האידיאולוגיה של בן לאדן לא השתנתה: רק מגה פיגוע ימוטט את האמריקנים

רק מגה פיגוע באחת הערים האמריקניות המרכזיות, ובייחוד בניו יורק, או בשיקאגו, לוס אנג'לס, ויוסטון, שיפגע בעוצמתה הכלכלית של ארצות הברית, הוא שיביא את האמריקנים להוציא את כוחותיהם הצבאיים מהמזרח התיכון. זו האסטרטגיה הבסיסית של אוסמה בין לאדן העולה מתוך החומר העצום הכלול במחשבים, יומנים, והחסינים hard disks, שנמצאו בביתו על ידי הפושטים האמריקניים שחיסלו אותו ב-2.5 באבוטאבאד בפקיסטן, ואשר נבדק עתה על ידי החוקרים האמריקנים.
השרה לביטחון הפנים האמריקנית ג'אנט נאפוליטאנו Janet Napolitano, אמרה ביום חמישי 12.5 לפנות בוקר, (יום ד' בלילה זמן ארה''ב), כי עיקר הדאגה של שירותי הביטחון האמריקנים הוא מפני מפגע בודד, ייתכן אפילו אזרח ארצות הברית, אשר יחליט לנסות לנקום את חיסולו של בן לאדן. 'שחקן (טררוריסט) בודד כזה שאין לו מגע עם אף אחד', אמרה נאפוליטאנו, 'זה דבר שקשה מאוד למנוע' (ממנו לפעול). ציטוט המקור: One source of concern is what is called 'the lone wolf,' she. And a sole actor, who's not in contact with anyone — that's very difficult to prevent.
אולם לאחר זמן קצר מאוד שינתה את דבריה וטענה, כי ייתכן כי המדובר גם בקבוצה של טרוריסטים, אזרחי ארצות הברית, אשר עומדים בקשר עם אל קעידה. 'אנחנו פועלים מתוך ההנחה', אמרה נאפוליטאנו, כי טרוריסט, או קבוצה (של טרוריסטים), פועלים למעשה כאשר הם עומדים בקשר עם אל קעידה'. ציטוט המקור:But I can say that we do operate under the premise that be it a homegrown terrorist or a group, they may be actually operationally in touch with Al Qaeda. We just operate under that assumption.
לאור העובדה כי בחומר של בן לאדן נמצאו כמה רעיונות על פיגועים ברכבות בארצות הברית, אמרה נאפוליטאנו כי משרדה עומד בקשר עם חברות רכבות אמריקניות, כדי להיות בטוחים כי הן ממלאות אחרת הוראות הביטחון שניתנו להן.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי דבריה של השרה לביטחון המולדת, מצביעים על כך  כי החומר שנמצא בחווילה של אוסמה בן לאדן באבוטאבאד, לא תרם מאומה למניעתם של פיגועים נוספים בתוך ארצות הברית, ולא גילה שום מידע על רשתות טרור חדשות, או ישנות של אל קעידה המתכוונות לבצע פיגועים בערים המרכזיות בארצות הברית, באירופה, ובמזרח התיכון.
כמו כן לא חשף החומר עד עכשיו, לאחר 10 ימים של בדיקה, שום קשר של בן לאדן עם רשתות טרור פעילות.
מומחי הטרור שלנו אומרים כי הדבר איננו מפתיע מאחר וגם כאשר בן לאדן עסק בסוף שנות ה-90 ובשנים 2000 ו-2001 בהכנת פיגועי 9/11 במגדלי התאומים בניו יורק ובוושינגטון, פיגועים שהוא עצמו אמר שהופתע שהצליחו, הוא לא עמד אף פעם בקשר ישיר עם קבוצת 19 אנשי הטרור בראשותו של מוחמד עטאה Mohamed Atta, אשר הכינו בהמבורג בגרמניה את הפיגועים. גם כאשר בן לאדן נפגש כמה פעמים בודדות, כנראה לא יותר משלוש פעמים, עם עטאה, השיחה ביניהם הייתה יותר על הקונספציה הכללית של האפקט של מגה פיגוע על מעמדה ועוצמתה הכלכלית של ארצות הברית בעולם, שיכריח אותה להוציא את כוחותיה הצבאיים מהמזרח התיכון, מאשר על פרטים מבצעיים וטכניים הנוגעים לפיגוע עצמו.
זו הסיבה העיקרית מדוע החומר הרב שהשאיר אחריו בן לאדן, הוא יותר צוואה אידיאולוגית-טרוריסטית, מאשר מידע מודיעני היכול לעזור לארצות הברית במלחמה נגד אל קעידה, בפקיסטן, תימן, צפון אפריקה, במזרח הרחוק, או באסיה המרכזית.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי מסקנה עיקרית נוספת העולה מתוך החומר שנמצא אצל בן לאדן היא,  כי רשתות הטרור השונות של אל קעידה ברחבי העולם התייחסו מאז פיגועי 9/11 בארצות הברית לגישתו של אוסמה בין לאדן לפיגועי טרור, כאל כללי הלכה טרוריסטית, שיש לשאוף אליהם, אבל הם אינם ניתנים להשגה.
מלבד פיגוע הרכבות במדריד במרס 2004, בו נהרגו 191 איש, ו-1,800 נפצעו, פיגוע שאחריו הוציאה ספרד את כוחותיה הצבאיים מהמלחמה בעיראק, שום פיגוע אחר של אל קעידה שבוצע ב-10 השנים האחרונות, אפילו לא הפיגוע ברכבות התחתיות ובאוטובוס בלונדון ביולי 2005, מילאו אחר כללי האידיאולוגיה הטרוריסטית שבן לאדן עיצב, קרי- למוטט את עוצמתה הצבאית והכלכלית של ארצות הברית.
ממה שעולה מהחומר שנמצא במאי 2011 באבוטאבד, בן לאדן אף פעם לא החשיב פיגועים ממוקדים קטנים המבוצעים על ידי מפגעים בודדים lone wolf, עליהם דיברה ביום ה' השרה האמריקנית לביטחון המולדת ג'אנט נפוליטאני, אלא אם בפיגועים כאלה משתמשים בחומרים גרעיניים, כימיים, או ביולוגים. אולם עד עתה אין שום סימן כי לאל קעידה הייתה, או יש אפשרות לבצע פיגוע כזה.

Print Friendly, PDF & Email