האירופאים מסתלקים מהרעיון להטיל סנקציות על איראן.

מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה: יום ראשון 17.9, היה היום האחרון שהנשיא האמריקני ג`ורג בוש נתן לאירופאים לסיים את המגעים עם איראן במטרה לשכנע את טהרן להפסיק ולהעשיר אורניום במפעלי הגרעין שלה בנטאנז. אולם המקורות שלנו מוסרים כי יום זה עבר מבלי שוושינגטון דרשה מהאירופאים את התשובה שהובטחה להם, ומבלי שחלה איזה שהיא התקדמות במשא ומתן בין מתאם פעולות החוץ של האיחוד האירופאי חאוויר סולנה, ובין היועץ לביטחון לאומי האיראני עלי לאריג`אני, (בתמונה). שרת החוץ ציפי ליבני שמעה בשבוע שעבר כאשר הייתה בוושינגטון מהיועץ לביטחון לאומי האמריקני סטיפן האדלי, כי האירופאים סבורים כי יש לפניהם עוד זמן רב למגעים עם איראן, לאחר שהשתכנעו כי ישראל וצה"ל בהנהגתם הנוכחית של ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הביטחון עמיר פרץ, והרמטכ"ל דן חלוץ, מצויים במשבר כה עמוק, עד כי לא יהיו מסוגלים לבצע שום פעולה צבאית נגד איראן. האמריקנים אמרו לליבני, כי האירופאים סבורים כי ישראל רק מתחילה לשלם עתה עבור תוצאותיה של מלחמת לבנון, ולפנינו תקופה ארוכה של שיתוק פוליטי וצבאי בישראל. כל זה מתרחש כאשר השבועון `טיים` TIME, פרסם ביום ב` 18.9, כי צבא ארצות הברית קבל הוראה להיות מוכן להתקיף את מתקני הגרעין של איראן החל מ-1 לאוקטובר.
למקורות של תיקדבקה בוושינגטון נודע כי על רקע זה הודיעו מדינות אירופה לוושינגטון כי הן זקוקות לזמן נוסף כדי להמשיך במגעים אם איראן. התפתחות חמורה אחרת בניסיונות להפסיק את התוכנית הגרעינית האיראנית היא כישלון ניסיונותיו של שגריר ארה"ב באו"ם ג`ון בולטון לכנס את וועדת הסנקציות שליד מועצת הביטחון. נציגי רוסיה וסין הודיעו לבולטון שלא רק שהן ממשיכות להתנגד לכל הטלת סנקציות מכל סוג שהוא על איראן, אלא שהן מתנגדות אפילו לאפשר את התכנסות וועדת הסנקציות שבלעדיה אי אפשר לקיים דיון על הנושא במועצת הביטחון.
בינתיים מוסרים המקורות המודיעיניים של תיקדבקה כי האיראנים הקימו מטה מיוחד שמתפקידו להחיש ולהגביר את תהליכי העשרת האורניום. המטה כולל ארבעה אנשי מפתח בתוכנית הגרעין האיראנית שהם:
1. ג`עפר מוחמאדי Jaafar Mohammadi היועץ הטכני של הסוכנות הגרעינית האיראנית. זה הוא האיש עליו ישנם תיקים עבים ביותר, עבים יותר מאשר על כל איש איראני אחר בתוכנית הגרעינית, בשירותי הביון האמריקנים, המערביים והישראליים, העוסקים בעיקוב אחר התוכנית הגרעינית האיראנית. מוחמדי שאינו בולט בהופעתו החיצונית, נחשב לאיש התככים והצללים של התוכנית הגרעינית. באורח רשמי הוא ממונה על רכישת ציוד גרעיני בחו"ל, אולם למעשה הוא האחראי על כל מערכת העסקות הסודיות הגרעיניות האיראניות, ועל הברחת הציוד לתוך איראן.
2.החבר השני בוועדה היא הלן בחטאייר Halen Bakhtiar, שהיא האישה האיראנית הממלאת את התפקיד הבכיר ביותר בתעשייה הגרעינית. היא נחשבת כיד ימינו של מוחמאדי. תפקידה הוא לעזור לו באיתור ובבחירת החברות או הגורמים הזרים מהם איראן קונה את הציוד והחומרים הגרעיניים הדרושים לה. כן היא עוסקת בבדיקת התאמת הציוד לצרכי תוכניות הגרעין של איראן.
3. מורטזה בזאד Morteza Behzad, מנכ"ל המכון לטכנולוגיה של צנטריפוגות, הנחשב כאחד מאנשי המפתח המרכזיים בתוכנית הגרעינית האיראנית. תפקידו של בזאד הוא להפוך את הייצור האיראני המוגבל עד כה של צנטריפוגות מהירות מדגם P 2 , לייצור המוני, אשר יאפשר לאיראן לייצר תוך זמן קצר בין 40 ל-60 אלף צנטריפוגות כאלה. אם בזאד לא יצליח במשימתו, איראן לא תוכל להעשיר כמויות גדולות של אורניום בעלת איכות טובה, שתאפשר לה לבנות מלאי אסטרטגי של פצצות גרעיניות.
4. ג`עבר סאפדארי Jaber Safdari, מנכ"ל מתקני העשרה בנטאנז וכן חבר מכון המחקר הגרעיני. תפקידו הוא לתאם בין מכוני המחקר האיראנים ובין המהנדסים והטכנאים הגרעיניים האיראנים אשר מיישמים בצורה מעשית את תוצאות המחקרים או הרעיונות של המדענים. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי סאפאדרי שהוא ממוצא ערבי, מתרכז בימים אלה, תוך שיתוף פעולה עם מוחמאדי ועם בזאד בהקמת פס הייצור ההמוני של צנטריפוגות מדגם P 2.

Print Friendly, PDF & Email