האיום הרוסי פעל. המתקפה הטורקית נעצרה. טראמפ מוציא את הכוחות האמריקנים גם ממזרח סוריה ופותח את הגבול בפני האיראנים

מלבד כמה תנועות מוגבלות של הכוחות הטורקיים שפלשו בשבוע שעבר לצפון סוריה, נכון ליום שלישי בבוקר 15.10, נראה כי תנועת הכוחות הסוריים לתוך הערים ואזורי המלחמה הכורדיים, כשהם מגובים באיום רוסי מסווה לפעול נגד כל מי שינסה לפעול נגדם ולהפר את ההסכם הרוסי-סורי-כורדי שהושג ביום א' (13.10), עצרה בינתיים את המתקפה הטורקית בצפון סוריה.
נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן אמנם הכריז, כי שום דבר לא יעצור את ההתקפה הטורקית, אולם בשטח המתקפה נעצרה.
ארדואן גם הוסיף ואמר, כי טורקיה מתואמת עכשיו עם רוסיה וכי הוא איננו צופה לבעיות בגלל מה שהוא הגדיר 'יחסה החיובי' של מוסקבה, אבל הוא לא פירט כיצד 'התיאום' הזה משפיע על המשך המתקפה הטורקית.

בינתיים, כוחות של הצבא הסורי נכנסו לעיר מאנביג' Manbij והכוחות הכורדיים נשארו בה ולא כוחות הצבא הטורקי. הערים קובאני, ראס אל עין Ras al Ayn ותל עבאייד Tal Abyad, שמקורות טורקיים הודיעו על כיבושן, נכון לעכשיו, נשארו בשליטת הכוחות הכורדיים.
מהמתרחש בשטח ברור, כי ארדואן מנסה להרוויח זמן כדי להחליט כיצד לפעול מול האיום הצבאי הרוסי-סורי לפעול נגד הכוחות הטורקיים, לפני שהוא מחליט להמשיך במתקפה, או מחליט להפסיק אותה.
צריך להניח, כי ארדואן ינסה לבדוק עד איזה נקודה הוא יכול לנסות לפעול נגד הכוחות הסוריים מבלי להביא את הרוסים לפעול צבאית נגד כוחותיו.
ארדואן יודע כי פוטין איננו טראמפ והוא לא יעבור בשתיקה על הפגזות או הפצצות על כוחות רוסיים הנמצאים בשטח, כפי שטראמפ עשה בשבוע שעבר כאשר הטורקים הפגיזו עמדות של הצבא האמריקני ליד קובאני.

במקביל, במשך יום שני, המשיך הנשיא טראמפ להסיג את הכוחות האמריקנים מסוריה.
נכון לעכשיו, טראמפ הורה על פינוי כל הכוחות האמריקנים לא רק מצפון סוריה, אלה גם מכל אזורי הגבול המזרחיים של סוריה עם עיראק.  טראמפ אמר, כי הכוחות שיפונו מסוריה, לא יפונו מהמזרח התיכון, והם יעקבו מרחוק אחר המתרחש בסוריה.
ביום ב' (14.10)  טראמפ צלצל אל ארדואן ודרש ממנו להכריז על הפסקת אש בלחימה בצפון סוריה.
למעשה טראמפ ניסה לנצל את המצב שהשתרר ממילא בשטח, כדי להראות שהוא איננו נשאר אדיש למתרחש.
נוסף לצעד זה הטיל טראמפ סנקציות על שני שרים ושלושה פקידים בכירים המעורבים בניהול המלחמה בסוריה בממשל ארדואן, העלה את המכסים על יבוא פלדה מטורקיה ב-50 אחוז, והורה להפסיק את המו"מ האמריקני-טורקי על הסכם סחר בין שתי המדינות בהיקף של 100 מיליארד דולר.

צריך לשים לב לשיטתיות ולעקביות בה נוקט טראמפ.
לפני שנה ביולי 2018, הפסיק טראמפ את תמיכת ארצות הברית בכל ארגוני המורדים הסוריים בדרום סוריה, ומסר את השליטה בשטח לידי הכוחות הרוסיים והסוריים.
לכל אלה בישראל הצועקים היום מדוע ישראל איננה עוזרת היום לכורדים, צריך להזכיר כי ישראל וצה"ל שיתפו אז פעולה עם טראמפ  בהחזרת השטחים האלה, כולל השטחים בגבול סוריה עם רמת הגולן, חזרה לשלטון דמשק, תוך כשהם נוטשים את אלה שנלחמו עבורם.
שנה לאחר מכן, באוקטובר 2019, מעביר טראמפ לידי הרוסים והסורים את השליטה בצפון ובמזרח סוריה.
מקורות אמריקנים בוושינגטון מסרו ביום ג' 15.10 לפנות בוקר, כי הנקודה היחידה בה כוחות אמריקנים יישארו בסוריה תהייה באל טאנף Al Tanf, שם ישנו בסיס אמריקני גדול הממוקם על מפגש הגבולות סוריה, ירדן ועיראק.
מזווית ראייתה של ישראל פירוש הצעד הזה הוא, כי הכוחות האמריקנים שהיו עד עכשיו במזרח סוריה והגבילו את הנוכחות האיראנית בשטח רק לאזור אבו קמאל, פתחו עכשיו את רובו של גבול סוריה עיראק בפני תנועה חופשית של האיראניים, חיזבאללה והמליציות השיעיות העיראקיות השולטות בצד העיראקי של הגבול.  


Print Friendly, PDF & Email