האזור מחדרה ועד חיפה הותקף על ידי החמס. מערך הטילים של החמס בקרב האוכלוסייה ברצועה לא הותקף

חצי מיליון ישראליים נוספים הצטרפו, ביום ו' 11.7, אל מעגל הנתונים תחת הפגזות הטילים של החמס, כאשר בשעה שלוש וחצי לפנות בוקר העיר כל האזור מחדרה ועד לחיפה כולל אזור הקריות הותקף על ידי טילים שנורו על ידי החמס. צה''ל עשה מאמצים רבים בשעות האחרונות לומר כי לא נפלו או יורטו טילים בחיפה, אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי לפחות שני טילים שהיו בדרך לחיפה יורטו צפונית לעתלית. בשעה 06:15 הבוקר נעשה ניסיון לפתוח חזית שנייה עבור החמס מלבנון, לפחות שני טילים נורו והתפוצצו ליד מטולה. אין נפגעים.
המקורות שלנו מוסרים, כי הירי על אצבע הגליל בוצע  משתי זירות ירי. זירת שיגור אחת הייתה  מהכפר הלבנוני עין עראב Ain Arab , הנמצא בבקעת הלבנון. שיגור זה נכשל. השיגור השני היה מהכפר מארי Mari, ליד חצבייה בדרום לבנון, משם נורו שני טילים שהתפוצצו בין כפר יובל למטולה. המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי עצם העובדה שהיה שיגור טילים מאזור בקעת הלבנון שהוא בשליטה מוחלטת של חיזבאללה, מצביעה על האפשרות כי הירי של טילים על ישראל ביום ו' בבוקר, הוא איתות ראשון כי חיזבאללה נערך לפתוח בחזית שנייה עבור החמס, למרות היחסים המתוחים ביניהם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי למרות שמאז תחילת המבצע 'צוק איתן' ביום שלישי 8.7, תקף חיל האוויר 900 מטרות טרור, מחציתם היו מטרות של משגרי טילים הנתונים במחסות קרקעיים. אולם מערך טילים זה שהושמד, הוא רק חלק ממערך הטילים של הטילים.  לפחות כמות דומה של משגרים נמצאת בתוך אוכלוסיה אזרחית, מוסדות חינוך ורפואה, ומסגדים. הדרג המדיני אסר על צה''ל לתקוף מערך זה, כדי שלא לגרום לאבידות גדולות של אזרחים פלסטינים. ממערך זה שלא נפגע, ממשיך החמס בירי הטילים. 
ביום ה' 10.7, דיווחו המקורות של תיקדבקה:
מטחים כבדים על אשדוד, באר שבע. טילים על ערד, אזור ים המלח, וגוש דן. צה"ל הורה  ביום ה' 10.7 בשעות הצהריים לתושבי העיירות הפלסטיניות הסמוכות לגבול  ישראל- עזה, בית להיה, בית חנון, עבסן הגדולה ועבסן הקטנה, להתפנות מיד מבתיהם, ולהגיע לחוף הים בעזה  מחשש שייפגעו. בצה"ל קראו לתושבים לפנות  מיד את האזור. בדרך כלל נוקט בצעד כזה שהוא כאשר כוחותיו עומדים להיכנס לאזור. במקביל המשיך החמס בשיגור הטילים על מטרות בישראל, עד עתה שיגר החמס, ביום ה', למעלה מ-160 טילים, דבר המעיד שהתקפות צה''ל עליו, לא פגעו ביכולותיו להמשיך ולשגר טילים בישראל.
קודם לכן דיווחנו:  
ביום השני למבצע 'צוק איתן', ביום ד' 9.7, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי הוא הורה להרחיב את ההתקפות של צה''ל ולערוך הכנות להיכנס לרצועה קרקעית באם יהיה צורך בכך. המקורות הצבאיים של תיקדבקה  מדווחים, כי לצה''ל לא ברור איך ומתי עליו בדיוק 'להרחיב את הפעולות', משום שהרחבה פירושה  כניסה קרקעית לרצועה,  פעולה שצה''ל עדיין איננו ערוך ומוכן לקראתה, בעיקר משום שהכלים ישנם בשטח, והכוחות עדיין לא.   
כיוון שעד פרסום דברים אלה, צה''ל לא קיבל תשובה ברורה מראש הממשלה, הוא ממשיך להפציץ מטרות ברצועה, ולפרסם מספרים על מאות תקיפות, ותצלומי ווידיאו של מטרות מתפוצצות ועמודי עשן. אבל בשטח ישנן עובדות והן מדברות עבור עצמן.
למרות  כל עמודי העשן, עדיין לא נפגע מפקד בכיר אחד, או מפקדה מרכזית אחת  של החמס. כלומר, שרשרת הפיקוד של החמס עדיין לא נפגעה. הסיבה לכך היא פשוטה מאוד: צה''ל עדיין לא קיבל פקודה לבצע זאת.    
הבעיה העיקרית עם מצב זה היא, שהחמס שמתבונן ומסתכל במתרחש ממול אצל צה''ל מעבר לגדר המערכת של רצועת עזה. מה שהחמס רואה הוא, כי בינתיים לא נמצאים שם מספיק כוחות קרקעיים ישראליים כדי לפלוש לרצועה, ועד שכוחות כאלה ירוכזו יעבור עוד לא מעט זמן. החמס מקשיב גם לדבריו של נשיא המדינה שמעון פרס לרשת CNN, בהם אמר, כי אם החמס יפסיק את ירי הטילים, צה''ל לא ייבצע כניסה קרקעית לרצועה.
זו הסיבה מדוע החמס החליט, ביום ד' בלילה, לחסוך בטילים, בייחוד בטילים ארוכי טווח, ולסתור  בהזדמנות זו את ההערכות הישראליות שהתרוצצו כל היום, כי צפוי ירי מסיבי של טילים למטרות מרוחקות בישראל, כמו חיפה.
העובדה שישראל עדיין לא החליטה סופית מה יהיו צעדיה הבאים במבצע, משאירה בידי החמס את מרווח הזמן והנשימה לו הוא זקוק  כל כך.
אם ירושלים איננה ממהרת, גם עזה איננה צריכה להזיז את עצמה. לחמס כדאי לשמור את הטילים לטווח אורך לקרבות מכריעים יותר.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי יש הרבה מהרשעות העצמית ויצר ההרס והווכחנות הישראלית האינסופיים, בידיעות שנפוצו ביום ד', לפיהן קיימת התמרמרות בצה''ל ובחיל האוויר, על כך שאין מספיק מודיעין טוב, שיאפשר את המשך ניהול המלחמה.
ידיעות ודיבורים אלה אינם נכונים. אנו לא ניכנס כאן לפרטים להסביר מדוע, משום שאם נעשה זאת נצטרך להיכנס לשיקולים המבצעיים של  הפעולה, ומה צה''ל  יודע ואיננו יודע על המתרחש בדיוק אצל החמס בשטח.
מה שצה''ל צריך, ולמה  שהוא ממתין, הוא לא מודיעין טוב יותר, אלא החלטה סופית של ראש הממשלה בנימין נתניהו לגבי המטרה הסופית של מבצע 'צוק איתן', וזו מתמהמהת להגיע.      

Print Friendly, PDF & Email