האיראניים חיסלו את בנו של מוחסן רזאי בדובאי, באותה שיטה בה חוסל איש החמס מבחוח

זמן קצר לאחר ההתפוצצויות בטהרן, בשבת 12.11, חוסל במלון בדובאי, כנראה על ידי סוכנים איראניים, בנו של אחד מראשי המשטר האיראני מוחסן רזאי, מי שהיה מפקד משמרות המהפכה, והיום מזכיר המועצה לאבחון האינטרסים של המשטר.
אחמד רזאי Ahmad Rezaei, בשנות הארבעים לחייו,  נמצא מת בחדר 23 בקומה 18 של מלון גלוריה Gloria Hotel בדובאי.
שיטת החיסול של אחמד מזכירה את שיטת הריגתו של איש הקשר של החמס עם האיראנים מוחמד מבחוח Mahmoud al-Mabhouh , לפני כשנתיים ב-19 לינואר 2010, במלון אחר בדובאי. דובאי האשימה את סוכני המוסד הישראלי ברצח.
שום סימני אלימות לא נמצאו על גופתו של אחמד רזאי, אולם נראה כי הוא הורעל באותה שיטה בה מבחוח חוסל, על ידי הזרקת חומר להרפיית שרירים suxamethonium, ולאחר מכן נחנק על ידי כר.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי אחמד הייה איש בריא, לא עישן סמים ולא לקח תרופות.
ידיעה קצרה ולקונית פורסמה ביום א' 13.11, בסוכנות הידיעות של איראן אמרה, כי אחמד רזאי בנו של מוחסן רזאי נמצא מת בנסיבות חשודות במלון בדובאי.
דובר המועצה לאבחון אינטרסים של המשטר הודיע כי העניין בטיפול ובקרוב יפורסמו פרטים נוספים.
המקורות האיראנים שלנו מדווחים, כי אחמד רזאי ברח מאיראן בשנת 1998 כשאביו הייה בשיא עוצמתו הפוליטית והצבאית באיראן, והגיע לארצות הברית. הוא הופיע בכלי תקשורת אמריקנים וחוץ מערביים רבים, כולל 'קול ישראל' בפרסית, ומתח ביקורת קשה על מנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי וההנהגה המדינית השולטת באיראן.
בהיותו בארה"ב, אחמד אף התקשר עם גורמים ישראליים והציע לפעול לאיתורו של רון ארד. הוא הביע נכונות לנסוע לדובאי ומשם להפעיל אנשים בכירים במועצה לאבחון האינטרסים שיספקו מידע על גורלו, אולם הוא דרש סכום נכבד בתור מקדמה. ההצעה הזאת נדחתה על ידי גורמים ישראליים..
במשך השנים, הפעילו אנשי חאמנאי לחץ כבד על מוחסן רזאי והוא הצליח לשכנע את בנו לחזור לאיראן תוך הבטחה שלא יאונה לו רע. ב-2005 הוא הגיע לטהרן, ואם כי ירד מן הכותרות, חשדו בו השלטונות האיראניים כי הוא ממשיך בקשר עם ארצות הברית ומרגל לטובת האמריקאים.
אחמד התחתן ארבע פעמים, כולל עם אישה מדרום קוריאה. הוא הרבה לנסוע לחו"ל לצורכי עסקים. אולם השלטונות ראו בכך צינור להעברת ידיעות והערכות למערב. בשנים האחרונות הוא קבע את מקום מושבו הקבוע בדובאי, ומשם המשיך לנסוע תכופות לטהרן.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה בטהרן מוסרים,  כי לא מן הנמנע כי אחמד חוסל לפי הוראה ישירה של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי.
ההערכה היא כי חיסול אחמד הוא גם אזהרה לאביו שממשיך את קשריו האישיים הפוליטיים והאישיים עם האשם רפסנג'אני, מי שהיה נשיא איראן, ונטה לעבר האופוזיציה בעת המהומות ב-2009, בהן נבחר הנשיא אחמדינז'אד לתקופת כהונה שנייה, על סמך זיופים נרחבים שבוצעו בתוצאות ההצבעה.
חיסולו של אחמד רזאי היא גם אזהרה נוספת לרפסנג'אני עצמו שבשנתיים האחרונות היה באופוזיציה נגד דעותיו ועמדותיו של האייטוללה חמנאי, בייחוד בנושא הפיתוח הגרעיני הצבאי האיראני. כתוצאה מכך דאג חמנאי לחסל את רפסנג'אני מבחינה פוליטית. רפסנג'אני איבד את רוב כוחו הפוליטי באיראן והורד למעשה מן הבימה המדינית של המשטר.
אין זו פעם ראשונה שמתנגדי חמנאי מתים בצורה חשודה. אולם מרבית החיסולים בעבר, בוצעו בתוך איראן ע"י ביום תאונות דרכים או שיטות אחרות. מאז החיסולים הפוליטיים של שנות השמונים והתשעים של מתנגדי המשטר באירופה, זו פעם ראשונה שדובאי מהווה במה לאירוע איראני מסוג זה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות