיו של הרב שי פירון. כמו כן נשקלה האפשרות לתת ליעל גרמן, מי שהייתה עד מלפני זמן לא רב ראש עיריית הרצליה, את אחד משלושת התיקים פנים, שיכון, או מסחר ותעשייה.
ב'ליכוד' החלו להישמע ביום ה' בלילה וביום שישי לפנות בוקר, קולות נגד צורת התנהגותו של יאיר לפיד, אשר לדברי כמה מקורות ב'ליכוד' 'מתנהג כאילו הוא ומפלגתו קבלו בבחירות לפחות 51 או 61 מושבים בכנסת'.
בכיר 'בליכוד' אמר לתיקדבקה: 'צריך להזכיר ללפיד כי בנימין נתניהו כיהן ארבע שנים כראש ממשלה, כאשר רוב תקופת כהונתה של הממשלה, עמדה במרכז האופוזיציה לה 'קדימה' שהיו לה 28 חברי כנסת'. 'אנחנו לא רוצים ממשלה צרה', אמר הבכיר, 'אולם אם לפיד ידחוף אותנו לכיוון הזה אנחנו לא נבהלים ממנו'.
המקורות שלנו מציינים, כי ברור שב'ליכוד' מנסים ליצור עתה לחץ נגדי ללחץ שלפיד מפעיל על נתניהו.
המינוי של לפיד לתפקיד שר החוץ והווטו שלפיד הטיל על מתן תיק הביטחון לליברמן, מקרבת את ההחלטה של נתניהו, עלייה דיווחנו כבר ביום ד' להשאיר את תיק הביטחון בידו, לאחר שהחליט לא לתת אותו למשה (בוגי) יעלון.
מצב זה מעמיד את נתניהו בפני בעיה כפולה. אין לו מועמדים בהם היה רוצה לא רק לתפקיד הביטחון, אלא גם לתפקיד שר האוצר. לכולם ב'ליכוד' ומחוצה לו ברור, כי נתניהו רוצה למנות שר אוצר סמלי, בעוד שהוא עצמו רוצה לנהל את ענייני המשק והכלכלה של ממשלתו. אולם גם נתניהו מבין שהוא איננו יכול לטפל גם בביטחון וגם באוצר. 
דרישתו של לפיד למנוע את השתתפות אריה דרעי בממשלה, מעמידה את נתניהו גם במצב קשה כלפי ש''ס וסיכויי השתתפותה בממשלה.
בשיחה שהייתה ביום ה' לנתניהו עם מנהיג 'הבית היהודי', הציג נפתלי בנט דרישה לקבל כאחד מתנאי היסוד להצטרפות מפלגתו לממשלה את תיק הדתות.
בנט הודיע כבר ביום ד' כי אחת ממטרותיו העיקריות היא להביא לרפורמה בדת במדינת ישראל. אם נתניהו ייענה לדרישתו של בנט וייתן לו את תיק הדתות, הוא יחסום בכך לא את כניסת ש''ס לממשלה, אלא את כניסת כל המפלגות החרדיות, שיקימו חזית משותפת נגדו, ונגד בנט. 
אין ספק, כי הדרמה הפוליטית של יום ה' בלילה, שייכת למנהיגת מפלגת 'העבודה' שלי יחימוביץ'. בשיחה שהייתה  ליחימוביץ' עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, היא הודיעה לו כי היא תעמוד בראש אופוזיציה אשר תתנגד בחריפות לצעדים הכלכליים והחברתיים של ממשלתו. יחימוביץ' אמרה לנתניהו, כי אם הוא יזום תהליך מדיני עם הפלסטינים,  'העבודה' תתמוך במהלכים אלה מבחוץ.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי עמדתה זו יחימוביץ', הביאה חלקים מצמרת מפלגת 'העובדה' למצב של כמעט מרד נגדה. שלושת תומכיה העיקריים במפלגתה, יצחק (בוז'י) הרצוג, אבישי ברוורמן, ובנימין (פואד) בן אליעזר, אמרו לה כי היא עושה טעות קשה, ועליה להצטרף לממשלת נתניהו.  עוד מוסרים המקורות שלנו, כי הרצוג דיבר במשך הלילה מספר פעמים עם יאיר לפיד וניסה לשכנע אותו, כי יפנה בקריאה פומבית ליחימוביץ' לבוא ולהצטרף אתו לממשלת נתניהו, כדי להבטיח שמרכז הכובד של הממשלה יהיה חילוני ולא דתי.
גם רוב חברי הכנסת החדשים במפלגת 'העבודה' אשר מונו לתפקידם בעיקר באמצעות הקולות של מחנה עמיר פרץ, תומכים בהצטרפות המפלגה לממשלה. עד שעת פרסום דברים אלה עומדת שלי יחימוביץ' בלחץ הכבד שמופעל עליה, וממשיכה להתמיד בעמדתה כי לא תצטרף לממשלת נתניהו.  
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות