האיום במלחמה התקועה של ארה"ב, רוסיה ואיראן- נגד ISIS בעיראק ובסוריה

הפעילות המדינית הנמרצת והאנרגטית במזרח התיכון סביב ארבעת המלחמות המתחוללות בו, בלוב, תימן, עיראק וסוריה, שהתרכזה השבוע במוסקבה, תעבור בשבוע הבא לוושינגטון לשם יגיע לביקור בבית הלבן, כדי להיפגש עם הנשיא אובמה, סלאמן מלך ערב הסעודית.
השבוע היו במוסקבה, מלך ירדן עבדאללה, השליט למעשה של איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, יורש העצר  הנסיך שייח' מוחמד בין זאייד אל נאיין  Prince Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, שצבאו נלחם עתה ביחד עם הצבא הסעודי בתימן, ונשיא מצרים פתאח אל-סיסי, הנאבק ב-ISIS בחצי האי סיני, בגבולה המערבי של מצרים עם לוב, וגם בתוך קהיר.  
כולם דנו בעיקר בניסיון לפתור שתי מלחמות: המלחמה הסורית, והמלחמה ב-ISIS, כדרך או אמצעי לפתור את שאר המלחמות.
אולם חוץ ממילים גבוהות ריקות מתוכן מעשי, ומלבד דיון עקר ברעיונות אלה ואחרים שהעלו בעיקר הרוסים והאיראניים, נשארו בשטח שתי עובדות שאף אחד, כולל הנשיא אובמה, ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין,  אינם מסוגלים לפתור או לשנות.
1. המלחמה הבינלאומית ב-ISIS בראשות ארצות הברית-נכשלה. במקום להיחלש ISIS מתחזק וכובש שטחים חדשים, כולל שדות נפט גדולים בלוב, במזרח התיכון.
2. הפתרון אשר ההסכם הגרעיני בין ארצות הברית והמעצמות  לאיראן היה צריך להציע למצבים אלה, בדמות אספקת כוחות הצבאיים שילחמו ב-ISIS-נכשל.
כוחות משמרות המהפכה האיראניים, הצבאות המקומיים הסוריים והעיראקיים העממים שהאיראנים הקימו, ושורה של מליציות שיעיות אפגאניות ופקיסטניות פרו-איראניות שהאיראנים הביאו לסוריה ולעיראק, לא רק שאינם מהווים משקל נגד לכוחות ISIS, אלא אינם מסוגלים להתמודד עם הטקטיקה שלהם.
בסוריה המלחמה ב-ISIS תקועה, כאשר מלבד הישגים מקומיים של לוחמים כורדים סוריים, אין שום כוח צבאי ממשי שמאיים על הערים, השטחים, ושדות הנפט ש-ISIS  כבש בשנה האחרונה.
חיזבאללה שהיה צריך להיות הכוח הצבאי שיגן על לבנון מפני פלישה של ISIS המאיים לכבוש את צפון בקעת הלבנון ולצעוד משם אל העיר טריפולי, ובכך להקנות לעצמו אחיזה בחופים של מזרח הים התיכון, תקוע בקרבות מרים בסוריה עם כוחות המורדים הסוריים, כשהוא איננו מצליח לפרוץ את קוויהם, לא בדרום, מרכז, או צפון סוריה.
גם המלחמה ב-ISIS בעיראק תקועה.
שורה של ערים עיראקיות אסטרטגיות, כמו רמאדי, פאלוג'ה, בייג'י-עיר בתי הזיקוק הגדולים של עיראק, מוסול, ורוב האזור המערבי של עיראק-אזור אנבאר כולל העיר חאדיתה Haditha המאפשרת שליטה על נהר הפרת Euphrates – נמצאות תחת שליטת כוחות ISIS.
לא הכוחות המיוחדים הירדניים, אשר פועלים בחשאי, 200 ק"מ בתוך השטח העיראקי במחוז אנבאר, כשהם נתמכים צבאית ומודיעינית על ידי ארצות הברית וישראל,  לא כוחות 'וועדות הגיוס העממיות "popular mobilisation committee” בפיקודו של האיראני אבו מהדי אל-מוהנדיס Abu Mahdi al-Muhandis, שהוא למעשה סגנו של הגנראל קסאם סוליימני, לא יחידות צבא עיראק אשר מודרכות על ידי האמריקנים, מצליחים להזיז את ISIS מקווי ההגנה שלהם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי השבוע היו בחזית העיראקית שתי תופעות מדאיגות המצביעות על הרחבת והעמקת המלחמה.
א. איראן החלה להעביר בימים האחרונים מאיראן לתוך עיראק טילי קרקע-קרקע מדגם 'זילזאל'-Zelzal-3B-meaning "earthquake"- made solid propellant missile, שיש להם טווח של 250 ק''מ, שבעזרתו מקווה הפיקוד העליון של משמרות המהפכה האיראניים, להכריע את המלחמה נגד כוחות ISIS. 
ב. ISIS בעיראק נקט בטקטיקה צבאית חדשה המכונה במערב 'מערכת ההגנה הניידת של מטעני צד'– The ISIS mobile defense of SVBIEDs. המדובר בעשרות כלי רכב משוריינים עליהם מוטענים מאות ק"ג של חומרי נפץ, הנשלחים להתפוצץ מול השיירות של הכוחות הנלחמים נגדם ומול עמדותיהם ובסיסיהם. 
בדרך כזו הרגו ISIS, את המפקד, סגנו, וצוות הפיקוד של הדוויזיה העיראקית מס' 10, ואת סגן המפקד של כל הכוחות העיראקיים באנבאר.
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין יכול להציע לכל השליטים הערביים שביקרו אצלו השבוע נשק, כורים גרעיניים רוסיים, הסכמים משותפים להלחם בטרור, ופתרונות כאלה ואחרים לגבי מעמדו של בשאר אסד. אבל הוא איננו יכול להציע שום דבר מעשי כיצד להלחם ב-ISIS.
נשיא ארצות הברית אובמה, יכול להציע לסלאמן מלך סעודיה, עזרה במלחמה בטרור, אולם הוא איננו יכול להסתיר מסלאמן את העובדה כי המדיניות שלו על ההשענות על הכוחות האיראניים בעיראק-הגובלת עם סעודיה-נכשלה. אובמה גם איננו יכול לעשות דבר כדי לעזור לסעודים לעצור את התמיכה הנרחבת ל-ISIS, המתפשטת בקרב דור הצעירים הסעודים.        
במצב זה אין שום כוח המאיים על ISIS, גם אם לאיראן יהיה נשק גרעיני!

 

Print Friendly, PDF & Email