האחים המוסלמים עומדים לפתוח במרד נגד הצבא המצרי

ההפגנות הנערכות על ידי האחים המוסלמים ביום ו' ושבת 5.10, בקהיר, אלכסנדריה, ואסיוט, בהן נהרגו לפחות 6 אנשים ולמעלה מ-40 נפצעו, וההתקפות של חמושים על מטרות של הצבא המצרי בערי תעלת סואץ בהן נהרגו לפחות 5 חיילים מצריים, הן הסימנים הראשונים 'למרד הגדול' נגד הצבא המצרי, בו עומדים האחים המוסלמים להתחיל ביום א' 6.10.
המקורות המודיעיניים והמזרח תיכונים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, על חמשת הצעדים העיקריים שהאחים המוסלמים עומדים לנקוט.
1. כבר הועברה באמצעות מערכת קשר חשאית, שחלקה פועל באמצעות המסגדים והסמינרים הדתיים, הוראה למיליוני מצרים לצאת ביום א' לרחובות בהפגנות ענק פתאומיות נגד שלטון הצבא.
2.
המטרה היא לא להשתלט על הערים הגדולות של מצרים, כקהיר, אלכסנדריה, סואץ, ואיסמעיליה, שם קיימת נוכחות גדולה של הצבא וכוחות ביטחון הפנים המצריים. ההשתלטות של האחים תתבצע בערי ובעיירות השדה בכל חלקי מצרים.
בישובים אלה אין כמעט כוחות צבא. הרמה המקצועית של כוחות ביטחון הפנים המצריים היא ירודה, ורוב כוחות המשטרה נשלטים עלי ידי הבוסים המקומיים של האחים המוסלמים.
3. ה-6 באוקטובר נבחר כתאריך לתחילת ההפגנות בעיקר משום שזה היום בו הצבא המצרי לפני 40 שנה, ב-1973, חצה את תעלת סואץ במטרה לכבוש בחזרה את סיני מידי הישראליים. הנהגת האחים רוצה להצביע על ההבדל הגדול שהתרחש מאז אצל הצבא המצרי, שקודם פעל נגד צה''ל, ועכשיו הוא פועל נגד העם המצרי.
5.
לקראת ההפגנות, ביצעו האחים המוסלמים דה-צנטרליזציה של כל המנגנוניים שלהם. בעוד שעד עכשיו כל הפגנה וכל סיסמא שהונפה בה ברחבי מצרים, הייתה צריכה לקבל את אישור ההנהגה בקהיר, עתה הועברה סמכות זו למטות מקומיים שהוקמו בכל עיר, עיירה וכפר. לכל מטה ניתנה הסמכות לגייס את הכוחות הנראים לו, לקבוע את נושאי ההפגנות, תוכן הנאומים והסיסמאות, כך שיתאימו לאזורים הגיאוגרפיים.
מלבד הרצון לתת חופש פעולה וארגון לפעילים, הכוונה היא להזרים לרחובות עשרות אלפים פעילים מקומיים, שאינם מוכרים לשלטונות הביטחון והמודיעין המצריים, אשר יתקשו לעוצרם. צריך לציין כי האחים המוסלמים נוקטים באוקטובר  באותה שיטה בה נקטו מתנגדי מורסי, בתנועת 'תמרוד' Tamarod-rebellion , רק חצי שנה קודם לכן, כאשר החלו לגייס את ההמונים לצאת לרחובות, במטרה להפיל את שלטון האחים המוסלמים.
5. ב-6 באוקטובר תבוצע ההופעה הראשונה של המפגינים ברחובות מצרים, והכוונה שהיא תלך ותתרחב לשאר חלקי מצרים, כאשר השלטון מוצא מידי הצבא וכוחות הביטחון המצריים בערי השדה, והם נשארים לשלוט רק במרכזי הערים הגדולות במצרים. באם המהלך הזה יצליח, יעברו האחים המוסלמים לשלב השני של המרד שלהם, וינסו להעביר אותו לערים המרכזיות.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות