האופנסיבה נגד ISIS במוסול נכשלה-מחכה להחלטות טראמפ


בואה
, ביום א' 4.12, של משלחת מפקדים של ISIS מראקא Raqqa  בירת ארגון הטרור בסוריה אל  בירת ISIS בעיראק-מוסול Mosul, מצביעה יותר מכל דבר אחר, על כשלון האופנסיבה האמריקנית-עיראקית על העיר, תשעה שבועות לאחר שנפתחה ב-19 לאוקטובר.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי המשלחת מסוריה, באה לתאם את הפעולות הצבאיות של ISIS בשתי 'בירותיו', לאחר שראשי ומפקדי ISIS קבלו החלטה להמשיך ולהגן על מוסול, מתוך הכרה כי הכוחות העיראקים והאמריקנים העומדים מולם לא יוכלו לכבוש אותה.
המקורות שלנו מדווחים, כי עתה כבר ברור גם בוושינגטון וגם בבגדאד, כי ההוראה הנשיאותית החשאית שהנשיא אובמה נתן למפקדים האמריקנים לכבוש  את מוסול מידיי ISIS עד 20 בדצמבר, מועד צאתו את הבית הלבן, לא תוכל להתבצע.
צבא בן 77,000 חייל, מהם 54,000 חיילים עיראקים מלווים ב- 5,000 חיילים אמריקנים  הנתמכים על ידי 90 כלי טייס שונים ו-150 כלי ארטילריה כבדה, לא רק שלא הצליחו לשבור ולהביא לנסיגתם-בריחתם-כניעתם של 9,000 אנשי ISIS  מהעיר, אלא  גם לא הצליחו לעצור הטקטיקה של התקפות נגד בה ISIS נוקט בעיר.
בידי הצבא  העיראקי מצוי היום רק עשירית מהשטח שעליו היה לכבוש באופנסיבה. הדויזיות העיראקיות המשתתפות במלחמה איבדו את התנופה הראשונית שהייתה להן  ואת רצונן להמשיך להלחם.
לכל הידיעות המתפרסמות בימים האחרונים, בייחוד בבגדאד, על התקדמות הכוחות העיראקים בחזית מוסול, אין שום בסיס. הכוחות העיראקיים אינם מנסים אפילו להתקדם מהעמדות בהן הם מחזיקים, וכל הפעילות שלהם מצטמצמת לחילופי אש עם כוחות ISIS שמולם.
את הסימן הראשון הברור לשינוי במדיניות המלחמה של ISIS במוסול, אפשר היה לראות כבר ביום שני 27.11, כאשר ארגון הטרור פרסם את סרט הווידיאו הראשון שלו מאז החלה האופנסיבה. בסרט שהופק בצורה מקצועית והערוך היטב, מציג ארגון את יכולותיו להגן על העיר. בסרט נראים כוחות קומנדו של ארגון הטרור,  עמדות צלפים, ריכוזים של מכוניות תופת, ורחובות שלמי מבוצרים היטב.  ISIS  גם דאג לפזר בכמה מקומות מהם נסוג פגזים וטילים בעלי ראש נפץ כימי. זה היה איתות ברור מצד ארגון הטרור שמעתה הוא לא יהסס מלהשתמש בנשק כימי באם הכוחות העומדים מולו ינסו לפרוץ לתוך העיר.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של  תיקדבקה מדוחים, כי חלק מכוחות ISIS שיצאו ממנה כבר בשלבים הראשונים של האופנסיבה החלו  עתה לחזור אליה.  כמו כן חזרו לעיר כמה אלמנטים של האדמיניסטרציה של ארגון הטרור, שיצאו ממנה עוד לפני שהחל האופנסיבה.
כפי שדיווחנו בעבר כמה פעמים, הכוחות הכורדים-הפשמרגה, הפסיקו את התקפתם-התקדמותם כבר לפני שלושה שבועות, ועתה הם עוסקים בהקמת קו הגנה שיפריד בין מוסול ובירת אירביל. הקו הזה נמצא 60 ק"מ צפונית לאירביל, וכ-45 ק"מ דרומית למוסול. במילים אחרות גם הכורדים מעריכים, כי ISIS ימשיך לשלוט במוסול וליצור משם איום על עריהם העיקריות.
בהכירם את המצב בשטח הוכנו בשבועיים האחרונים בפנטגון תוכניות לשליחת כוחות אמריקנים נוספים לחזית במוסול בניסיון להכריע שם הקרב. אולם תוכניות אלה לא תתבצענה לפני שהן תובאנה לעיונם והחלטתם של הנשיא המיועד דונלד טראמפ, ושל שר ההגנה שלו הגנרל ג'יימס מאטיס. 
שניהם יצטרכו להחליט מה יהיו הצעדים  הצבאיים נגד ISIS ואיזה אופי הם יישאו.

Print Friendly, PDF & Email