האחים המוסלמים הפעילו תחנת טלוויזיה בשם אחראר Ahrar 25-בני החורין, הקוראת למרד נגד הצבא המצרי. חשד כי היא פועלת מעזה

המתיחות בין צבא מצרים והאחים המוסלמים עלתה, ביום ה' 25.7 מדרגה, כאשר האחים המוסלמים הפעילו תחנת טלוויזיה חשאית בשם אחראר Ahrar 25-בני החורין. המשדרת מחוץ למצרים. התחנה קוראת בגלוי למרד בצבא מצרים, ומשווה את הגנרל אל-סיסי ואת הגנרלים המצריים לאלופי צה''ל.
מקורות מודיעין מערביים במזרח התיכון העוקבים אחר התחנה, מעריכים כי היא משדרת או מרצועת עזה, או מסודן. אם אכן יתאמת המידע כי התחנה משדרת מעזה, יפעל הצבא המצרי נגדה במטרה להשתיקה.
ביום שני 22.7, דיווחו המקורות המודיעיניים של תיקדבקה, כי כמה מראשי האחים המוסלמים המצריים ברחו לעזה, והם שוהים במלון 'החוף' Beach Hotel, שם הם הקימו מטה למלחמה בראשי צבא מצרים.
שר ההגנה המצרי הגנרל פאתח אל-סיסי, נחוש בדעתו לסיים בימים הקרובים את האלימות, השימוש בנשק חם, והתוהו ובוהו ברחובות מצרים, את המרד של הסלפיים החמושים בסיני, ואת סירובה של הנהגת החמס בעזה להישמע להוראות הצבא המצרי, אפילו המהלכים האלה יצריכו שימוש בכוח צבאי ויביאו לשפיכות דמים בהיקף גדול, כך מוסרים המקורות של תיקדבקה בקהיר.
הנשיא אובמה ויועציו בוושינגטון הנחרדים מאפשרות זו, ניסו ביום ד' להפעיל לחץ על אל סיסי לשנות את תוכניותיו, כאשר הם מזהירים אותו כי הן יכולות להביא לפריצתה של מלחמת אזרחים במצרים. לעומת טענות אמריקניות אלה, טען אל סיסי בתקיפות, כי דווקא חוסר פעולה מצד הצבא המצרי יגביר את הטרור והשימוש בנשק חם בהפגנות הנערכות במצרים, וכי אם לא תושג שליטה מידית במצב, הוא יכול להידרדר למלחמת אזרחים.
כאשר בבית הלבן נוכחו ביום ד,' כי הם נכשלו לשכנע את שר ההגנה המצרי מתוכניותיו הודיע הממשל, כי הוא משעה אספקת מטוסי קרב אמריקנים מדגם F-16 לחיל האוויר המצרי, כאיתות ברור להסתייגותה של וושינגטון מתוכניותיו של הגנרל אל-סיסי. אולם כל הסימנים מקהיר מראים כי אל סיסי החליט שלא לסגת מהחלטותיו.
בנאום שנשא ביום ד' בטלוויזיה הממלכתית המצרית אמר אל-סיסי: 'אני קורא להמונים לצאת לרחובות ביום שישי (26.7), כדי להוכיח את רצונם, ולתת לי, לצבא ולמשטרה, את המנדט להתעמת עם אלימות וטרור אפשריים'. ציטוט המקור: I urge the people to take to the streets this coming Friday to prove their will and give me, the army and police a mandate to confront possible violence and terrorism.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי אל-סיסי והגנרלים המצריים קיבלו את החלטתם להתעמת ישירות עם עשרות אלפי המפגינים של האחים המוסלמיים לאחר שאלה לא רק ממשיכים להפגין ברחובות קהיר והערים הגדולות במצרים נגד הממשלה הזמנית של מצרים וצמרת הצבא המצרי, בדרישה כי יחזירו את הנשיא המודח מוחמד מורסי לשלטון, אלא החלו בימים האחרונים לסגור אזורים שלמים בערים המצריות עליהם הם הכריזו עצמאיים משלטון הממשלה הזמנית והצבא.
בכניסות לאזורים אלה הוקמו מחסומים של שקי חול, שהם למעשה עמדות צבאיות. הוצבו שומרים הבודקים את זהותם ותעודותיהם של כל הנכנסים והיוצאים. אנשים שאינם מוכרים ונחשדים כמשתפי פעולה עם הצבא וכוחות הביטחון המצריים אינם מורשים להיכנס. מעל למחסומים ובכל מבנה בולט באזורים אלה נמתחו כרזות ענק ועליהן דמותו של מוחמד מורסי, וכתובות המכריזות, כי הוא שליטה החוקי של מצרים, וכי יש לציית להוראותיו.
אל-סיסי והגנרלים המצריים חוששים, כי תופעת 'האזורים הסגורים העצמאיים', עלולה להתפשט ולהפוך למרד גלוי, ואז הממשלה הזמנית במצרים והצבא יאבדו את השליטה על המתרחש ברחוב המצרי.

תופעה אחרת שמדאיגה את הגנרלים המצריים, היא התרבות המקרים בימים האחרונים בהם החלו מפגינים התומכים באחים המוסלמים להשתמש בנשק חם, בעיקר אקדחים, מול מפגינים התומכים בצבא ובהדחתו של מורסי.  בקהיר, אלכסנדריה, מנסורה, פורט סעיד, ואיסמעיליה, החלו  להופיע בימים האחרונים בהפגנות נושאי נשק חם רבים, כאשר הם נראים בבירור פותחים באש על המפגינים שמולם. השיא היה, כאשר ביום ד' הושלך בעיר מנסורה שבדלתא המצרית, הנמצאת כ-45 ק''מ צפונית מקהיר, מטען חבלה מתוך מכונית נוסעת. לפחות אדם אחד נהרג, ו-17 נפצעו. במטכ''ל המצרי ראו בהתקפה זו זליגה ראשונה מסוגה של התקפות הטרור מסיני אל תוך מצרים.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי המשמעות של הקריאה של שר ההגנה המצרי אל-סיסי להמונים לצאת לרחובות היא, כי הצבא שולח לרחובות את ההמונים כדי שהם יתעמתו ראשונים עם האחים המוסלמים, ורק לאחר מכן הצבא והמשטרה המצריים יתערבו. מאחר והאחים המוסלמים ישלחו לרחוב את ההמונים שלהם, פירושה של טקטיקה זו, בה עומד לנקוט הצבא, היא מלחמת אזרחים קרובה במצרים.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי בדיוניים שהתקיימו ביום ה' 25.7, במטה הכללי המצרי, נמסרה הערכה מפי הגנרל אחמד וופסי Gen. Wasfi, מפקד הארמיה השנייה, והגנרל אוסמה אסכר Gen. Askar, מפקד הארמיה המצרית ה-3, המפקדים על פעולות הצבא המצרי נגד הסלפיים החמושים בסיני, ונגד החמס ברצועת עזה, כי עד אמצע שבוע הבא, הם יתגברו על כוחות הסלפיים והמרידה נגד הממשלה בסיני תסתיים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בינתיים אין סימנים להתקדמות של הצבא המצרי בשטח.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות