האלוף אייזנברג חשף את האמת על ההתפתחויות באזורנו, וזעזע את מערכת הביטחון

אלוף פיקוד העורף האלוף אייל אייזנברג, חודש בלבד בתפקידו, זעזע ביום ב' 5.9, את השלווה המדומה הפסיבית בה הממשלה, מערכת הביטחון, ובגללן צה''ל, שקועים, כאשר אמר כי המהפכות בעולם הערבי וההידרדרות ביחסים עם טורקיה עלולות להוביל למלחמה כוללת במזרח התיכון.
בתהליך ארוך טווח,( כאשר הדגש הוא על הטווח הארוך), הסבירות למלחמה כוללת גדלה. לדברי אייזנברג אביב העמים הערבי יכול ליהפך לחורף איסלאמי רדיקלי שיעלה את הסבירות למלחמה כוללת וטוטלית, עם אפשרות של שימוש בנשק להשמדה המונית. האלוף אייזנברג אמר עוד, כי בידי הפלסטינים בעזה ישנן מערכות נשק חדישות שהגיעו לשם באחרונה ומוטב שתושבי עוטף עזה והערים הישראליות בדרום המופגזות בטילים יוסיפו לעצמם עוד שכבת הגנה נוספת. אלוף פיקוד העורף לא הסביר מדוע.
צריך לציין, כי ההערכה ש'האביב הערבי' יכול להפוך במהירות ל'סתיו או חורף ערבי', הושמעה ביום ב', קודם לדבריו של האלוף אייזנברג, על ידי הרממטכ''ל רב אלוף בני גנץ, בישיבת המטה הכללי.
ביום ג' 6.9, בבוקר הופיע באמצעי התקשורת היועץ המדיני של מערכת הביטחון, האלוף (במיל.) עמוס גלעד, ששפך מקלחת של צוננים על ראשו של מפקד העורף והציג תמונה שונה לחלוטין. 'אין צורך לזרוע פאניקה', אמר גלעד. במילים אחרות האלוף אייזנברג, הממונה על הגנת והקטנת הסכנות האורבות לאוכלוסיית ישראל, איינו יודע מה מהוא מדבר, איינו מכיר את 'המצב האמיתי', מושג עליו גלעד חזר כמה פעמים במשך דבריו, והוא זורע בהלה.
בשלב זה של דבריו התחיל היועץ המדיני מציג תחזית עוד יותר מבהילה ומדאיגה מזו של האלוף אייל אייזנברג.
לדבריו מצבה הביטחוני של ישראל מעולם לא היה כל כך טוב. בדרום יש הרתעה מול החמס, בצפון יש הרתעה מול חיזבאללה. המשטרים מסביבה של ישראל, לפי דבריו של גלעד יציבים, כולל במצרים שם הכת הצבאית שולטת במצב, אין סכנה של מלחמה כוללת, וצריך רק לשים לב שהמצבים האלה לא יתפתחו לאיומים.
לפני ישראל וצה''ל, הדגיש עמוס גלעד יש מרחב עצום לפעולה, יש הרבה זמן להיערך לקראת מצבים בלתי צפויים. לדבריו, זה לא נכון לומר שאנו עומדים בפני מלחמה כוללת.
לא האלוף (במיל.) גלעד ולא המראיינים אותו העלו את הנקודה, אותה הדגיש מפקד פיקוד העורף בדבריו, כי קיימת סכנה שבמלחמה כוללת יופעל נגד ישראל נשק להשמדה המונית.
בסוף דבריו אמר עמוס גלעד משפט אשר סתר את כל הערכותיו, וחיזק את הערכותיו של האלוף אייל אייזנברג: 'צריך להתייחס למצב', אמר גלעד, 'כמו לתחזית מזג האוויר'. כמו שהחזאים אינם יכולים לחזות בדיוק את המתרחש, והדבר מביא לגשם ולסערות בלתי צפויות, ככה צריך להתייחס לתחזיות הלאומיות הביטחוניות. במילים אחרות, גלעד עמוס המנסה להרגיע את אוכלוסיית ישראל, הוציא לעצמו תעודת ביטוח, או 'כיפת ברזל' אישית.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי בעוד דבריו והערכותיו של האלוף אייל אייזנברג נכונים, בתנאי שמדובר בתחזית לטווח ארוך, ולא המיידי, תוך הדגשת העובדה שבמצב השורר כיום בלוב, בסוריה, מצרים, סוריה, וירדן, המושג 'טווח ארוך' הולך ומתקצר מיידי יום לטווח קצר של לא יותר מאשר כמה שבועות, או חודשים מעטים, הרי דבריו והגדרותיו של עמוס גלעד, לוקות בעיוורון בגלל שבע עובדות עיקריות המתרחשות בשטח.
1. הכת הצבאית המצרים איננה שולטת במצרים, כפי שגלעד מתאר זאת. דוחות מודיעין אמריקנים אחרונים, אותם עמוס גלעד בוודאי קרא, נוקטים טון של הלם וקובעים, כי בכל בחירות שתערכנה אם לפרלמנט, או לנשיאות, האחים המוסלמיים, והתנועות הסאלפיות שהן קיצוניות יותר מהאחים המוסלמיים יזכו בשני שליש מקולות הבוחרים.
שלטון הכת הצבאית המצרית במצרים איננו מובטח, אלא אם תבצע שם הפיכה צבאית מס' 2, אשר תשים לה למטרה לדכא את המהלכים הדמוקרטים-הליברלים של 'האביב הערבי' בכוח. בינתיים, הכת הצבאית משתפת פעולה עם האחים המוסלמיים והקבוצות הסאלפיות, ואת העובדה הזו עמוס גלעד מסתיר מאתנו.
2. אותו מצב מתרחש גם בסיני. המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי שיתוף הפעולה בין הכת הצבאית לתנועות הסאלפיות, התפשט גם לסיני.
אין פעולה צבאית מצרית בסיני נגד גורמי הטרור, ואין אפילו פיצוץ של מנהרה אחת להברחת נשק לעזה, כפי שהדברים מתפרסמים בישראל.
חוליות הטרור מהרצועה יכולות להמשיך לפעול בסיני ללא הפרעה. מדינת ישראל נכנסה בימים אלה לשבוע השלישי בו גבולה הדרומי, והכבישים המרכזיים לאילת, כביש מס' 12, ומס' 10 משותקים, בגלל האיום המתמשך של חוליית טרור גדולה של הג'יהאד האיסלמי הנמצאת בסיני, והמאיימת בכל רגע לבצע פיגוע גדול בדרום ישראל.
לרצועת עזה זורמות עתה כמויות נשק גדולות כפי שאף פעם לא הוזרמו אליה, הכוללות טילי קרקע-קרקע בעלי טווחים ועוצמת חומר נפץ גדולים יותר מטילי 'גראד', טילים נגד מטוסים מדגם F-7, וטילי נ''ט. מצב כזה אפשר לתאר 'כמצוין', וכי 'יש הרתעה בגבול הדרומי' ?
3. אותו מצב, שורר גם בגבול הצפון עם חיזבאללה.
4. המצב בסוריה יכול להשתנות לא ב'טווח הקצר', אלא 'בטווח המיידי', המדובר לא בימים, אלא במצבים, ביניהם כאלה היכולים לאיים צבאית על ישראל, שיתפתחו אפילו תוך שעות.
5. גם המצב בירדן איננו יציב, והאדמה הפוליטית והביטחונית רועדת שם. נכון שמדובר בתסיסה נמוכת פרופיל. אבל יש תסיסה לוחשת, שאיש איננו יכול לדעת מתי ואיך היא תתפרץ.
6. לוב, אף פעם לא הייתה, או השתתפה בקו הראשון של החזית הערבית עם ישראל, אבל לוב החדשה, הולכת והופכת להיות גורם חשוב בחזית הדרומית של ישראל. לסיני ולעזה מגיעות כמויות גדולות של נשק מלוב.  אולם מאיים יותר הוא המצב בו ארצות הברית, בריטניה, צרפת, ואחריהן יתר מדינות נאט''ו, ביניהן טורקיה, מעלות לשלטון בטריפולי את אנשי אל קעידה לשעבר, וארגונים מוסלמיים קיצוניים, מתוך אמונה כי במשך הזמן אפשר יהיה להשתלט עליהם ולתת למעשיהם אופי מתון יותר. זו היא תופעה מסוכנת ביותר לישראל, בעיקר בגלל האפשרות שמעצמות המערב תחזורנה על מדיניות זו במצרים, וסוריה, ואז ישראל תמצא את עצמה מוקפת במשטרים מוסלמיים קיצוניים, שיהיו מוכנים לשתף ביניהם פעולה בראש ובראשונה במלחמה נגד ישראל.
מהערכת מצב זו נובעת הקביעה של האלוף אייל אייזנברג  'כי המהפכות בעולם הערבי וההידרדרות ביחסים עם טורקיה עלולות להוביל למלחמה כוללת במזרח התיכון. בתהליך ארוך טווח, וכי הסבירות למלחמה כוללת גדלה.
7. הנשק הגרעיני האיראני.
האלוף אייזנברג רואה את הדברים בעיניים פקוחות. האלוף (במיל.) עמוס גלעד מסרב לפתוח את עיניו העצומות.


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות