האיחוד האירופאי: ההפרות האירניות 'אינן משמעותיות'. הסיבה: וושינגטון וטהרן ממשיכות לבדוק את האפשרויות למו"מ ביניהן

המדיניות האיראנית של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ושל ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו ספגה, ביום שני 15.7 מכה, כאשר מדינות האיחוד האירופאי דחו את תביעת ארצות הברית וישראל להטיל על איראן סנקציות נוספות.

שרת החוץ היוצאת של האיחוד פרדריקה מוגריני קבעה, כי ההפרות שאיראן ביצעה בהסכם הגרעין בתגובה על הסנקציות האמריקניות 'אינן משמעותיות' The remaining parties to the Iran nuclear deal do not see Tehran’s breaches as significant, וקראה לארה"ב ולאיראן להמשיך ולנסות לפתור את הבעיות שהתעוררו בדרך דיפלומטית.

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו מיהר להגיב ובסרטון קצר שפרסם אמר את הדברים הבאים:  'התגובה של האיחוד האירופי להפרות האיראניות מזכירה לי את הפייסנות האירופית של שנות ה-30. גם אז היה מי שטמן את ראשו בחול ולא ראה את הסכנה המתקרבת. כנראה שיש כאלה באירופה שלא יתעוררו עד שטילים איראניים גרעיניים לא ייפלו על אדמת אירופה, אבל אז זה כמובן יהיה מאוחר מדי. אנחנו בכל מקרה נמשיך לעשות כל מה שצריך כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני'.

המקורות של תיקדבקה מציינים, כי דבריו של נתניהו היו יותר מכוונים לזירה הפנימית הישראלית מאשר לאירופאיים. גם נתניהו יודע ומבין, כי כל זמן שבין ממשל הנשיא טראמפ בוושינגטון, וממשל הנשיא חסן רוחאני מתנהלים מגעים חשאיים על התנאים בהם יוחדש המו"מ הגרעיני בין ארצות הברית לאיראן, אין סיכוי כי האירופאיים, או כל גורם מדיני אחר, יגביר את הלחץ המדיני והכלכלי שלו על איראן, בוודאי שלא האירופאיים.

רק ביום א' השבוע אמר נשיא איראן חסן רוחאני, כי איראן מוכנה לשבת לשולחן המו"מ עם ארצות הברית בתנאי שוושינגטון תבטל את הסנקציות הכלכליות שהטילה עליה ותודיע כי היא מבטלת את החלטתה לפרוש מהסכם הגרעין.
ממשל הנשיא טראמפ כמובן שלא ינקוט בצעדים כאלה, אולם ברור כי שני הצדדים נמצאים בעיצומו של מו"מ, בו ישנם עליות ומורדות, באיזה תנאים יחודש המו"מ ביניהן.
עוד מציינים המקורות של תיקדבקה, כי המגעים החשאיים האלה מלוויים בכמה 'צעדי הרגעה' שטהרן ביצעה באחרונה כלפי ארצות הברית. נפסקו ההתקפות האיראניות על מטרות נפט במפרץ ובשלב זה נפסקו גם ההתקפות של גורמים פרו-איראניים על מטרות צבאיות ואזרחיות אמריקניות-במיוחד בעיראק.
ברגע שההתקפות האלה תחודשנה, זה יהיה סימן כי המגעים החשאיים המתקיימים כיום, רובם באמצעות שוויץ, עיראק ועומאן, נכשלו.
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות