האיראנים הפעילו בפעם הראשונה מזל"טים מתאבדים בשתי התקפות רצופות על מכלית בבעלות ישראלית. שר הביטחון בני גנץ: תהייה תגובה ישראלית הולמת

איראן הפעילה בפעם הראשונה, ביום שישי לפנות בוקר 30.7, שני מזל"טים מתאבדים מול מכלית נפט בבעלות ישראלית. המכלית 'מרסר סטרייט' MERCER STREET, שהיא בבעלות ישראלית הותקפה במפרץ עומאן. שניים ממלחיה, אזרח בריטי ואזרח רומני נהרגו, ובמכלית פרצה שריפה. כוחות צי אמריקנים חשו לעבר המכלית הבוערת וליוו אותה לנמל באבו דאבי.
כאשר האיראנים ראו כי ההתקפה הראשונה נכשלה והמזל"ט החטיא את המטרה, הם שיגרו לאחר כמה זמן מזל"ט מתפוצץ שני שפגע בגשר הפיקוד של המכלית וגרם לפריצת השריפה בה.
זו הייתה הפעם הראשונה בו איראן, שהיא המדינה היחידה באזור שיש לה מל"טים מתפוצצים-מתאבדים, תוקפת מטרה ימית באמצעותם, וזו גם הפעם הראשונה שמטרה ימית ישראלית מותקפת בצורה זו.
בליל שישי התרחשו ארבע התפתחויות דרמטיות אשר העלו את סף המתיחות הצבאית בין ארצות הברית, ישראל ואיראן.
1. דוברים אמריקניים אשר בדרך כלל אינם נכנסים לפרטים על התקפות על מכליות נפט במפרץ אמרו, כי ההתקפה בוצעה על ידי מזל"ט מתפוצץ “one-way drone, שהיה מלווה על ידי מזל"טים נוספים שלקחו חלק בהתקפה other drones took part.
מקורות של חברת הביטחון והמודיעין הימי הבריטית Dryad Global מסרו, כי לפני ההתקפה נראו מז"לטים אחרים שעוקבים אחרי המכלית, ולפחות אחד מהם שיגר זיקוקי תאורה כנראה במטרה לכוון את המזל"ט המתאבד אל מטרתו.
2. ביום שישי בלילה מסרו כמה מקורות איראניים, ביניהם רשת הטלוויזיה האיראנית בשפה הערבית 'אל-עלם'  Al Alam, כי ההתקפה על האונייה הישראלית באה בתגובה להתקפה האווירית הישראלית על בסיסים של משמרות המהפכה האיראניים באל קוסייר, ועל כך כי בהתקפה זו היו כמה הרוגים איראניים.
התקפת הטילים הישראליים על אל קוסייר, הנמצאת קרוב לגבול סוריה עם לבנון, התרחשה ב-22 ביולי.
המקורות היחידים שדיווחו על ההתקפה הזו היו מקורות רוסיים, שטענו אז כי מערכות ההגנה הסוריות יירטו את כל הטילים שהמטוסים הישראליים שיגרו.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי זו הפעם הראשונה שהאיראניים מביאים את ההתקפות הישראליות בסוריה כהצדקה להתקפות התגמול שלהם על אוניות בבעלות ישראל כתגובה.
3. מקורות סעודיים הודיעו, ביום שישי בלילה, כי ההוטים בתימן תקפו באמצעות מזל"ט מתאבד ספינת סחר סעודית. כלומר, השימוש במזל"טים מתפוצצים בתקיפת אוניות סוחר התפשט ממפרץ עומן אל הים האדום.
4. בליל שישי כינס שר הביטחון בני גנץ התייעצות דחופה בהשתתפות הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, ומפקדים בכירים נוספים בצה"ל, כדי לדון במצב. חוגיים צבאיים ישראליים אמרו, כי ההתקפה האיראנית איננה יכולה להישאר ללא תגובה.
עם סיום ההתייעצויות אמר שר הביטחון בני גנץ, 'כי תבוא תגובה ישראלית הולמת'.  


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות